marmaris yeni sayfa
16-10-2020 18:01 Kategori: EKONOMİ

Balık tezgahları şenlendi

Balık tezgahları şenlendi
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

""

Marmarisli balıkçılar, sonbahar ile birlikte balık çeşitliliğinin artacağını ve fiyatlarda da geçen yıla oranla değişiklik beklemediklerini  dile getirdi.

 

1 Eylül itibariyle av sezonu başlamış ve Marmaris Balık Pazarı'ndaki tezgahlar adeta şenlenmişti. 1,5 aylık süreçte esnaflar yaşanan süreci değerlendirirken, kış itibariyle çeşitliliğin daha da artacağını vurguladı.

1,5 aylık süreç hakkında değerlendirmede bulunan balık pazarı esnafı, fiyatların geçen yıl ile aynı olduğunu vurguladı. Şu anda Marmara hamsisinin kilosu 25, palamutun tanesinin de 25 TL’den satıldığını kaydetti. Pandemi döneminde bağışıklık sisteminin güçlenmesi için balığın önemine değinen esnaflar, bereketli bir kış dönemi beklediklerini belirtti.  

CEBİMİZ DOLACAK, VATANDAŞIN YÜZÜ GÜLECEK
Marmaris Balık pazarında görüştüğümüz esnaflar, pandemi de yaşanan sıkıntılar sonrası avlanma sezonu açılmasıyla bolluk ve bereket geldiğini ifade etti. Deniz ürünleri fiyatları ve bolluğu hava şartlarına göre değiştiğini vurgulayan balıkçılar, “ Balık ne kadar çok çıkarsa fiyatta sabit kalır. Tezgâhlarımızda geçen yıla göre karşılaştırma yaptığımızda deniz ürünlerinde fazla bir zam yok. Et ve tavuğa gelen zamlar vatandaşı balığa yöneltti. 700-800 gram palamut geçen sene olduğu gibi 25 TL’den satılıyor. Marmara hamsisi de aynı şekilde 25 TL. Pandemi döneminde restoranların açılması ile talepler arttı. Vatandaş, et ve tavuğun pahalı olması nedeniyle balığa yöneldi. Bugün 25 liraya 250 gram et alırsınız bir kişi anca doyar. Tavukta GDO ve kimyasal denilen yetiştirme sözleri çok olunca insanlar otomatikman denizden çıkıp tezgâhlara taze getirilerek satışa sunula deniz ürünlerini tercih ediyor. Fiyatların artmaması tüketiciyi mutlu edip tezgâhların önünde kuyruk oluştururken bizlerinde cebi gülüyor. Kısacası herkes bu alışverişten mutlu” dedi.

TÜKETİCİ MEMNUN

Marmaris balık pazarına gelen vatandaşlar ise deniz ürünlerinden memnun. Haftanın üç günü deniz ürünleri aldığını söyleyen Hayriye Üçel, “ Dört bir yanımız deniz ile çevrili ve tutulan balıklar anında pazarda ki tezgâhlarda yerini alıyor. Ne bir katkı maddesi var ne de taze mi diye endişe duymuyoruz. Ayrıca diğer et ve tavuk ürünlerine nazaran balık vitamin deposu. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için haftanın üç günü mutlaka tezgâhları dolaşırım” dedi. Ahmet Setren ise, “ Memlekette her şeye zam geldi ama deniz ürünlerine öyle abartılı bir fiyat artışı olmadı. Hem cebe hem de damak tadımıza uygun.” Dedi.

Ali GÜNDOĞAN

 

 

 


Bu haber 529 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER EKONOMİ HABERLERİ