marmaris yeni sayfa
29-06-2020 17:59 Kategori: GENEL

Marmaris'te şiddetli deprem korkuttu

Marmaris'te şiddetli deprem korkuttu
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

""

Kırsal mahallelerinde yeryüzüne yakın biri şiddetli ikisi artçı üç deprem Marmaris ilçe merkezinde şiddetli hissedilmesiyle büyük panik ve korku yaşandı. Depremden kısa bir süre sonra sahil yürüyüş yolları ve parklar “yere iğne atsan yere düşmez” dedirten görüntüler oluştu.

 

Osmaniye Mahallesi’nde geçen hafta sonu Pazar günü saat 20.43’de 5,4 şiddetinde deprem paniğe neden oldu. Hemen ardından Bozburun’da 2,9 ve Bayır Mahallesi’nde 2,4 şiddetinde yerin 63 kilometre derinliğinde deprem meydana geldi. Üç depremin yeryüzüne yakın olmasıyla Marmaris ilçe merkezinde şiddetli hissedildi. Vatandaşlar çocuklarıyla birlikte sokağa çıktı. Bazıları balkon ve pencerelerine çıkarak endişeli gözlerle olan biteni anlamaya çalıştı. Sokağa çıkan vatandaşlar yürüyerek korkularını bastırmaya çalıştı.

Mehmet Can(32), “ Depremi hissettiğimde hemen evden dışarı çıktım. Uzun zamandır ilk defa böyle bir sarsıntı ile karşı karşıyayız. Çok korktum” dedi. Hakan Kökver ise, “ Evin salladığını gördüm. Sokakta olmamıza rağmen o şiddeti ailemle birlikte hissettim” dedi. Telefonla açıklama yapan Kaymakam Ertuğ Şevket Aksoy, “ Marmaris ilçe merkezi ve depremin meydana geldiği üç kırsal mahallemize can-mal kaybı yoktur” dedi. Vatandaşlar, saat 21.15’den sonra normal yaşantılarına döndü.

“YERE İĞNE ATSAN DÜŞMEZ” DEDİRTEN GÖRÜNTÜLER

Sokağa dökülen vatandaşlar, korkularını bastırmak için Atatürk ile Kordon Caddesi’ndeki sahil yürüyüş yolu ve parklara akın etti. Ebeveynler çay bahçelerinde oturup çaylarını yudumlarken çocuklar parklarda oyunlar oynadı. Kordon Caddesi’nden Siteler Mahallesi’ne kadar uzanan 6 kilometrelik sahil yolu “yere iğne atsan düşmez” dedirten görüntüler oluştu. Kimi vatandaşlar sosyal mesafelerini korumaya çalıp maske takarken çoğunluğunun maskesiz dolaştığı görüldü.

CAN VE MAL KAYBI YOK

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, “Deprem sonrasında belediye ekiplerimize gelen her hangi bir olumsuzluk yok. Can ve mal kaybının olmayışı sevindirici” dedi. Deprem sonrası yazılı açıklamada bulunan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:"Merkez üstü Marmaris ilçemiz olan 5,2 büyüklüğündeki deprem ilçelerimizde ve çevre illerde hissedildi. Deprem sonrasında belediye ekiplerimize gelen her hangi bir olumsuzluk yok. Çok şükür bölgede her hangi bir olumsuzluk yok. Can ve mal kaybının olmayışı sevindirici. 5.2 bizim bölgemizin ve Türkiye’mizin ölçülerine baktığımızda yıkıcı olma ihtimali düşük. Bölgedeki muhtarlarımızla temasa geçtik. Kendileriyle görüştük. Muhtarlarımızda her hangi bir sıkıntının olmadığını belirttiler”.

SARSINTILAR DEVAM EDİYOR

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığı'nın merkez üssünü Marmaris ilçesine bağlı Osmaniye Mahallesi olarak saptadığı deprem, dün saat 07.06'da meydana geldi. Yerin 63 kilometre derinliğinde olan deprem, Marmaris'in yanı sıra çevre ilçelerde de hissedildi. İlk belirlemelere göre depremde can ve mal kaybı yaşanmadı. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü ise depremin büyüklüğünü 4.7, merkez üssünü ise ilçenin Osmaniye Mahallesi olarak açıkladı.

 

Ali GÜNDOĞAN

 


Bu haber 929 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER GENEL HABERLERİ