marmaris yeni sayfa
20-02-2021 15:24 Kategori: EKONOMİ

Kırsal mahallelerde üretim devam etti...

Kırsal mahallelerde üretim devam etti...
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

""

 

Kırsal mahallelerde çiftçiler evlerinin önündeki tarla ve bahçelerinde üretime devam ediyor. Çiftçiler, yasaklara ve tedbirleri uyduklarını ama üretime de devam ettikleri, durmanın bir faydası olmayacağını söyledi.

Yaz aylarında turizm ile geçimini sağlayan Marmaris’in kırsal Çamlı, Karacasöğüt, Selimiye, Orhaniye, Söğüt ve Taşlıca gibi mahallerdeki vatandaşlar aynı zamanda organik sebze ve meyve yetiştiriciliği de yapıyor. Çiftçiler, sokağa çıkma yasağını uyarak evlerinin çevresindeki tarla ve bahçelerde üretime devam etti. Evlerinin önündeki seralarda çilek, üzüm, avakoda gibi meyveler yetiştirenler yanı sıra tarlasına sebze ekenler çapalarını yaptı. Kimileri büyük ve küçükbaş hayvanlarına yem için tarlalarındaki otları topladı. Kadınlar ise ahırlarda büyükbaş hayvanları ile ilgilenerek günlük rutin işlerini devam ettirdi.

DURMAK YOK ÜRETİME DEVAM

Çiftçilik yapan 36 yaşındaki Mehmet Kırlı, “ Sokağa çıkma yasağına ve alınan tedbirlere uyuyoruz. Bu mevsimler üretim zamanı. Durup beklersek bir şey kazanamayız. Tarlamızdaki sebze ve meyvelerin bakımı yaparak üretime devam ediyoruz” dedi. Büyükbaş hayvanlarına tarlasında ot toplayan Kamil Şipal(42), “ Kurallara uyarak üretime devam ediyoruz. Gün, durma zamanı değil. Günlük işlerimizi sürdürüyoruz” dedi. 10 dönüm tarlası ve 2 dönüm bahçesinde meyve ile sebze yetiştiren Duran Bağcı(55), “ Tarlamın içinde tarlam ve bahçem var. Evde oturarak üretim yapamayız. Çileğimi ve avokadomda hasat alma zamanı. Bezelye, fasulye, maydanoz, lahana ve marul ektim. Bunların hepsinin hasadı yapılmalı. Tarlamızın ve bahçemizin günlük işleri yapılmalı. Çalışmadan, üretmeden bir şey elde edemeyiz. Umarım kısa süre ülkemiz bu salgın belasından kurtulur” dedi. Arıcı Hikmet Sağlam(62), “ Bahçemde arılarım için şurup hazırlıyorum. Sokağa çıkma yasağını biliyorum ve kendi tarlamda ve bahçemde işlerime devam ediyorum. Bizler boş vakit geçiremeyiz üretmek ve kazanmak zorundayız” şeklinde konuştu.

Tarlasında ve bahçesinde çalışan üreticilere denetim ekipleri ziyaret ederek bir isteklerinin olup olmadığını sordu. Köylüler denetim ekiplerine teşekkür ederek sağlıklı ve huzurlu görevler dileğinde bulundu

Ali GÜNDOĞAN


Bu haber 681 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER EKONOMİ HABERLERİ