marmaris yeni sayfa
18-02-2021 17:28 Kategori: EKONOMİ

Kiracı mal sahipleri problemleri büyüyor.

Kiracı mal sahipleri problemleri büyüyor.
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

""

 

Koronavirüs ile mücadele kapsamında birçok işletme kapalı ve vatandaşlar işsiz kalırken kiracılarla-mal sahipleri arasında tartışmalar büyümeye başladı. Mal sahibi “Ya öde çık” derken kiracı para bulma arayışına girdi, emlakçı ise ellerini avuşturmaya.

 

Bir yıldır korona virüs salgını ile mücadele kapsamında işletmeler kapanarak çalışanlar işsiz kalınca sorunlarda art arda gelmeye başladı. Korona virüsü fırsata çevirmeye çalışan emlakçılar ve mal sahipleri fiyatları artırınca İstanbul, İzmir’in ünlü şehirlerindeki kira bedellerini aratmadı. Çoğunluğunun kira ile geçindiği Marmarislilerin kiracılarına yüzde 50’ye yakın fiyat artış isteği tepkilere neden oldu. Mal sahipleri kira ödemekte zorlanan işletmecilere “çık” uyarılarını sıkla tekrar ederken evlerin camlarına “Memura” yazılı ilanlar asıldı. En dikkat çekicisi ile korona virüs salgınında mantar gibi türeyen emlakçılar oldu.

SOSYAL MEDYA EMLAKÇI KAYNIYOR

Bir yılda ciddi artışa geçen emlakçılar sosyal medyada kendilerini fazlasıyla göstermeye başladı. Emlakçıların fazla olmasıyla artan rekabet kiracıları üzerken mal sahiplerini sevindirdi. Denetlenmenin olmadığı öne sürülen emlakçılık sektöründe bir ev birden fazla kişi tarafından ya satışa yâda kiralamaya çıkartıldı. Fiyatların artmasında kiracıların ön görülerine göre en büyük payı taşıdığı öne sürülen emlakçılar, bir evi kiralamak veya satmak için mal sahibine en yüksekten satabileceğini beyan ederek komisyonunu artırma derdiğinde olduğu bu nedenle yüksek rakamların konuşulduğu öğrenildi. İstanbul Nişantaşı, Ankara Kızılay ve İzmir Alsancak gibi şehirlerdeki yüksek kira rakamlarının döndüğü Marmaris’te, esnaflar dertli. 20 metre kare dükkânların konumuna göre aylık 3500 ile 6000 bin lira kira ödendiği ilçede Yat Limanı, Kordon Caddesi, Uzunyalı Mevkii ve Siteler Mahallesi’nde bu rakamlar ikiye katlıyor. İnsan ve araç sirkülâsyonunun yoğun olduğu cadde ve sahil yollarında ise kiralar döviz bazında alınıyor. Dükkân kiraları yanı sıra ev fiyatları da yükselişe geçti. 1+1 daireler 1500 ile 1700 lira arasında, müstakil bahçeli villa, tripleks veya dubleks daireler 3500 ile 5000 lira arasında kira fiyatları istenmeye başlandı. Gazetemize isyanlarını dile getiren kiracılar, “ Kış sezonundan az para ile çıkıp kredilerle sezona hazırlanmak için iş yerlerimizin tadilatı başladı. Tam sezon açıldı derken yasaklar ortaya çıktı. Turizm sezonunda para kazanıp kiramızı ve borçlarımızı ödeyelim derken kapalı kaldık. Biz bize yeteriz, sağduyulu olun çağrıları yapılırken mal sahipleri tam tersi hareketlerde bulundu. Bizler kiramızı ödemeyeceğiz demiyoruz biraz erteleyin diyoruz. Erteleyin dediğimizde ya ödeyin ya çıkın cevabı aldık. Sen olmazsan başkası gelir tutar gibi sözler söylendi. Bedava oturacağız demiyoruz. Herkesin dini imanı para olmuş” dedi.

KREDİ VE DESTEK PAKETLERİ SÖZDE

Marmaris’te pandemi döneminde tek sıkıntı çekenlerin orta ölçekli mekanlar olduğunu savunan işletmeciler, “ Otel ve acente sahipleri hem bakanlık hem de hükümet desteğiyle sıkıntılarını hafifletti. Marmaris esnafının çoğunluğunun bankalarda sicili bozuk. Odalara gidin sorun kredi alanların çoğunluğu imkânları ek gelirleri olan kişiler. Küçük işletmelere 500 ile 750 lira arasında kira yardımı yapacağız dediler. Acaba merak ediyorum bu rakamları Doğunun bir şehrini temel alarak mı söylediler. Sicil sorunu olduğu için kredi verilmesi zorlanıyor. Ya kefil buluyorsunuz yada bir mülkünüzü teminat gösteriyorsunuz.Kısacası bu Marmarislilerin para hırsı bizde ciddi sıkıntılara neden oluyor” dedi.

Ali GÜNDOĞAN

 

 

 


Bu haber 835 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER EKONOMİ HABERLERİ