marmaris yeni sayfa
29-07-2020 19:10 Kategori: ASAYİŞ

En sonunda mühürlendi

En sonunda mühürlendi
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

""

Marmaris Turban Mevkii’nde beş yıldızlı bir otelin sahilinde bulunan yunus parkı önceki gün belediye ekipleri tarafından mühürlendi. Uzun yıllardır kapatılması için mücadele veren ve eylemler yapan Marmaris Çevrecileri Derneği ile hayvan severler asıl sorunun bundan sonra başladığını vurguladı.

 

13 yıl önce kurulan Dolphinarium Yunus Terapi ve Aktivite Merkezi, turistlerin yanı sıra vatandaşların da ilgisini çekti. Avrupa'nın ilk açık deniz yunus merkezlerinden birindeki 4 havuzda 'Daisy', 'Frosia', 'Splash' ve 'Philippo' adlı 2'si dişi 4 yunus bulunuyor. Öncelikle, ön rezervasyonla tatile gelen ailelerin engelli çocukları için terapi seansları yapan merkez, yunusların gösterileri de ile ilgi görüyor. Alanında uzman veteriner eğitmenler eşliğinde verilen komutlar üzerine sıçrayıp, taklalar atan yunuslar, yaptıkları çeşitli gösterilerle büyülüyor. Eğitmenlerin komutlarıyla havuzda turistlerle beraber yüzen yunuslar, istemeleri halinde onları öpüyor hatta kendilerini de öptürtüyor. Kurulduğu günden bu yana Marmaris Çevrecileri Derneği ve hayvan severler dernekleri üyelerinin eylemleri ile karşı karşıya kaldı. 13 yılda yunus parkının kapanması için yirminin üzerinde eylem yapıldı. Marmaris Çevrecileri Derneği, gönüllü dalgıçlarla alanda inceleme yaptırdı. Yunusların yaşadığı parkı çevreleyen tel örgülerin kirlendiği, deniz dibinin pislik içinde olduğu tespit edildi. Bilim adamlarıyla yapılan görüşmelerde elde edilen veriler, fotoğraf ve videolar tüm bakanlıklara ve yetkili kurumlara kapatılması için dilekçe ile gönderildi. Yapılan yazışmalar, onlarca eylem ve çağrılara rağmen yunus parkı işletmesine devam etti.

SEVİNDİRİCİ HABER GELDİ

Önceki gün Marmaris Çevrecileri Derneği ve hayvan severleri umutlandıran haber geldi. Yunus parkı belediye tarafından mühürlenerek çalışmalarına son verdirildi. Mühürlemeyi öğrenen duyarlı kişiler parka gelerek yerinde gördü. Bazı duyarlı vatandaşlar sürekli yunus parkına giderek mühür fekti yapılıp yapılmadığını takip etti. Yapılan mührü çeken hayvan severler, sosyal medya hesaplarından  “En sonunda mücadelemizde başardık, asıl bundan sonrası önemli” yorumu yaptı.

AMACIMIZA ULAŞTIK ASIL BUNDAN SONRASI ÖNEMLİ

Uzun yıllardır Marmaris’in doğasının korunması için üyeleriyle birlikte bilimsel raporlar ile ciddi mücadele veren Marmaris Çevrecileri Derneği Başkanı Ahmet Kutengin, gazetemize yunus parkı çevresinde verilerle açıklama yaptı. Yunus parkının kapanmasının uzun soluklu ve zorlu bir mücadele olduğunu vurgulayan Kutengin, “ Yunusların özgür kalması, balık çiftliği gibi 5 yıldızlı otelin sahilinde bulunan ve kirlilik yaratan bu durumun ortadan kaldırılması için üyelerimizle birlikte zorlu bir mücadele verdik. Parkın deniz dibinde çekimlerini yaparak her geçen gün büyüyen çevre kirliliğini fotoğraflayıp videolarını çektik. Alanında uzman kişilerin görüşlerini alarak bakanlıklara ve yetkili kurumlara kapatılması için dilekçe ile girişimlerde bulunduk. Bu süreçte çeşitli eylemler yapıldı. Kapatılması için yapılan eylemlerde bir sonuç çıkmadı. Alanında uzman bilim adamlarıyla toplantılar yapıldı. Buranın fiziki durumu değerlendirildi. En önemlisi ise hayvanların tutsak kalması idi. Sağlık acısından hiçbir faydası olmadığı, sadece yunusların ticari faaliyet olarak kullanıldığı bizlere ulaştı. Beş yıllık süreçte ben ve arkadaşlarımız yılmadan, usanmadan kapatılması için çalıştık. Şu an belediye tarafından buranın mühürlendiğini öğrendik. Ne amaçla ve şartla mühürlendiğini bilmiyoruz. Biliyorsunuz yasalarımızda boşluk çok fazla. Bugün mühürlenip yarın açılabiliniyor. Tabii ki bunun takipçisi olacağız.

ASIL BUNDAN SONRASI ÖNEMLİ

Asıl sorun bundan sonra başlıyor. Şu an Yunanistan ve Kıbrıs’ta yunusların tahliyesi nasıl olur diye görüşmeler yapmaktayım. Park, denize ve çevreye zarar vermeden nasıl kaldırılacak, yunusların akıbeti ne olacak? Bunlar çok önemli ve düşündürücü ayrıntı. Kapatılma ile başlattığımız zorlu mücadele de Cumhurbaşkanlığı, CİMER, tüm bakanlıklar, Marmaris ve Muğla’da bulunan tüm yetkililere dilekçeler verildi. Madem, bu yunus parkı belediye tarafından mühürleniyordu şimdiye kadar neden yapılmadı bunu çok merak ediyoruz. Önceki dönem belediye yönetimine de çok dilekçeler verdik ama bir sonuca ulaşılmamıştı. Kapatılması bir başlangıç ve ilerlemedir. Şimdi hep birlikte bu yerine kaldırılmasını ve yunusların sağlıklı şekilde başka yerlere gönderilmesi sağlanmalıdır. Hedefimiz Türkiye’de ve dünyada bu tür tesislerin kapatılmasını sağlamaktır. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim” dedi.

Mühürlenme ile ilgili yunus parkı işletmecilerinden bir açıklama yapılmadı. Açıklama yapıldığı takdirde sizlerle paylaşacağız

Ali GÜNDOĞAN

 

 


Bu haber 1131 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER ASAYİŞ HABERLERİ