marmaris yeni sayfa
07-02-2019 10:18 Kategori: GENEL

14 yaşında solo yelkenli ile dünya turuna çıkmayı planlıyor

14 yaşında solo yelkenli ile dünya turuna çıkmayı planlıyor
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Marmaris İlçesi’nde babasının girişimiyle yelkenli sporuna 7 yaşında başlayan, 14 yaşındaki Ada Akpınar, dünya turuna çıkmak için eğitimlerine devam ediyor."

Okuduğu özel okulda 7 yaşında iken babası Çınar Akpınar’ın desteğiyle özel bir yelken kulübünde kursuna başlayan Ada Akpınar, 7 yılda Türkiye Yelken Federasyonu'nca düzenlenen Türkiye şampiyonaları, Muğla İl turnuvalarında şampiyonluklarıyla birlikte toplam 22 madalya ve kupa sahibi oldu. Derslerinde başarısıyla okuduğu özel okulda birinci olan Ada Akpınar, dünya turu yapan en genç denizci unvanlı Hollandalı Laura Dekker’i idolü olarak belirledi. Bu hedef doğrultusunda sömestre tatilinde günde 9 saat solo yelkenli kurslarını devam ettiren Akpınar, şimdi de okul sonrası günde 3 saat kurs görüyor.

Hedefinin solo yelkenli ile dünya turu olduğunu söyleyen Ada Akpınar, “  Marmaris Körfezi’nde ailemle gezerken yelkenlileri gördüm ve hayran kaldım. Küçük yaşlarda bu hayranlığımı fark eden babam beni kursa yazdırdı. 7 yıl içinde bir yetişkin gibi profesyonel yelkenci oldum. Hocalarımın desteğiyle hem pratik hem de teorik eğitimlerine devam ediyorum. Sömestre tatilinde tek başıma bir hafta teknede yaşadım. Okullar açıldığında ise haftanın birkaç günü teknede yaşıyorum ve sabahları babam beni alıp okula götürüyor. Teknede yaşamak beni çok mutlu ediyor. Bu merakım okul hayatımı ve derslerimi etkilemiyor. 97,3 puanla okul birincisiyim. En büyük hayalim tek başıma dünya turuna çıkıp ülkemi gururla temsil etmek” dedi.

Akpınar’ın 27 yaşındaki Yelken Eğitmeni Tunca Çalışkan, “ Ada ile tanıştıktan sonra küçük yüreklerin büyük hayallerini gerçekleştirmesi için nasıl mücadele verdiğini gördüm. Bu hayalleri gördükten sonra kendisine destek vermeye karar verdim. Pratik ve teorik kurslarımız sıklıkla devam ediyor. Bu kurslar bitmesi ve okulunun kapanması ardından ilk olarak Marmaris-Çanakkale turu olacak. Buradaki performansı ve değerlendirmeye göre Yunanistan Adaları başta olmak üzere eğitim turları yapacağız. İstanbul’da Şubat sonunda düzenlenecek Avrasya Boat Show’da konuşmacı olarak katılacağız. Burada solo yelkenli ile dünya turu projesini sektörün önde gelen temsilcileri ile görüşerek paylaşacak. Ada kızımızın hayalini kavuşturmak için ben ve tüm ekibim canla başla çalışıyoruz” dedi.

 

Ali GÜNDOĞAN

 

 

 

 

 


Bu haber 401 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER GENEL HABERLERİ