marmaris yeni sayfa
20-05-2020 17:38 Kategori: GENEL

11 kilometrelik plaj sarıya büründü

11 kilometrelik plaj sarıya büründü
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

""

Kızılçam ağaçları kozalarından ve çiçeklerden çevreye rüzgârla dağılan polenler, 11 kilometrelik plajın kıyılarını sarıya boyadı.

 

Marmaris ilçe merkezinde önceki gün Atatürk Caddesi Halk Plajı’ndan İçmeler Mahallesi’ne kadar uzanan 11 kilometrelik plaj, çevredeki kızılçam ağaçlarının kozaları ve çiçeklerden rüzgârın etkisiyle uçuşan polenle sarıya büründü. Öğleden sonra başlayan rüzgârın etkisiyle 11 kilometrelik sahilde kıyıdan 50 santim genişliğinde polenle kaplandığı görüldü. Her sene Mart ayında yaşanan doğa dolayı bu yıl Mayıs ayında görüldü. İçmeler Mahallesi’ne gelen yetkililer numune alarak inceleme için laboratuara gönderdi. Yapılan incelemede, deniz üzerinde sarı rengim çiçeklerden rüzgâr ile dağılan polenden kaynaklandığı tespit edildi.

Yetkililer, “ Her yıl Mart ayında yaşanan doğa olayı bu yıl Mayıs’ta kendini gösterdi. Artık vatandaşlarımızda bu doğa olayını öğrendi. Endişeye kapılarak telefonla arayanlara durumu anlattık. Dağlardan ve çevredeki ağaçlar ile çiçeklerden dökülen polenler, rüzgârla dağılarak denize düşüyor. Bir hafta aralıklarla sarıya bürünme devam ediyor ve sonra kendiliğinden kayboluyor” dedi.

 

Ali GÜNDOĞAN


Bu haber 702 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER GENEL HABERLERİ