marmaris yeni sayfa
14-09-2020 17:49 Kategori: GENEL

Haydi Marmaris Mardinli öğrencilere kitap gönderelim

Haydi Marmaris  Mardinli öğrencilere kitap gönderelim
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

""

Kitapları ve yazarları Marmarislilerle buluşturan “Marmaris Kitap Günleri” sona erdi. Etkinliğe katılan şair Şükrü Erbaş ve yazar Barış İnce, Mardin’in Ortaca İlköğretim Okulu’na yapılacak kütüphane için kitap desteği çağrısında bulundu.

Edebiyat Atölyesi Dergisi’nin organizasyonunu üstlendiği ilçe belediyesinin ev sahipliğini yaptığı 5 – 13 Eylül tarihleri arasında Atatürk Meydanı’nda gerçekleştirilen Marmaris Kitap Günleri sona erdi. Kitapseverleri yüzlerce eserle buluşturan Edebiyat Otobüsü, kapılarını açtığı 9 gün boyunca yoğun ilgi gördü. Etkinliğin son iki gününde şair Şükrü Erbaş, yazar Barış İnce ile ‘Otisabi’ karakterinin çizeri Yılmaz Aslantürk, düzenlenen söyleşide okuyucularıyla bir araya geldi.

ERBAŞ: YAZMAK İÇİN OKUMAK GEREKLİ

Atatürk Meydanı’nda sosyal mesafe kurallarına göre düzenlenen söyleşide hem yazmanın incelikleri anlatıldı hem de pandeminin edebiyata etkisi konuşuldu. Yazmak isteyen gençlere önerilerde bulunan Şükrü Erbaş, “Hiç durmadan, ara vermeden okusunlar. Sadece yazmak istedikleri türde değil ama. Her türden yazı ve kitap okusunlar. Ve bol bol, hiç geri adım atmadan yazsınlar. Okumak ve yazmak onları istedikleri yere götürecektir” diye konuştu. Erbaş, söyleşi sırasında bazı şiirlerini de okudu

İNCE: PANDEMİ SAYESİNDE DOĞAYI KEŞFETTİK

Barış İnce ise pandeminin edebiyata etkisini anlattı. “Pandemide iki önemli konu tekrar gündeme geldi” diyen İnce, şunları  söyledi: “Bunlardan biri tek başına evde kalmak zorunda kalınca insana olan ihtiyacımız ortaya çıktı. İkincisi emeğin ne kadar değerli olduğunu bir kez daha gördük. Bu günlerde en çok kimlere teşekkür ettik? Sağlık emekçilerine, market çalışanlarına, kargo çalışanlarına… Yani hep emek harcayanlar. Teknoloji her şeyin yerine geçecek, yapay zekalar yer alacak deniliyordu. Ama gördük ki insan emeği yine her şeyin üzerinde. Son olarak da yeniden doğayı keşfettik.”

İnce ve Erbaş, söyleşinin sonunda Mardin Ortaca İlköğretim Okulu’na yapılacak kütüphane için destek çağrısında da bulundu. Pazar günü de Otisabi karakterinin çizeri Yılmaz Aslantürk okuyucularıyla buluştu, kitaplarını imzaladı.

Nur DÜZEN


Bu haber 310 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER GENEL HABERLERİ