marmaris yeni sayfa
26-06-2020 18:10 Kategori: GENEL

Büyük vicdansızlık ve vahşet

Büyük vicdansızlık ve vahşet
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

""

Ayakları bağlanarak çuval içinde öldü diye kimliği belirsiz bir kişi tarafından çöp konteynırına atılan koç vatandaşlar tarafından bulunarak veterinerde tedavi altına alındı.

 

Olay, geçtiğimiz Perşembe günü  Marmaris’in 11 kilometre kırsalında bulunan turistik İçmeler Mahallesi 116 sokak üzerinde sabah saat 09.46 sıralarında meydana geldi. Mahalle sakinlerinden biri çöp dökmek için konteynırın yanına geldiğinde çuvalın hareket ettiğini fark ederek polis ve zabıta ekiplerini aradı. Devriye gezen polis ve zabıta ekipleri sokağa gelerek çöp konteynırını kontrol ettiğinde çuvalın hareket ettiğini fark etti. Çuval dışarı çıkartılarak ağzı açıldığında nefes almakta zorluk çeken ayakları bağlı koç olduğu görüldü. Araca yüklenen koç Hayvan Rehabilitasyon Merkezi’ne getirildi. Çağrılan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri koçun kulağındaki barkodu inceledi. Koçun, 2018 yılında Marmaris Belediyesi Mezbahası’nda kesildiği ve ölü olduğu tespit edildi. Karın bölgesinden darbe aldığı belirlenen ve arka ayakları tutmayan hayvan serum verilerek tedavi altına alındı. Dört yaşındaki koçun sağlık durumunun iyi olmadığı, tedaviye geç tepki verdiği öğrenildi.

SÖZÜN BİTTİĞİ DURUMDAYIZ

Olayı gazetecilerden öğrenerek rehabilitasyon merkezine gelen Marmaris Hayvan Hakları Derneği(MAHAKDER) Başkanı Tülay Yıldız, “ Bu olaya sadece sözün bittiği yerdeyiz diyebiliriz. Yaşayan bir canlıya bunu yapmışlar. Dünyanın incisi dediğimiz güzide turizm merkezi Marmaris’te daha önce çöp poşetinde konteynıra atılmış yavru keçi ve kedi de bulmuştuk. Ne yazık ki çok üzücü bir durum. Ölmek üzere olan hasta bir koçu alıp çuvala koyarak vahşice konteynıra atmışlar. İnsandan daha kötü yaratık yok dünyada” dedi.

UMARIM İYİLEŞİR SEVEREK BAKARIZ

Belediye Temizlik İşleri Müdürü Suzan Zift, “ Sabah saatlerinde zabıta ekiplerimize ihbar yapılmış. Olay yerine gittiğimizde koçu çöp konteynırından ve çuvaldan çıkartarak rehabilitasyon merkezine getirdik. İlçe Tarım Müdürlüğü ekipleri ile yaptığımız görüşmede bu hayvanın kulağında ki küpe numarasına göre 2018 yılında kesilmiş görünüyor. Sahibine ulaşamadık, kimin olduğu da kimin attığı da ortaya çıkmadı. Veteriner hekim tedavi başlattı ama sağlık durumu iyi değil. Umarım müdahalelerimizle iyileşir ve daha önce bulduğumuz bir koyun gibi iyileşir severek bakarız” dedi. Marmaris İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, yaşanan olay ilgili soruşturma başlatacağı, çevredeki güvenlik kameralarının inceleneceği öğrenildi.

ÜZERİNE DÜŞMEZLER

İçmeler Köyici Mahallesi’nde oturan bazı vatandaşlar yaşanılan olaya sert tepki göstererek şu açıklamayı yaptı. “ Ne yazık ki hayvanlara karşı işlenen suçlar da ceza çıkmıyor. Hatta işlenen suçlarda takip bile yapılmıyor. Polisin yâda yetkililerin bu konunun üzerine gideceğini, kimsenin şikâyetçi olup ta araştırılmasını isteyeceğini düşünmüyoruz. Adli makamlar haberi görür bir girişimde bulunursa belki bir sonuç elde edilir. Hayvan kayıtlarda ölü gözüküyormuş. Demek ki hayvan besiciliği yapan yâda yetiştirenler de ciddi bir denetim yapılmadığı görülmekte. Her kurum üzerine düşen görevi layığı ile yapmış olsaydı ilçemize böyle olaylar azalabilirdi.Bekleyip hep birlikte göreceğiz” dedi.

 

 

Ali GÜNDOĞAN

 


Bu haber 1069 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER GENEL HABERLERİ