marmaris yeni sayfa
11-03-2019 11:52 Kategori: GENEL

Kilosu otomobil fiyatına satılıyor

Kilosu otomobil fiyatına satılıyor
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Dünya’nın en pahalı baharatlarından biri olan safran faydalarıyla birlikte birçok hastalığa şifa olurken Marmaris'teki tek aktarda kilosu otomobil fiyatına satılıyor. Kilosu 70 bin lira olan İran Safran’ını en çok yerleşik yaşayan yabancı uyruklu kadınlar tercih ediyor."

Marmaris'te en çok kadınların regl(Aybaşı) dönemlerinde ağrıları gidermek ve düzenlemesini sağlamak için kullandığı safran fiyatı el yakıyor. Çoğunlukla yerleşik yaşayan yabancı uyruklu kadınların tercih ettiği İran Safranı kilosu 70 bin lira ve İspanyol Safranı kilosu 40 bin liraya satışa sunuluyor. Bir otomobil fiyatına denk gelen safran, dünyanın en pahalı baharatlarından biri olarak gösteriliyor. Soğanlı bir bitki ve bu bitkiden elde edilen bir baharat türü olan safran adeta şifa deposu. Marmaris’te kadınların en çok meme kanseri, ve aybaşı düzenlemek için tercih edilen safran alternatif tıp alanında kullanılan baharatlar arasında. Alternatif tıp bilimi uzmanları tarafından prostat, lösemi hücrelerinin büyümesini baskı altına alması, akciğer kanserine karşı hücre ölümünü uyaran etkisi olduğu yapılan araştırmalarda ortaya konuldu.

10 yıl önce merak üzerine aktarlık mesleğine çırak olarak başlayan 25 yaşındaki Veysel Baykara, “ Safran Çiçeği, Ağustos ve Eylül aylarında ekilir ve Bir iki ay sonra çiçekleri açar. 20 santim civarında bitkidir. Bu açan çiçekler tek tek elle toplanıp özel kömür ateşinde bal mumu ile karıştırılarak kurutulur. 10 gram safran elde etmek için 1400 ile 1500 safran çiçeğinin tepeciği gerekir. Çok emek ve özen istediği için bu nedenle pahalıdır. Kendi ağırlığının yüz bin katı suyu sarıya boyayabilecek kadar kuvvetli bir boyama özelliğine sahiptir. Bu özelliğinden dolayı boyama üretiminde kullanılır. Safran gıda, kozmetik ve alternatif tıp alanında sıklıkla kullanılır. Marmaris’te çoğunlukla yabancı uyruklu kadınlar safran tercih etmektedir. 1 ile 5 veya 5 ile 10 gram arasında alırlar. Marmaris’te safranı alan 200 müşterimiz var. Bu müşterilerimizin yarısından fazlası kadınlar oluşturuyor. İki çeşit safran talebi söz konusu. Birisi kilosu 70 bin lira olan İran Safranı, diğeri ise kilosu 40 bin liraya satılan İspanyol Safranı. Bu iki baharatı özel istek üzerine getirtiyoruz” dedi.

Özel Ahu Hastanesi Diyetisyeni Sanem Şener, “ Safran antioksidan özelliğinden dolayı sindirim sistemi için çok faydalı. Potasyum yönünden zengin. Kan basıncının sağlıklı seviyelerde tutmak içinaz miktarlarda kullanılan baharat türevi. İçerdiği antioksidan özelliğinden dolayı özellikle cilde çok faydalı.

 

Ali GÜNDOĞAN

 


Bu haber 628 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER GENEL HABERLERİ