marmaris yeni sayfa
10-10-2018 09:58 Kategori: ASAYİŞ

Pırlanta çalarak yutan İrlandalı tutuklandı

Pırlanta çalarak yutan İrlandalı tutuklandı
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Marmaris’te kuyumcudan çalarak yuttuğu pırlanta, kolonoskopi yapılarak çıkarılan 54 yaşındaki İrlandalı turist Ian Camppel, geçtiğimiz hafta sonu “nitelikli hırsızlık” suçlamasıyla sevk edildiği adliyede, adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. Savcının itiraz etmesiyle İrlandalı turist tekrar gözaltına alındı. Turist, mahkemede tarafından tutuklandı."

İrlandalı turist İan Camppel, 4 Ekim Perşembe günü öğle saatlerinde Kordon Caddesi'ndeki bir kuyumcuya müşteri gibi gelip, pırlanta yüzüklere bakmak istediğini söyledi. Oturması için yer gösterilen Camppel'a, beğendiği iki pırlanta taş, incelemesi için tezgâhtar tarafından çıkarıldı. Tezgâhtar, Camppel'a pırlantaların özelliklerini anlatıp, sertifikalarını gösterdi. İddiaya göre, tezgâhtarın boş bir anından faydalanan Camppel, 40 bin dolar değerindeki pırlanta taşın birini önce avucunun içine sıkıştırıp ardından da kabri pantolonun gizli cebine koyduktan sonra, iki yüzüğü de beğenmediğini belirtip, teşekkür ederek dükkândan çıkmak istedi. Camppel, mağazanın kapısına geldiğinde, tezgâhtar pırlanta taşlardan birinin eksik olduğunu fark edip, kendisini durdurdu. Ardından polis çağırdı. Polis ekiplerinin Camppel'ın üzerinde yaptığı aramada pırlanta bulunamadı. Ancak, bu sırada kuyumcunun müdürü güvenlik kamerası görüntülerini incelediğinde Camppel'ın pırlantayı avucunun içine alarak çaldığını belirledi. Ancak, buna rağmen pırlanta bulunamayınca Camppel'in yutmuş olabileceği ihtimali üzerine nöbetçi savcıdan hastanede tıbbi görüntüleme yapılması için izin alındı. Ardından Camppel Marmaris Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Hastanede çekilen 4 ayrı ultrason sonucunda taşın İrlandalı turistin kalın bağırsağında olduğu tespit edildi. Pırlantanın doğal yollardan çıkması için bekleyişe geçildi.  

Pırlanta, 48 saat boyunca doğal yollarla çıkmadı. Doktorlar tıbbi veya cerrahi bir yöntemin riskli olduğunu savcılığa iletti. Campple, üzerine atılan suçlamaları kabul ederek tıbbi yolla pırlantanın çıkarılmasını isteyerek evrakları imzaladı. Özel bir hastanede 2 defa kolonoskopi yapılan Camppel’nin bağırsağından pırlanta taş çıkarıldı. 40 bin dolar değerindeki pırlanta bilirkişi incelemesi ardından kuyumcuya teslim edildi. Hastanede tedavisi tamamlanan İrlandalı turist, geçen hafta cumartesi günü “Nitelikli hırsızlık” suçundan mahkemeye çıkartıldı. Nöbetçi Savcı tarafından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen turist, “Adli Kontrollü serbest ve yurt dışı çıkış yasağı” konularak serbest bırakıldı. Polis, avukat ve yeminli tercüman eşliğinde bir otele yerleştirilen İan Camppel, dün öğleyin saat:14.00’de savcı itirazıyla polis tarafından gözaltına alındı. Poliste işlemleri tamamlanan Camppel, tekrar “Nitelikli hırsızlık” suçundan mahkemeye sevk edildi. Bir saat süren mahkeme sonunda İrlandalı turist tutuklandı.


Kaynak: Ali GÜNDOĞAN
Bu haber 1769 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER ASAYİŞ HABERLERİ