marmaris yeni sayfa
06-04-2020 17:38 Kategori: GENEL

Marmaris’in turistik mahalleleri yazlıkçılarla doldu

Marmaris’in turistik mahalleleri yazlıkçılarla doldu
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

""

KORONAVİRÜS salgını sonrası büyükşehirde yaşayan birçok vatandaş, yazlık evlerinin bulunduğu Marmaris'e geldi. Başta İstanbul plakalı otomobiller olmak üzere Ankara ve İzmir plakalı araçların bu iki turistik kentte çoğunlukta olması dikkatlerden kaçmadı.

Koronavirüsün Türkiye'de yayılmasının ardından büyükşehirlerde yaşayan vatandaşlar, yazlık evlerinin bulunduğu tatil bölgelerine akın etti. Yoğunluğun en çok yaşandığı turizm şehirlerin başında gelen Bodrum ve ardından Marmaris’te vahim tablo ortaya çıktı. Büyükşehirdeki kalabalıktan kaçarak Marmaris'teki yazdıklarına gelen vatandaşların araç plakaları, göze çaptı. Yetkililerinden alınan bilgiye göre, turistik 13 kırsal mahalle ile ilçe merkezinde 12 bin yazlık bulunuyor. Son 15 günde ilçe merkezi ve turistik kırsal mahallelere, 25 bin özel araç girişi yaptığı iddia edildi. İstanbul plakalılar başta olmak üzere İzmir, Ankara, Eskişehir, Denizli ve Afyonkarahisar illerinden daha çok kente gelenlerin olduğu belirtildi.

HERKES EVİNDE İZOLE YAŞIYOR

Kırsal turistik Orhaniye Mahalle Muhtarı Cem Dinç “Köyümüze çok ciddi şehir dışından yazlıkçı geldi. Bizim nüfusumuz 1500 civarındadır. Dışarıdan gelenlerle birlikte toplam 2500-3000 civarında. Yazın eşi ile tatile geliyorlardı. Şimdi çocukları, anne, babaları ve akrabaları ile toplu gelmişler. Bu gelenler 10 gündür burada. İl dışına çıkma yasağı başladığında bize gelen 14 gün izole olması gereken üç aile var. Üç aile bize bildirildi. Tabii okullar tatile başladığından bu yana gelenler çok olduğu için onları bilmiyoruz. Araçlarımızla dolaşıp sokağa çıkmamaları konusunda uyarılarda bulunuyoruz. İhtiyaçları olduğunda yardımcı oluyoruz” dedi. Selimiye Mahallesi’nde butik otel işletmeciliği yapan Barış Ünlü, “ Selimiye Mahallesi’nde tüm konaklama tesisleri kapalı. İstanbul, İzmir, Ankara’dan gelenlerin yazlıkları var. Yazlıklarında dinleniyorlar. Mahallemizde kalabalıkta yok ve herkes tedbirini almış. Zaten çoğunluğunun yazlıkları ya denize sıfır yâda deniz manzaralı. Sanki hiç yazlıkçı yokmuş gibi sakin” dedi. Orhaniye Mahallesi’nde kurulan 10 tezgâhlık halk pazarında kuruyemişçi Ahmet Aslan, “ Uzun yıllar burada Pazar açtığım için yazlıkçıları ve yöre halkını biliyoruz. Maske ve eldiven takarak gelip mesafeli şekilde alışveriş yaparak gidiyorlar. 10 gündür yazlıkçılar alışveriş yapıyor” dedi.

Belediye araçları kırsal mahalleleri dolaşarak “Evinizde kalın” , “Şehir dışından gelenler evinizde 14 gün karantinadasınız, dışarı çıkmayın” uyarılarında bulundu. Kırsal mahalle muhtarları şehir dışından gelenlerin evlerine giderek dışarıdan “Evinizde kalın” çağrıları yapmasına rağmen genelgeye uymayanlar deniz kenarında dolaştığı görüldü. Jandarma ekipleri kırsal mahallelerde sık aralıklarla denetim yapıp, uyarılarda bulunmasına rağmen bazen yazlıkçıların maske ve eldiven takarak dolaştığı görüldü. Ayrıca Hisarönü başta olmak üzere bazı kırsal mahallelerde kurallara uymayanlara ceza kesildiği öğrenildi.

Ali GÜNDOĞAN

 


Bu haber 248 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER GENEL HABERLERİ