marmaris yeni sayfa
08-01-2019 13:14 Kategori: GENEL

Akupunktur ile sigara bırakma semineri düzenlendi

  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Marmaris Kent Konseyi, “ Yeni yılda tazelenin ve yeni bir başlangıç yapın” adı altında her ayın ilk haftası düzenleyeceği sağlık seminerlerinin ilki akupunktur ile sigara bırakma oldu. "

Marmaris Kent Konseyi, “ Yeni yılda tazelenin ve yeni bir başlangıç yapın” adı altında yıl boyunca her ay düzenleyeceği sağlık seminerlerinin ilki akupunktur ile sigara bırakma ve bunu devam ettirme oldu. Her ayın ilk cumartesi günü alanında uzman doktorlar ile çeşitli sağlık konularında bilgilendirmede bulunacak olan seminerlerin ilki Kültür Merkezi Uğur Mumcu Salonu’nda gerçekleştirildi. Kadınların ve sigarayı bırakmış kişilerin çoğunluğunu oluşturduğu seminerde, Marmaris Kent Konseyi Çevre Çalışma Başkanı Doktor Gürsel Koç, slâyt gösterimle akupunktur yöntemiyle sigarayı bırakma ve bırakmanın devamı yöntemlerini anlattı.

Yeni yılda herkesin bir kararlar alıp uygulayamadığı bir dönem içinde olduklarını söyleyen Marmaris Kent Konseyi Çevre Çalışma Başkanı Doktor Gürsel Koç, “  Biliyorum ki çoğunluğu sigara bağımlısı olmak üzere bir kişi yeni yıla girerken kararlar alır ve ertesi gün bir yemek ardından her şeyi unutur. Sigara, çağımızın en büyük sağlık problemlerinden biridir. Sigarayı bırakma ve bıraktıktan sonra devamını sağlamak çok önemli. İşte burada akupunktur ve tamamlayıcı tedaviler devreye girer. Alternatif tıp olarak kabul gören akupunktur da madde bağımlılığı incelenmektedir. Alternatif tıplardan biri olan bu uygulamanın en etkili olan tedavilerin başında bağımlılık gelir. Sigara, ilaç, alkol ve çeşitli madde bağımlılığı akupunktur ile çözüme kavuştuğu bilimsel verilerle ispatlanmıştır. Bırakma sonrası baş etme programları çok önemli. En basit örneği ise temiz bir havaya sahip olan ilçemizde dışarı çıkıp yürüyerek havayı içimize çekmek bile tedaviye destektir. Sigara içinde 400 üzerinde madde var ve bunların en etkilisi ve bırakmamızda zorlayıcı olan nikotin maddesidir. Sigara içenlerin birçoğu hayatları boyunca defalarca sigaradan vedalaşarak yeniden barışmaktadır. Bu durumun en büyük sebebi bağımlılık yapıcı bir madde olan nikotindir. Bu tedavi yönteminde ilk üç gün çok önemlidir. Sigara bağımlılığının en büyük nedenlerinden biri de alışkanlık, el ve dudak tiryakiliğidir. Alışkanlık akupunktur yöntemiyle önlenilmeye çalışılır. Bu amaçla kulak ve vücutta bulunan bağımlılık ve alışkanlık noktaları iğnelenir. Sigaranın bırakılması ve devamını sürdürmek 3 ay sürebilir. Bu zararlı alışkanlığı atlatmak kişiden kişiye değişen uzun bir süreçtir. Akupunktur seansları ile sigarayı bırakma ve bu bırakılmayı devam ettirme aynı diğer alternatif terapi ve ilaç tedavilerinde olduğu sadece yardımcıdır. Kişinin azmi ve iradesi sigarayı bırakma tedavisinde çok ama çok önemlidir. Bu irade olmaz ise yeniden başa dönülecektir” dedi.

Marmaris Kent Konseyi Başkanı Avukat Necmettin Yankol, ara verdikleri sağlık seminerlerini her aynı ilk haftası cumartesi günleri sürdüreceklerini ve sağlıklı yaşam ile ilgili bilgilendirmeleri alanında uzman kişilerle devam edeceklerini vurguladı.

Ali GÜNDOĞAN


Bu haber 927 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER GENEL HABERLERİ