marmaris yeni sayfa
27-06-2020 18:11 Kategori: GENEL

Cumhuriyet kadınları uyuşturucuya karşı savaş açtı

Cumhuriyet kadınları uyuşturucuya karşı savaş açtı
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

""

Cumhuriyet Kadınları Derneği, “Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü” dolayısıyla uyardı. “Madde kullanımı önlenebilir bir halk sağlığı sorunudur ve mücadelesi ancak toplumun tüm katmanlarının iş birliği ile gerçekleşebilecektir.”

 

 Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD), “Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü” dolayısıyla yazılı bir açıklamada bulundu. Açıklamada, “Gençliğimizi fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür olarak yetiştirmeyi görev addeden Cumhuriyet Kadınları olarak, onları esaret altına alan her çeşit uyuşturucu-uyarıcı madde kullanımı ile sonuna kadar mücadele edeceğimizi kamuoyuna bir kez daha duyuruyoruz” denildi. CKD Genel Merkezi’nden gönderilen yazılı basın bildirisinde, her yıl 26 Haziran’da tüm dünyada gündeme gelen “Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü”ne dikkat çekildi.

CKD Genel Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Defne Tamar Gürol’ün imzasıyla gönderilen basın bildirisinde, uyuşturucu-uyarıcı madde kullanımının ciddi kişisel ve toplumsal sonuçları olan, en önemli “önlenebilir halk sağlığı” sorunlarından biri olduğu vurgulanarak, şöyle devam edildi:“Madde kullanımı sadece bir maddenin kullanılması ile sınırlı olmayan bir durumdur. Madde kullanımına eşlik eden birçok davranış örüntüsü ile birlikte bir yaşam tarzı oluşturmaktadır. Kullanan kişide bilişsel, ruhsal ve davranışsal sorunlar ortaya çıkmakta; sosyal ilişkiler ve işlevsellik, olumsuz yönde etkilenmekte; yasal sorunlar görülebilmektedir.

Madde kullanımının olumsuz sonuçları, öncelikle kullanan kişide görülür. Ancak madde kullanan kişinin aile, yakın çevresi ve giderek tüm toplum, bu olumsuz sonuçları ile karşılaşmaktadır.” Açıklamada, madde bağımlılığı ile mücadelede, öncelikli hedefin, madde kullanımını önlemek; ikincil hedefin ise madde kullanan kişilerin tedavisi ve rehabilitasyonu olduğunu belirten Prof. Dr. Gürol, şu ifadelere yer verdi: “Tüm toplumumuza, bu mücadelenin toplumun bütün katmanlarının iş birliği ile gerçekleştirilebileceğini hatırlatmak istiyoruz. Gençliğimizi fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür olarak yetiştirmeyi görev addeden Cumhuriyet Kadınları olarak, toplumun fikrini, irfanını, vicdanını esaret altına alan her çeşit uyuşturucu-uyarıcı madde kullanımı ile sonuna kadar mücadele edeceğimizi, kamuoyuna bir kez daha duyuruyoruz.”

Arzu SARITAŞ


Bu haber 1075 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER GENEL HABERLERİ