marmaris yeni sayfa
15-09-2020 17:40 Kategori: GENEL

3 ilçedeki kadın çiftçilere 3’er kıl keçisi dağıtılacak

3 ilçedeki kadın çiftçilere  3’er kıl keçisi dağıtılacak
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

""

Muğla Büyükşehir Belediyesi, Menteşe’den sonra Kavaklıdere, Ortaca ve Dalaman ilçelerindeki kadın çiftçilere de 3’er adet kıl keçisi dağıtımına başlanacağını duyurdu.

 

.

Muğla Büyükşehir Belediyesi, kırsal kalkınma çalışmaları kapsamında kadın üreticilere destek olmak amacıyla  hayata geçirdiği kıl keçisi dağıtımı projesini il geneline yaymak için adım attı.

Daha önce pilot bölge olarak seçilen Menteşe’deki 18-45 yaş arasındaki kadın çiftçilere 120 kıl keçisi dağıtan Büyükşehir Belediyesi’nin, aynı uygulamayı  bu kez, Kavaklıdere, Ortaca ve Dalaman ilçelerinde tekrarlayacağı bildirildi.

Belediye’den yapılan açıklamaya göre, Menteşe’deki gibi, adı geçen ilçelerdeki  18-45 yaş arasındaki kadın çiftçilere de 2’si dişi 1’i erkek olmak üzere 3’er kıl keçisi dağıtılacak.

BAŞVURU KOŞULLARI

Üç ilçede gerçekleştirilecek dağıtıma başvuru yöntemi ve koşulları hakkında ise şu bilgiler verildi: “ 18-45 yaş arasındaki kadın çiftçilerin başvuruları değerlendirilecek. HBS (Hayvan Bilgi Sistemi, TÜRKVET) sistemine kayıtlı hayvancılık işletmesi ve işletme numarası olması (başvurusu olumlu olup, almaya hak kazananlar işletme açacak). Ailesinde büyükbaş ve küçükbaş hayvana sahip birey olmaması, SGK ya kayıtlı herhangi bir işte çalışmaması, 20 dekardan fazla arazisi olmaması, Her aileden 1 kişi faydalanabilecek. Destek verilecek kişiler kura ile belirlenecek. Hayvanlara bakabileceği hayvan ağılının olması ya da uygun olanakları taahhüt etmesi, Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulan taahhütnameyi okuyup imzalaması ve destek kapsamında alınan keçiler ve doğacak oğlaklar 3 yıl boyunca satılamaz, kestirilemez, devredilemez.”

GÜRÜN: TARIMIN ANA AKTÖRÜ KADINLARDIR

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’ün ise konu hakkında şunları söylediği kaydedildi:  “Muğla’da bizim köylümüz toprağına sahip çıkıp üretmeye devam ediyor. Burada en önemli faktör kadınlarımızdır çünkü üretimde kadınlarımız ön plana çıkıyor. Milli ekonominin temeli tarım, tarımın ana aktörü de üretici kadınlarımızdır. Menteşe ilçemizde başlattığımız ve ilk meyvelerini aldığımız Kıl Keçisi desteği Kavaklıdere, Ortaca ve Dalaman ilçelerimizde devam edecek. Üç ilçemizde kadın üreticilerimize 2 dişi 1 erkek kıl keçisi dağıtacağız. Kadınlarımız üretecek, Muğla ve ülkemiz kalkınacak.” dedi.

Kürşat KESKİN

 


Bu haber 121 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER GENEL HABERLERİ