marmaris yeni sayfa
18-10-2018 09:52 Kategori: GENEL

“Pastırma yazı” keyfi

 “Pastırma yazı” keyfi
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Marmaris kent merkezinde, hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi üzerine, turistler plajda güneşlenip denize girerek Ekim ayı ortasında yaz havasının tadını çıkardı."

Ülkemizin birçok şehrinde soğuk ve yağmurlu hava hâkim olurken, Marmaris ilçe merkezinde “Pastırma yazı” olarak adlandırılan sıcak hava, turist ve yöre halkını sevindirdi.

Caddeye konumlandırılmış elektronik termometrenin 30 dereceyi gösterdiği kent merkezinde, deniz suyu sıcaklığı 19 ve nem yüzde 64 olarak kaydedildi. 11 kilometrelik mavi bayraklı plajlar, güneşlenen ve denize girenlerle doldu. Kimi turistler şezlonglarında uzanarak Ekim güneşinde bronzlaşmaya çalışırken bazıları kitap okuyarak dinlenmeyi tercih etti. Plajlara portatif kamp sandalyelerinde oturanlar eşsiz deniz manzarası eşliğinde hem çaylarını yudumladı hem de sonbahar güneşinin tadını çıkardı. S

ahil yollarında yürüyüş ve spor yapanlar, öz çekim yaparak eşsiz manzara ile güzel havayı görüntüledi. Turistler, sahillerde konumlandırılmış istasyonlarda kiraladıkları Jet Ski, parasaling ve muz ile heyecan dolu anlar yaşadı. Otel havuz başları plajları aratmayan kalabalıklara sahne oldu. Animatörler eşliğinde eğlenen turistler, gün boyu çocuklarıyla havuzda yüzerek anın keyfini çıkardı. Marmaris Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, “ İlçe merkezinde hava sıcaklıkları 27-30 derece arasında seyrediyor. Güneşli hava hafta sonuna kadar devam edecek” dedi.

PASTIRMA SICAKLARI

Halk arasında “Pastırma yazı”, genellikle Ekim ayının ortasında başlayarak kasım ayının ortasına kadar devam eden 20 günlük süreçtir. Ege ve Akdeniz kuşağında yılda birkaç kez yaşanır. Halk arasında güneşli, hava sıcaklığının mevsime göre yüksek olduğu günler için kullanılan deyimdir. Gündüzleri güneşli ve hafif rüzgârlı, gün batımı sonrası serin geçer

 


Kaynak: Ali GÜNDOĞAN
Bu haber 265 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER GENEL HABERLERİ