marmaris yeni sayfa
17-10-2020 16:42 Kategori: GENEL

Jeotermal ihaleleri iptal edildi

Jeotermal ihaleleri iptal edildi
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

""

Muğla’da, 32 adet jeotermal sahanın ihale ile 3 yıl süreli arama ruhsatı ve 30 yıl süreli işletme verileceği açıklanmıştı. Resmi Gazete’de projelerdeki ruhsatların iptal edildiği duyuruldu.

 

Muğla Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından ihale edileceği ilan edilen 32 adet jeotermal saha ihalesi kararı iptal edildi. Resmi Gazetede yayımlanan kararda, şu sözlere yer verildi:

BAKANLIK’TAN GÖRÜŞ ALINMAMASI GEREKÇE GÖSTERİLDİ

“07.10.2020 tarih ve 31267 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanan ve 26.10.2020 tarihinde Muğla Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından ihale edileceği ilan edilen 32 adet jeotermal saha ihalesi; İhale Komisyonunun 13.10.2020 tarihli kararında yer alan; İhale edilecek sahaların önemli bir kısmı Cumhurbaşkanlığı Kararları ile Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi olarak ilan edilen alanlardan kaldığından, ihaleyi kazanan kişi/ firmaların izin aşamasında mevzuattan kaynaklı hak kaybına uğramaması için ihale öncesi Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın görüşü alınması gerektiği yönündeki gerekçesi ile 2886 sayılı Devlet İhale Kanununun 29 Maddesi kapsamında iptal edilmiştir”

ALBAN: YANLIŞTAN DÖNÜLDÜ

İptal kararını değerlendiren CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, bir yanlıştan dönüldüğünü ve bunun olumlu bir gelişme olduğunu ifade etti. Alban, şunları söyledi: “Aralarında Bodrum Mazı, tarihi Bafa, Türkbükü, Dalyan, Datça ve Marmaris’teki sahaların da bulunduğu doğa ve turizm harikası bu alanlar 30 yıl süreyle katliama açılacaktı. Muğla halkının kararlı direnişi sayesinde bu yanlıştan dönülmüştür. Doğamıza, coğrafyamıza yapılan her talan girişiminin karşısında olacağız. Muğla’mızın tüm ilçelerinde, her karış toprağında, bir avuç insanın rantı uğruna, ağaçlarımızın kesilmesine, ekosistemin ve yaşam alanlarımızın talan edilmesine karşı direndik. Bu direnişimizin sonuncunda karar iptal edildi. Katkı sunan herkese teşekkür ediyorum.”

 Alban, iptal kararına rağmen yine de konunun takipçisi olacaklarını sözlerine ekledi. 

Ali GÜNDOĞAN

 


Bu haber 513 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER GENEL HABERLERİ