marmaris yeni sayfa
13-04-2019 11:42 Kategori: GENEL

Laiklik Günü kutlu olsun

Laiklik Günü kutlu olsun
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Merkezi, 10 Nisan Laiklik Günü kapsamında yazılı açıklama yayınladı. Dernek yönetimi laik vurgusu yaparak, tarihçesi hakkında bilgi verdi."

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Merkezi 10 Nisan Laiklik Günü kapsamında şu açıklamayı yayınladı.

“Türkiye Devletinin dini İslâm’dır” maddesi, Anayasa’dan 10 Nisan 1928 tarihinde oybirliği ile çıkarıldı. Bu çok önemli olay, 700 yıllık dini bir monarşiden sonra kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi dininin olmayacağını anlatır. Bu değişiklik laikliğin anayasal zeminde kabulü anlamına gelir. Laiklik bir ilke olarak Anayasamızın metnine ancak 5 Şubat 1937’de yapılan bir değişiklikle girebilmiştir.Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda iki ana ilke hâkimdir. Bunlar, egemenliğin Türk Milleti’ne ait olması ve laikliktir. Laiklik, Cumhuriyetle birlikte toplum yaşamına girmiş olan özgürlüklerin ve bütün çağdaş değerlerin temelidir.

Laiklik, demokrasinin olmazsa olmaz koşuludur. Toplumda bütün dini farklılıkları özgürlük, eşitlik ve barış içinde bir arada tutabilme özelliği ve birlikte yaşamın temeli de laikliktir. Bu nedenle, insanlar birden çok dine ve mezhebe inanarak yaşarken devletin sadece tek bir din ve mezhebi uygulamaya geçirmesi, birlikte yaşama olgusuna ciddi bir tehdit oluşturur. Bu özelliğiyle laiklik din ve vicdan özgürlüğünün güvencesidir. Devletin eylem ve işlemlerinde bütün din ve mezheplere karşı nötr olması insan haklarının, kültür ve sanatın, bilimin, sosyal yaşamın, eşitliğin güvencesidir. Daha geniş bir bakışla laiklik aklın özgürlüğüdür.Cumhuriyetimizin temel değerlerinin varlık nedeni olan laikliği, Anayasal bir ilke olarak korumak, vazgeçilmez yaşam koşulumuzdur.Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere “Türk Devleti’nin dini İslâm’dır.” İfadesini Anayasa’dan oybirliği ile çıkaran devrimin önderlerini saygılarımızla anıyoruz.

Haber Merkezi)


Bu haber 217 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER GENEL HABERLERİ