marmaris yeni sayfa
11-02-2020 10:50 Kategori: GENEL

Evsizler yürekleri burkuyor

Evsizler yürekleri burkuyor
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"MARMARİS’te gidecek bir yeri olmadığı için sokaklarda kalan evsizler sığındıkları cami avlusunda açtıkları kartonlar üzerlerine örttükleri battaniyelerle soğuk havalardan korunmaya çalışıyor."

Gündüz güneşli havanın hâkim olduğu Marmaris’te gün batımı ile birlikte havalar soğumaya başlıyor. Caddelere konumlandırılmış elektronik termometrelerin 0 ile 4 derece gösterdiği ilçede sokakta yaşayan evsizler havanın soğumasıyla zor günler geçiriyor. Gidecek bir yeri olmayan geceleri şehir merkezine yakın ormanlık alanlarda barakalarda, parklarda ve cami avlularında yatan evsizler, çöp poşetlerine koydukları eşyaları yanında bir karton üzerinde battaniyeye sarılarak soğuk geceyi atlatmaya çalışıyor. Belediyenin ücretli olarak yaşlıların kaldıkları huzurevi haricinde evsizlere bir hizmet sunmadığı ilçe merkezinde, zabıta ve polisler cami avlularında yatanları yerinden etmiyor. Sivil toplum kuruluşları evsizlere yönelik bir projesi de olmadığı öğrenildi. Cami avlusunda sabah ezanı ardından uyanan evsizler, namaza gelenlerin verdiği para ile ihtiyaçlarını gideriyor. Gündüz, Atatürk Caddesi’ndeki sahil yürüyüş yolunda dolaşarak tanıdıkları büfelerden sıcak içecek içen evsizler dilenerek ihtiyaçlarını gideriyor. Akşam saatlerine kadar dolaşarak zaman geçirenler saat 23.00’den sonra ilçe merkezinde ki cami avluları ve parklarda yatıyor.

ÇARE BULUNSA İYİ OLUR

Restoran işletmeciliği yapan Mustafa Doğruyol, “ Cami avlusunda yatan evsizleri görüyoruz. İki günde bir dükkânıma geliyorlar ve yemek veriyoruz. Cami avlusu, park ve metruk binalarda yatan çok evsiz var. Bu kişilerle ilgili acil bir çare bulunması gerekiyor. Gördükçe üzülüyoruz” dedi. Kapalı Çarşı esnaflarından Ahmet Demir ise, “ CHP’li birçok belediye de evsizlere yönelik destek ve çareler bulunurken Marmaris’te hiçbir girişim yok. Bu yerel yönetim öncesi de yoktu şimdi de yok. Kapalı Spor Salonu’nun olduğu yer veya belirleyecekleri bir alana kışlık çadır kurulmalı. Burada kurulacak çadırda en azından kış mevsiminde dışarıda kalmazlar. Ayrıca huzurevinde yapılan yemekler mesafe yakın olmasıyla burada servis edilebilinir. Bu evsizler her akşam caminin avlusuna gelerek çevredeki kişilerin verdiği battaniye ve elbise ile soğuktan korunmaya çalışıyor. Yerel gazetelere ve yapılan etkinliklere bakıyorum sivil toplum kuruluşları sanki melek. Bu insanları burada gördükleri halde bir girişimde bulunmuyorlar. Lafa gelince mangalda kül bırakmıyorlar ama icraatta hiçbir şey yok. Belediye çözüm bulsaydı çoktan hayata geçirirdi. Böyle bir niyetleri olmadığı için Türkiye Cumhuriyeti Devleti yetkililerinin girişimde bulunmaları gerekiyor” dedi.

 

Ali GÜNDOĞAN

 


Bu haber 438 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER GENEL HABERLERİ