marmaris yeni sayfa
05-12-2018 11:20 Kategori: GENEL

Kültürler buluşmasına ziyaretçi akını

Kültürler buluşmasına ziyaretçi akını
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Marmaris Belediyesi’nin organize ettiği ve “Kültürler Buluşması” adını verdiği “Yeni Yıl Festivali” dört günde ziyaretçi akınıyla rekora gidiyor."

Türk mitolojisinde önemli bir yere sahip “Ayaz Ata” ile Hristiyan dünyasının Noel kutlamalarının simgesi “Noel baba” figürünü bir araya getiren, bir ay sürecek olan “Marmaris Yeni Yıl Festivali” kortej yürüyüşü ile başlamıştı. Geçtiğimiz cumartesi günü görkemli bir açılış ile başlayan festival, dört günde on binleri ağırladı. Yöre halkı, yerleşik yaşayan yabancılar yanı sıra yakın şehirlerden çok sayıda kişi festivali görmek için 19 Mayıs Gençlik Meydanı’na geldi. Türkiye’nin birçok şehrinden gelerek organik ürünlerini kurulan stantlarda satışa sunan esnaflar yanı sıra her gün düzenlenen konser, yarışma ve etkinlikler ilgiyi daha da artırdı. 19 Mayıs Gençlik Meydanı ve Türkmenistan Parkı’na kurulan festivale günlük ortalama 3 bin kişinin ziyaret ettiği öğrenildi.

YAKIN ŞEHİRLERDEN FESTİVAL GÖRMEYE GELDİLER

Muğla ve ilçelerinden yanı sıra Aydın, Denizli ve İzmir’den günü birlik gelenler hem festivali hem de Marmaris’i gezerek güzel gün geçirdi. Festival olduğunu çıkan haberlerden öğrenen Denizlili Mehmet Harun Göçmez, “ Emekli mühendisim. Oğlum burada yaşıyor. Daha önce bu tür organizasyonlara katılmış ve çok güzel olduğunu görmüştüm. Haberlerde organizasyonu duydum ve üç günlüğüne oğlumun yanına geldim. Öğleyin çıkıyorum biraz dolaştıktan sonra akşam saatlerine kadar meydanda etkinlikleri izliyorum. Emeği geçenlere teşekkür ederim” dedi. Ahmet Çokkan, “ Fethiye’nin Seydikemer İlçesi’nde esnafım. Festivali gezdim ve çok beğendim. Nasip olursa seneye burada stant açmak için mutlaka başvuruda bulunacağım” dedi.

STANT AÇANLAR VE ÇEVRE ESNAFI MEMNUN

19 Mayıs Gençlik Meydanı ve Türkmenistan Parkı’nda stant açan esnaflar satışlardan memnun olduğu gözlendi. Kendi dükkânlarında dört günde yapmadıkları satışları festivalde yapan esnafların yüzü güldü. Marmaris yanı sıra Türkiye’nin 37 şehrinden gelen esnaflar arasında en çok ilgi gören organik ürünler satanlar oldu. Festivale ziyaret gelen yöre halkı ve tatilciler, çevre esnafını da mutlu etti. Festivali dolaşan yöre halkı ve özellikle şehir dışından gelenler çevre esnafları da dolaştı. Tepe Mahallesi 61 Sokak, Ulusal Egemenlik Caddesi’ndeki esnaflar festivalin kendilerine de yaradığını vurguladı.

GENÇLER MUTLU

16-30 yaş arası gençler festival kapsamında yapılan konser ile çeşitli etkinliklerden memnun oldu. Alkollü ve sigara kokan mekânlara gitmek yerine 19 Mayıs Gençlik Meydanı’nı dolduran gençler gün boyu eğlendi. 18 yaşındaki Firuze Elmas, “ Şehrimizde kışın ya evde oturursunuz yâda alkol-sigara kokan mekânlara gitmek zorunda kalıyorsunuz. Öğle saatlerinde arkadaşlarımla meydanda buluşuyorum. Konserleri ve etkinlikleri izliyoruz. Gündemde ki konulardan bahsederek gelenlere bakıyoruz. Kalabalık ve nezih bir ortam. Açık havada dumana maruz kalmıyoruz.Ayrıca beğendiğim bazı ürünleri çok ucuza aldım” dedi.

 

Ali GÜNDOĞAN


Bu haber 173 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER GENEL HABERLERİ