marmaris yeni sayfa
17-10-2020 16:41 Kategori: GENEL

Muğla’da 1449 maden ruhsatı!

Muğla’da 1449 maden ruhsatı!
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

""

Madencilik faaliyetlerine ilişkin ikinci raporunu hazırlayan TEMA, Muğla’nın yüzde 59’unun, ormanlık alanların ise yüzde 65’inin madenlere ruhsatlı olduğunu açıkladı. Muğla’nın bin 449 maden ruhsatına bölündüğünü belirten TEMA, madencilikten korunan alanlarının yasalarla korunması gerektiğine dikkat çekti.

 

 

 

 

 

Zengin canlı tür çeşitliliği, iklimi, doğal güzellikleri, binlerce yıllık tarihi geçmişi ve eşsiz koyları ile ülkenin en önemli doğa, kültür ve turizm alanlarından biri olan Muğla’nın yüzde 59’u madenlere ruhsatlı. Ayrıca önemli bir tarım merkezi olan Muğla ve yakın çevresi madenler nedeniyle tehdit altında. Temmuz ayında Kazdağları’na ilişkin raporunu paylaşan TEMA Vakfı, Muğla özelinde yaptığı çalışmayı da kamuoyuyla paylaştı. TEMA Vakfı’nın hazırladığı rapora göre, Muğla bin 449 maden ruhsatına bölünmüş durumda.

TÜM KORUMA STATÜLERİ YOK SAYILDI

Maden Kanunu’nda bugüne kadar yapılan değişikliklerin; ülkemin doğa alanlarını, tarım alanlarını, meralarını ve kültür miraslarını madencilik faaliyetine açtığına dikkat çeken TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç; “Mevcut Maden Kanunu’nda yapılan değişiklikler, tüm koruma statülerini yok var sayarak; yaşam alanlarımızı da binlerce maden ruhsatı ile karşı karşıya bırakıyor. Bugün maalesef ülkemizde doğa koruma alanı, tarım alanı ya da içme suyu havzası kanunlarla korunmamaktadır. Halbuki ülkemizde kanunlarla madencilik faaliyetlerinden korunan alanlar oluşturmamız gerekiyor. Aksi halde madencilik faaliyetleri Çanakkale’de olduğu gibi Muğla’nın da ormanlarını, tarım alanlarını, meralarını, şehrin kültürünü ve turizmi tehdit etmeye devam edecek. Yetkilileri Muğla ve tüm illerimiz için madencilik faaliyetlerine karar verirken; doğal varlıklarımızı, tarımımızı ve su varlıklarımızı göz önünde bulundurmaya ve bu tarihi sorumluluğu hep birlikte almaya davet ediyoruz” dedi. Muğla’ya dört koldan saldırı! Muğla ve yakın çevresinde madencilik çalışmasının ilk bulguları şu şekilde: Muğla ve çevresinin yüzde 59’u madenler için ruhsatlandırılmıştır.

Arzu SARITAŞ


Bu haber 405 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER GENEL HABERLERİ