marmaris yeni sayfa
14-09-2020 17:50 Kategori: GENEL

Tank neden batırılmadı?

Tank neden batırılmadı?
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

""

Üç yıl önce dönemin Marmaris Ticaret Odası yönetim tarafından tüplü dalış merkezlerine destek için temizlenerek getirilen tankın Bakanlık ve valilikten alınan tüm izinlere rağmen batırılmaması sektör temsilcilerini isyan ettirdi.

 

Dönemin Marmaris Ticaret Odası Başkanı işadamı Mehmet Baysal, tüplü dalış merkezlerine destek ve turizmde alternatif  kapsamında proje başlattı. Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı başta olmak üzere birçok kurumla resmi iletişime geçildi. Yapılan birçok görüşme sonunda Milli Savunma Bakanlığı’nın M48 A5 T1 model ikinci dünya savaşına katılmış 1941 model tankı Konya’dan Marmaris’e getirildi. Uzun yıllar Türk Silahlı Kuvvetleri’nde hizmet ederek görevini tamamlayan tank, deniz ekolojisine zarar vermemesi için temizlendikten sonra 2017 Mayıs ayında batırılması için Marmaris’e getirildi. Dalış turizmine hizmet edecek ve eko sisteme katkı verecek olan tank, Albatros Marina’da muhafaza altına alındı. Dönemin bakanlıkları ve Muğla Valiliği’nden batırılması için çeşitli izinler alındı. Marmaris’te faaliyet halinde bulunan 9 dalış merkezi teknesi tankın batırılacağı umuduyla beklemeye başladı. Aradan geçen üç yıl içinde tankın batırılması için hiçbir girişimde bulunulmadı. Bakanlık ve Muğla Valiliğinden alınan izinlere rağmen bir girişimde bulunulmaması merak konusu oldu. Dalış merkezi işletmecileri, birçok kurum ve siyasilerin kapılarını çalmasına rağmen bugüne kadar bir sonuç elde edilemedi.

TÜPLÜ DALIŞ TEMSİLCİLERİ DERTLİ

Nisan-Ekim arası 60 bin kişinin 9 özel donanımlı teknelerde tüplü dalış yaptığı Marmaris’te tankın batırılmaması sektör temsilcilerini adeta  isyan ettirdi. İlçede faaliyet halinde bulunan tüplü dalış teknesi işletmecileri gazetemize çarpıcı açıklamalarda bulundu. Hükümet ve valilikten her türlü izinler alınmasına rağmen tankın batırılmamasına tepki gösteren sektör temsilcileri, özetle şöyle konuştu: “ Seferihisar, Datça, Kaş, Antalya gibi turizm şehirlerinde uçak, tank ve gemi gibi birçok araçlar batırılarak tüplü dalış sektörüne ciddi katkı sağladı. Marmaris’te ise tam tersi bir durum yaşanmaktadır. Bakanlık ve Muğla valiliğinden batırılması için tüm izinler alınırken Marmaris Kaymakamlığı tarafından izin verilmediği öne sürülüyor. Marmaris açıklarında 30 tane dalış noktası mevcut. Bu dalış noktalarında sadece Turunç açıklarında bizim zorlamamızla batırılan eski bir gulet var. Profesyonel dalgıçlar Marmaris’e gelmiyor. Bu tankın önündeki namluda oturup veya içinde bulunup fotoğraf çektirmek isteyenler çok fazla. Sadece bunu yapmak için Marmaris’e gelecek dalgıç grupları mevcut. Bu tür tank ve uçak gibi araçlar temizlendikten sonra ve sıkı denetimlerden geçtikten sonra batırılıyor.  Bizler, deniz ekolojisini bozacak bir girişimde niye bulunalım. Deniz bizim ekmek kapımız. Onu korumak ve geliştirmek önem arz ediyor. Kamu kurumlarına yanlış bilgiler vererek turizm de alternatif etkinlikler olmamasını sağlayan art niyetli kişilere kulak asılmamalıdır.

SİYASİLERDEN DESTEK BEKLİYORUZ

Marmaris’te siyaset yapanların hepsi turizmden ekmek kazanıyor. Bu tür böyle tank ve uçak batıklarına dünyanın her bir ülkesinden meraklılar çok fazla. Geçen yıl 60 bine yakın kişi tüplü dalış yaptı. Bunun yüzde 70’i yabancıydı. Batık olduğu takdirde bu sayı üçe katlayacaktır. Sadece dalış sporu için gelecek olan turistler mevcut. Bu turistlerin gelmesi ilçe ekonomisine ciddi katkı sağlar.  Ak Parti Marmaris ve Muğla yönetim kurulu üyeleri arasında denizciler mevcut. Lütfen bu çağrımıza kulak versinler ve bir an önce bu tür araçlar batırılarak ekonomiye alternatif katkı sağlansın.”

 

Ali GÜNDOĞAN

 

 


Bu haber 308 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER GENEL HABERLERİ