marmaris yeni sayfa
YENİSAYFA TV
10-07-2019 10:29 Kategori: GENEL

ODTÜ'DE HERKESİN GÖZÜ ÖNÜNDE AĞAÇ KIYIMI

ODTÜ'DE HERKESİN GÖZÜ ÖNÜNDE AĞAÇ KIYIMI
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) 40 dönümlük Kavaklık alanında bulunan arazinin 49 yıllığına Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (KYK) devredilmesinin ardından yapılması planlanan KYK yurdu projesine karşı çıkan öğrenciler direnişlerinin 55.gününde dün güne sürprizle uyandı."

 "Truva atı" olarak nitelendirilen Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) yurdunun yapımına karşı çıkan ve projeden haberlerinin olmadığını duyuran  ODTÜ’lü öğrenciler “Kavaklık İnisiyatif” adıyla 55 gündür nöbetteydi.400 kişilik yurt ihtiyacı olan ODTÜ’ye neden 4000 kişilik yurt yapılmak istendiği ve ağaçlık alanda neden ısrar edildiği ise merak konusu.

ODTÜ’DE DÜN NELER YAŞANDI?

Dün, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla polisin ODTÜ'ye girdiğini duyurdu. Polisin öğrencilere müdahalesinin ardından ağaçların kesimine başlandı. Bölge ablukaya alınırken, öğrencilerin çadırların olduğu alandan çıkması istendi.

Öğrencilere desteğe gelen hocalar, rektörün istifasını isteyen sloganlar atarken, milletvekillerinin ise içeriye girmesine izin verilmedi. Olay yerine gelen CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer’in arabasının önüne polis set kurdu.Taşçıer’in arabasından çıkıp yetkililere hukuksal açıdan böyle bir haklarının olmadığını dile getirdiğini anlar çekilen görüntüyle kamuoyu ile paylaşıldı.CHP’li Taşçıer, belediye yetkililerinin de içinde bulunduğu aracını olay yerine sokmayı uzun uğraşlar sonunda başardı.

Saat 09.30 sıralarında ise polis, eylemci öğrencileri tartaklayarak dışarı çıkarttı.Bu gelişmenin ardından  kampüs içerisine inşaatta kullanılacak araçların bazılarının da geldiği görüldü.

ODTÜ’DE AĞAÇLAR GÖZ GÖRE GÖRE HUKUKSUZCA KESİLDİ

Öğrenciler bölgedeki yüzlerce ağacın kesilmemesini, KYK yerine, mezunlar derneğinin desteğiyle yapılacak yurdun da ağaçsız bir bölgeye inşa edilmesini talep ediyordu. Ancak; polis tarafından öğrencilerin alandan çıkarılmasının ardından alana gelen görevliler hızlıca ağaç kesimine başladı. “ODTÜ’de KYK istemiyoruz” sloganlarıyla ağaçların kesildiği alanda toplanan vatandaşa polis biber gazı sıktı. Ağaçların kesildiğini an be an görüntülü kaydeden öğrencilerin ağaçları kesen görevliye ağlayarak seslenip :”hocam siz de direnin ağaçları kesmeyin” dediği video ise internette çokça paylaşılan videolar arasına girdi. İzleyen vatandaşları ise hem üzdü hem de tepkisini çekti.

ODTÜ DİRENMEKTE ISRARCI

Polis tarafından alandan çıkarılan öğrenciler yazılı açıklamada bulundu. Öğrenciler tarafından yapılan açıklamada: “Bu saldırıyı yapanlar ve yaptıranlar bilsinler ki direnişimiz bitmemiştir, bitmeyecektir! Bugün yaşanan korkunç saldırıda arkadaşlarımızı darp ettiniz, biber gazıyla saldırdınız ama bilin ki; direnişin 55. günü biter, 56. günü başlar..Saldırıyla binlerce canımızı yok ettiler, ağaçlarımıza kıydılar ama bizler bu yurdu inşaa ettirmeyeceğiz! ODTÜ tarihinde, daha önce de bunu görmüştük. Bir iktidar piyonu olan Hasan Tan ODTÜ’ye faşist işçileri sokarak içeriden yıkmaya çalışmıştı. Şimdi de AKP, Verşan Kök ile anlaşıp yurt yaptırarak aynısını hedeflemektedir. Bu katliamın sorumluları başta Verşan Kök, ODTÜ yönetimi olmak üzere hâlâ yılmayan ODTÜ kalesini yıkmak isteyen AKP’dir. KYK inşaatı ruhsatsız olmasının yanında, ekolojik bir katliamla ODTÜ’yü dize getirmek için planlanan bir saldırıdır.”

KYK yurdu planlamasından hiçbir ODTÜ öğrencisinin, emekçisinin ve akademisyenin haberi dahi olmadığını vurgulayan öğrenciler açıklamaya şöyle devam etti: “Ülkedeki tek adam zihniyetinin dirayeti olan Rektör Verşan Kök ve işbirlikçileri protokol imzalayarak, ODTÜ öğrencilerini peşkeş çekmiştir. Ağaçlarımıza kıyıyorlar ama bizler bu yurdu inşa ettirmeyeceğiz.”

“Verşan Kök ODTÜ’ye rektör olamaz” sloganları eşliğinde devam eden basın açıklamasının ardından öğrenciler, ODTÜ Rektörlüğü’ne doğru yürüyüşe geçti.

ÇANKAYA BELEDİYE BAŞKANI TAŞDELEN: İNŞAAT RUHSATI YOK

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, ilçe sınırları içerisindeki ODTÜ kampüsünde yapılmak istenen yurt inşaatının ruhsatının olmadığını duyurdu. Başkan  Taşdelen yaptığı açıklamada, “ODTÜ’de yurt yapılması istenilen alanda, Parselasyon yok, arsa şu anda kadastral parsel konumunda. Bu nedenle kazı izni ve inşaat ruhsatı yok. ODTÜ İmar Planı 12 no’lu plan notuna göre bu işlemleri yapmaya yetkili olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan da bunlar alınmış değil” ifadelerine yer verdi.

AĞAÇ KESİMİ DURDURULDU, CHP SÜRECİN TAKİPÇİSİ

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, ODTÜ Rektörü Verşan Kök ile görüştüğünü ve ağaç kesiminin durdurulduğunu açıkladı. Taşcıer, “İnşaatla ilgili belediyemiz tutanak tuttu. Hem Çankaya hem de Büyükşehir Belediyesi ile görüşüp oranın bir an önce mühürlenme işleminin takipçisi olacağız. Şu an gözaltında olan arkadaşlarımız var. Oraya gidip serbest bırakılmalarını sağlayacağız. Sürecin hukuk içerisinde işlemesi için de sürecin takipçisi olacağız” diye konuştu.

Rektör Kök ile AK Parti’den konuyla ile ilgili açıklama bekleniyor. (CANAN BAYKIZ)

 

 


Bu haber 383 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER GENEL HABERLERİ