marmaris yeni sayfa
30-08-2018 10:11 Kategori: GENEL

Teknelerle Marmaris’in tarihi sergisi açıldı

Teknelerle Marmaris’in tarihi sergisi açıldı
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Marmaris’teki Denizcilik ve Eğitim Merkezi’nce 30 Ağustos Zafer Bayramı kapsamında “Teknelerle Marmaris tarihi” konulu el yapımı maket sergisi bir marinada açıldı. Tarih sayfalarında yer almış 68 gemi maketi, 3 gün boyunca sergilenecek."

 

Marmaris Denizcilik ve Eğitim Merkezi tarafından bir marinada 30 Ağustos Zafer Bayramı kapsamında “Teknelerle Marmaris tarihi” adlı el yapımı maket sergisi açıldı.

İşadamları, turizmciler, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve yerleşik yaşayan yabancıların katıldığı sergide, maket ustası Şeref Nural Çayırlı tarafından 10 yıl süren çalışmasıyla yapılan “Nusret Mayın Gemisi”, “Ertuğrul Firkateyni”, “Süngerci tekneleri”, “Arap tekneleri”, “Paraçele” (Bozburun Kayığı) ve çeşitli tekneleri tasvir eden 68 eser davetlilerin beğenisine sunuldu.

İlçe tarihini maketlerle tanıtmaya çalıştıklarını söyleyen Marmaris Denizcilik ve Eğitim Merkezi’nin kurucusu kaptan Kenan Özdemir, “ Marmaris’in tarihine konu olmuş bu tekneler, orijinaline birebir aynı küçültülmüş halidir. Ayrıca tarihimizde büyük yer tutan Nusret Mayın Gemisi ve Marmaris ile özdeşleşmiş dünyada adını duyurmuş süngerci tekneleri gibi birçok eser sergilenmektedir. Marmaris, Milattan Önceden günümüze kadar çok önemli bir liman şehrimiymiş. 1890 yılında 16 Eylül'de Japonya'da batan Ertuğrul Firkateyninde sergide yerini alıyor. 1800-1803 yılları arasında Marmaris Körfezine gelen İngiliz Donanması'na ait tekneler de yer alıyor. Bu tekneler özenle yapılmış ve ilçe tarihimize ışık tutmaktadır” dedi.

Marmaris Denizcilik ve Eğitim Merkezi kurucularından Süleyman Ekin ise “ Hedefimiz, Marmaris gençliğine tekne tarihini ve Marmaris’in denizlerde önemini kamuoyuna doğru anlatmaktır. Üç gün süreyle uzman arkadaşlarımızın desteğiyle gelen misafirlerimize gemilerimizin tanıtımını yapacağız. Ayrıca gemi maketleri altında tarihi bilgileri de yazdık. Yeni kuşağı bu tarihi anlatmak ve bilinçlendirmek bizim için gurur verici” dedi. Sergiyi gezen çoğunluğu yerleşik yaşayan yabancılar, havuzda yüzdürülen gemi maketlerinin fotoğrafını çekti. Sergi üç gün boyunca meraklılara açık kalacak


Kaynak: Ali GÜNDOĞAN
Bu haber 473 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER GENEL HABERLERİ