marmaris yeni sayfa
24-02-2021 17:55 Kategori: GENEL

Marmaris’te mevsimsel deniz çekilmeleri başladı

Marmaris’te mevsimsel deniz çekilmeleri başladı
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

""

Marmaris ilçesi ve kırsal mahallelerdeki kıyı kesimlerde her yıl olduğu gibi bu yıl da deniz, 50 santim ile 1,5 metre arasında çekildi. Marmarisliler alıştıkları çekilmeyi fark edip fotoğraf çekerek sosyal medya hesaplarından paylaşım yaptı.

 

Marmaris ilçesinin Atatürk Caddesi’nden İçmeler mahallesine kadar uzanan 11 kilometrelik sahili ile Selimiye, Bozburun, Orhaniye, Söğüt ve Adaağzı gibi kıyısı olan kırsal mahallerinde deniz 50 santim ile 1,5 metre arasında çekildi. İlçe’nin beş kilometre kırsalında bulunan Adaağzı mevkii açıklarında denizin kısmi çekilmesiyle küçük adacıklar oluştu. Adacıklar martı ve çeşitli kuşların adresi haline geldi. Marmaris merkezindeki Yat Limanı ve Kordon Caddesi’nde de iskelelerin temelleri açığa çıktı. Sahilde oltayla balık avlayan, plajda manzara seyredenler ve yürüyüş yapanlar, denizin çekilmesiyle oluşan görüntüleri, cep telefonlarıyla çekerek sosyal medyadan paylaştı.

Sahilde mısır satışı yapan Mehmet Övet, “ Deniz çekilmesi her yıl yaşanıyor. Her sene doğal yaşanan bir olay. Bu yıl fazla çekilme olmadı ve yaklaşık 1,5 metre çekilmiş. Korkacak bir şey yok” dedi. Olta ile balık avlayan Musa Akyüz, “ Med cezir veya ayın döngüsüne göre her yıl bu çekilme yaşanıyor. Kış döneminde yapacak bir şey olmadığı için her gün balık avlamaya sahile geliyorum. Çok küçük bir çekilme var. Deprem ile bir alakası yok” dedi.

Telefonla açıklama yapan Jeofizik Yüksek Mühendisi Hakan Beyaz, “ Her yıl olduğu gibi bu yıl da Marmarisli dostlarımız telefonla arayarak deniz çekilmiş depremler çok sık oluyor bir ilişiği var mı diye sordular. Deniz çekilmesinin Güney Ege ve Yunanistan adalarında meydana gelen depremlerle hiçbir alakası yok. Son yıllarda deniz çekilmeleri çok arttı. Gökova ve Güney Ege Bölgesi’nin kıyı gören şehirlerinde bu çekilmeleri görüyoruz. Yaptığımız incelemelerde son depremlerle değil atmosferik basınçlarla alakalı olduğunu görmekteyiz. Kış aylarında bahar ve yaz mevsimleri yaşamaktayız. Alçak basınç olduğu için Kasım sonu ile Mart arası bu çekilmeleri çok daha net görüyoruz. Bu çekilmeler deprem veya tsunami gibi belirtiler değildir. Marmaris’in jeofizik yapısı farklı olduğu için her yıl bu çekilmeleri göreceğiz. İlçe halkı deprem olacak endişesi yaşamasın, korkmasına gerek yok, tamamen doğal bir durum” dedi.

Ali GÜNDOĞAN

 

 


Bu haber 994 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER GENEL HABERLERİ