marmaris yeni sayfa
15-10-2020 18:37 Kategori: EKONOMİ

Pandemi Marmaris’teki konut fiyatlarını ve kiralarını uçurdu

Pandemi Marmaris’teki konut  fiyatlarını ve kiralarını uçurdu
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

""

 

Dünyanın incisi Marmaris’te koronavirüs ile mücadele döneminde emlak satışlarında ve fiyatlarındaki artış şaşırttı. Maddi durumları çok iyi olan kişilerin tercihi izole, bahçeli ve çeşitli donanımlara sahip özel villalar oldu.

Koronavirüs salgını döneminde vatandaşların tatil başta olmak üzere birçok alışkanlıkları ve yatırımları değişti. Tatil yapmayı planlayanlar izole, güvenli, doğa ile baş başa küçük çaplı otelleri tercih ederken, gayrimenkul alımında da lüks villalar gözde hale geldi. Marmaris de özelikle memur ve memur emeklilerinin akınına uğradı.. Bankaların cazip kredilerinden faydalanan en az çift maaşlı aileler, doğa harikası ilçeden konut alabilmek için sıraya girdi.  . İstanbul başta olmak üzere pandeminin yoğun görüldüğü Bursa, Ankara, İzmir gibi şehirlerde yaşayan varlıklı kişiler de izole, özel donanımlı lüks villalara rağbeti artırdı. Marmaris ilçe merkezinde villa tarzı müstakil yapılar bulunamayınca, Armutalan, Beldibi ve kırsal mahallelere talep arttı. Talep patlaması,  fiyatların  2 hatta 3’e katlanmasına yol açtı. . FİYATLAR UÇTUİsmi ve fotoğrafı bizde kalma kaydıyla görüştüğümüz bir emlakçı çok çarpıcı açıklamalar yaptı. Son yıllarda kolayca belge alınarak herkesin emlak dükkanı açtığını ve aralarındaki rekabet nedeniyle sıkıntılar yaşandığını öne süren emlakçı, şu ifadeleri kullandı: “Her meslek kolundan kişiler parayı verip emlak sertifikası almaya başladı. Fiyatların artmasının en büyük nedeni mal sahipleri değil emlakçıların alacağı komisyonu yükseltme çabasıdır. Yılbaşında 500 bin liralık bir daire bugün 1 veya 1 milyon 200 bin liraya kadar çıktı. Sektör çalışanların bazıları mal sahiplerine giderek konutunun değerinin çok üstünde satış yaparım demektedir. Önü deniz, arkası orman olan Marmaris ilçe merkezinde konut yapacak alanda kalmadı veya çok sınırlı. Pandemi ile birlikte vatandaşın tatil planı da değişerek kırsal mahallelere yöneldi. Buraları ilk defa gören maddi durumu çok çok iyi insanlar arsa veya ev bakmaya başladı. Bunu fırsat bilen bazı emlakçılar değerinin 3-4 katı üstünde arazi ile villa satmaya başladı. Burada mal sahibi ve emlakçı kazanırken alıcı kandırılmış oldu. Tabii zengin insanlar için milyon liralık fiyatlar pek etkilemiyor. Armutalan,Siteler ve Beldibi gibi yerleşim yerlerinde müstakil villalar 750 ile 1 milyon arasında değişirken aynı yerler bugün 3-4 katı fiyatlarla satışa çıkarıldı.

OTOMATİKMAN KİRALAR DA ARTTI

Konutlar fiyatlarındaki artış kiraları da etkiledi. İlçe merkezinde 1+1 dairelerin aylık kirası 1500-2000 TL’ye ulaştı. Aksaz Deniz Üssü Komutanlığı’ndaki lojmanlarda kalmak istemeyen rütbeli askerlerin tercihi de ilçe merkezi oldu. Eşi de çalışıyorsa değeri 1200 lirayı geçmeyecek yerlere 2 bin lira verilmesi cebi etkilemiyor. İkinci bir hususta mülklerinin değerinin bazı emlakçılar tarafından komisyon fazla alabilmek ve müşteri çekebilmek için yükseltilmesi kiraları da tetikledi. 2+1 daireler 2000 liradan başlarken oda sayısı artması yâda müstakil konutlarda rakamlar 3500 ile 6 bin lira arasında değişti. Sayın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, polisler ile ilgili söylediği Bodrum ve Marmaris’te gidin kiralardan oturabilecek misiniz? Sözüne istinaden artık bir girişimde bulunulmalıdır. Emlakçıların denetlenmemesi, maliye ve kurumların emlak yolsuzlukları ile ilgili çalışması olmaması üzerine pandemi de eklenince sonuç yüksek konut fiyatları oldu”

SERBEST PİYASA VE AÇ GÖZLÜLÜK

Marmaris’te konut satışları ve kiralarla ilgili görüştüğümüz beş vatandaştan dördü durumdan şikâyetçi. Mal sahibinin aç gözlülüğü, emlakçıların fazla komisyon alma derdi nedeniyle bu duruma gelindiğini savunan vatandaşlar, özetle şöyle konuştu: “Daha düne kadar 1+1 veya 2+1 daireler 1300-1500 lira arasında kiraya çıkarılırken şimdi içindeki lüksüne göre 1500-2500 lira arasında değişiyor. Bu iş en çok memur çiftlerin işine geldi. Lojmanda oturan memur bir maaşını banka kredisiyle eve bağlıyor. Fiyatın ne kadar olup olmadığına bakmadan sadece gayrimenkulümüz olsun mantığı ile gidiliyor. En vahim durumda paranın kaynağı nereden geldiği belli olmayan kişilerin milyon dolarlık villalar satın alması. Kısacası emlak sektörü para aklamak için birebir hale geldi.Yasalardaki boşluklardan faydalanan şahıslar Marmaris’te ciddi gayrimenkul zengini oldu. Pandemi, askeri üssün burada oluşu, yerleşim alanının kısıtlı olması eklenince olan yine orta gelirli insanlara oldu”

Ali GÜNDOĞAN

 

 

 

 


Bu haber 565 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER EKONOMİ HABERLERİ