marmaris yeni sayfa
08-08-2019 10:34 Kategori: GENEL

Köylüler çelik şehirliler ise bakır tencereye dönüş yaptı

Köylüler çelik şehirliler ise bakır tencereye dönüş yaptı
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

" Muğla’da üç asırlık geçmişi olan bakırcılık meslek ustalarının bakır işleme sanatı, mutfak malzemelerinden çıkarak turistik ilçelerde dükkânların vitrinlerde hediyelik eşya olarak satılmaya ve varlıklı insanların evlerinde süs olarak yerine almaya başladı. Üçüncü kuşak bakırcı ustası Davut Akın Gülşen, “ Köylüler mutfaklarında çelik tencereye şehirliler ise damak tatları için kalay gerektirmeyen bakır tencerelere döndü” dedi. "

Muğla’nın Kavaklıdere İlçesi’nde 4 kuşaktır devam eden bakırcılık mesleği, teknolojinin gelişmesiyle unutulmaya yüz tutarken sektör temsilcileri canlandırma yapmak için kolları sıvadı. Evlerde ve restoranlarda kullanılan her türlü mutfak eşyası (tencere, çömlek, ibrik, sini, bardak ve taşıma kapları) satışı azalması üzerine şimdilerde üzerine işleme yapılarak daha çok dekorasyon amaçlı bakır objeler hediyelik eşya olarak satılmaya başladı. Üçüncü kuşak bakırcı ustası Davut Akın Gülşen, sektörün unutulmaması ve gelişmesi için girişim başlatanlar arasında oldu. Muğla’nın Kavaklıdere İlçesi’nde dededen kalma iş yerinde üretime devam eden Gülşen, Marmaris’in 23 kilometre kırsalındaki Çetibeli Mahallesi’nde karayolu kenarında dükkân açtı. Marmaris ve Datça’ya tatile gelenler ile turistlerin uğramadan geçmediği mekânda işleme ile ebadına göre 50 lira ile 50 bin lira arasında bakır eşyalar ilgi görmeye başladı.

42 yaşındaki üçüncü kuşak bakır ustası Davut Akın Gülşen, “ Dedemden babama ve bana ulaşan bakırcılık mesleği yapıyorum. 30 yıldır mesleğimi Muğla’nın Kavaklıdere İlçesi’nde devam ettiriyorum. Bakırcılık mesleğinin ilerlemesi için Kavaklıdere Belediyesi ile ilgili çok proje ürettik. Tabii ne kadar proje üretirsek üretelim halkın talebi gerekiyor. Teknoloji çok hızlı ilerlediği için sektörümüz yenik düşüyor. Günümüzde daha modern ve hızlı mutfak malzemeleri üretiliyor. Yeni model indüksiyonlu ocaklarda bakır mutfak aletleri kullanılamıyor. Eskiden ürettiğimiz mutfak gereçlerini üzerinde süsleme yaparak süs eşyası veya hediyelik olarak satıyoruz. Zannediliyor ki köylüler bakır kullanıyor. Günümüzde köylüler elindeki bakır çanak ve çömlekleri satarak çelik tencereye döndü, büyükşehirlerde yaşayanların çoğunluğu ise damak tatları için bakıra. Zengin dediğimiz varlıklı kişiler çoğunlukla tarihi eser değerinde veya süs eşyası olarak evlerinin köşelerinde sergilemek için bakır satın alıyor. Birinci sınıf restoranlar ise müşterilerine daha iyi damak tadı sunmak amacıyla bakır tencere ile tavaları tercih ediyor. Profesyonel aşçılar bilir ki bakır tencere ve tava ile yapılan yemekler çelik tencerelerden çok daha iyi tat verir.

BAKIR ÇİÇEK SAKSILARI BÖCEKLERİ BARINDIRMIYOR

Hediyelik eşya yanı sıra en çok rağbet görenler arasında çiçek saksıları yer almakta. Bakırın toksin maddesinden dolayı böcek ile parazitlerin barınamadığını öğrenen birçok kişi almaya başladı. Lüks evlerin siteleri yanı sıra konaklama tesisleri böceklerin uzaklaştırıcı etkisi olan çeşitli ebatlarda bakır saksıları tercih ediyor” dedi.

 

Ali GÜNDOĞAN


Bu haber 1493 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER GENEL HABERLERİ