marmaris yeni sayfa
25-10-2018 10:12 Kategori: EKONOMİ

Bolluk ve fiyat indirimi balıkçıların yüzünü güldürdü

Bolluk ve fiyat indirimi balıkçıların yüzünü güldürdü
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Devlet tarafından teşvik edilen yüzde 10 indirim kampanyasına katılan balıkçılar, dükkânlarına afişleri asarak Marmarislileri tezgâhlarına davet etti. Balık bolluğu fiyatları düşürmesiyle tüketici tezgâhlara akın etti."

Denizlerde av sezonunun 1 Eylül'de başlamasıyla birlikte Ege'ye açılan balıkçılar, bol miktarda balık avlamaya başladı. Bollukla birlikte pazarlardaki tezgâhlarda fiyatlar da düşünce, vatandaşlar kırmızı et yerine balığı tercih etmeye başladı. Balıkçı esnafı, vatandaşı tamamen doğal ve daha sağlıklı olan balığı tüketmeye çağırdı. Sofralarda kırmızı et ile yapılan yemeklerin yerini mevsim balıkları olan sardalye, palamut ve istavrit gibi balıklar aldı. Enflasyonla mücadele kapsamında yetkililerden yüzde 10 indirim afişlerini alan bazı balıkçılar, dükkânlarına asarak talebi daha çok artırdı. Balıktaki bolluk, fiyatların düşürülmesi tezgah önlerini doldurdu. Sofralarda kırmızı et ile yapılan yemeklerin yerini mevsim balıkları olan sardalye, palamut, akya, barbun, kaya balığı ve istavrit, hamsi gibi balıklar aldı. Balıkçı esnafı vatandaşları, doğal besin kaynağı olan balık tüketmeye davet etti.

Türkiye'de şu anda kırmızı ette şarbon iddialarının olduğunu söyleyen Marmaris’in balıkçı esnafları, “Bu yüzden vatandaş kırmızı etten biraz elini ayağını çekti. Bunun yanı sıra kırmızı etin fiyatları da yüksek balığa göre. Bu yüzden vatandaş biraz daha balığa yöneldi. Elimizde de bir tek doğal olarak balık kaldı. Dolardan etkilenmeyen tek şey de balık. Zam da yok. Onun için vatandaşın balık tüketimine biraz daha ilgisi artıyor. Biz bu talebin daha da artmasını istiyoruz. Çünkü sağlıklı olarak ve gönül rahatlığıyla yiyebileceğimiz bir tek balık var. Başka şeylere baktığınız zaman içinde ya bir katkı maddesi var. Ya da doğallığı bozulmuş. Doğadan doğal olarak çıkan tek şey balık. Balığın çeşitli faydaları var. Vatandaşlarımızı doğal besin kaynağı olan balık yemeye davet ediyoruz. En az haftada üç gün vatandaşlarımız balık yemelidirler. Enflasyon ile mücadele kapsamında gelen taleple fiyatlarımızı yüzde 10 indirdik ve talep patlaması yaşandı” dedi.


Kaynak: Ali GÜNDOĞAN
Bu haber 1696 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER EKONOMİ HABERLERİ