marmaris yeni sayfa
17-08-2018 09:51 Kategori: GENEL

Kurbanlık hayvanlar hakkında bilgilendirme

Kurbanlık hayvanlar hakkında bilgilendirme
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Marmaris İlçe Tarım ve Orman Müdürü Nejmettin Kaya, Kurban Bayramı’yla ilgili dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında açıklamalar yaptı. "

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Nejmettin Kaya, kurbanlıklarla ilgili şu bilgileri verdi: “Vatandaşlarımızın sağlıklı hayvanları kurban edebilmeleri için kurbanlıklarını mutlaka Kurban Hizmetleri Komisyonu’nca belirlenen resmi satış yerlerinden almaları, alırken;  hayvanların kulaklarının küpeli olmalarına, sığır cinsi hayvanlarda pasaportlarına, koyun-keçi türü hayvanlarda nakil belgesine, koruyucu aşılamalarının yapılıp yapılmadığına, il dışından gelmiş ise bunlara ilave olarak veteriner sağlık raporlarına, doğum tarihlerine dikkat etmeleri gerekir” dedi.

“Küpesiz hayvan almayın”

Vatandaşların kurbanlıklar için küpeli olmasına dikkat edilmesi gerektiğini kaydeden Kaya sözlerine şöyle devam etti: “Küpesiz ve belgeleri bulunmayan hayvanlar satın alınmamalıdır. Yüksek damızlık niteliği bulunan dişi hayvanların kurban satış yerlerinde satılması ve kesilmesi yasaktır. Kurbanlık olarak erkek hayvanlar tercih edilmelidir. Kurbanlık hayvanlar, kesimden en az 12 saat önce dinlendirilmeli ve 8 saat aç bekletildikten sonra kesilmelidir. Kurbanlık hayvanların da can taşıdığı düşünülerek onlara eziyet edilmemelidir”

“Veterinerler görevli”

Kurban kesim yerlerinde veterinerlerin görevlendirildiğini açıklayan Kaya, “Kurban satış ve kesim yerlerinde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’müzden görevli resmi veteriner hekimlerimiz kontrol ve denetim yapmak üzere görevlendirilmişlerdir.  Kurbanlık hayvanlardan elde edilen etler, sıcak ve taze olduğu için 14-20 derecede 5-6 saat dinlendirilmeli ve daha sonra tüketim amacına göre sınıflandırılmalıdır. Kıymalık, kızartma ve haşlamalık etler ayrılmalıdır. Kullanım miktarlarına göre ambalajlanmalı ve +4 0C de soğutulmalıdır.  Etler 12 saat olgunlaştıktan sonra tüketilmeye başlanmalıdır. Taze etler buzdolabında bir hafta bozulmadan tazeliğini muhafaza eder. Bu süre kıymada genellikle üç gündür. Etler buzlukta bir ay, -18 derecede şoklandıktan sonra altı ay saklanabilir. Kurbanlık olarak kesilen sığır cinsi hayvanların pasaportları ve kulak küpeleri ile koyun keçi türü hayvanların kulak küpeleri üreticiler, satıcılar, kasaplar, veteriner hekimler, muhtarlar, belediye zabıta görevlileri vasıtası ile 7 gün içinde İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri’ne teslim edilmesi gerekmektedir.  Bu vesile ile tüm vatandaşlarımızın kurban bayramını kutlar, mutlu ve huzurlu nice bayramlar geçirmenizi dileriz” diye konuştu.


Kaynak: Haber Merkezi
Bu haber 576 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER GENEL HABERLERİ