marmaris yeni sayfa
16-10-2020 18:03 Kategori: GENEL

ÜNLÜ YAT FİRMASINDA ORTAK ANLAŞMAZLIĞI

ÜNLÜ YAT FİRMASINDA ORTAK ANLAŞMAZLIĞI
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

""

 Marmaris- Bozburun’da bulunan dünyanın en büyük ahşap yatının inşa edildiği DSV Yatçılık firması tersanesinde ortaklar arasında anlaşmazlığa  düştü.Daha önce de şirkete kayyum atanmış ancak daha sonra  DSV Yatçılığın itirazı üzerine kayyumların görevine son verilmişti. DSV Yatçılık  Kurucu  ortağı ve Genel Müdürü Hülya Alizade Kuçeruk , yüce Türk adaletine güvendiğini , yıllardır DSV Yatçılığın  her türlü işini yasal yollardan çözdüğünü ve çözmeye devam edeceğini söyledi.

DSV Yatçılık kurucu ortağı ve Genel Müdürü  Hülya Alizade Kuçeruk  gazetecilere yaptığı açıklamada , Türkiye ye gerçekleştirilen milyon dolarlık yatırımın ortakları tarafından haksız ve kanunsuz şekilde  engellenmek istendiğini  ,ortağının tersane ve marinaya çökmeye çalıştığını iddia etti.Bölgede çok sayıda kişiye istihdam sağlayan firmada yaşanan  bu gelişme bölge halkını da üzdü.

KUÇERUK: “ŞİRKETE ATANAN KAYYUMLARIN GÖREVİNE SON VERİLDİ”

DSV Yatçılık’ın Genel Müdürü Hülya Alizade, Şirket’in ortağı Marmaris Yapı’ya kayyım atanması ve sonrasında gelişen olaylar hakkında açıklama yaptı. Şirkete 2016 yılında ortak alınan Marmaris Yapı'nın çeşitli hamlelerle Şirket'I ele geçirilmeye çalışıldığını ifade eden Genel Müdür Alizade, Marmaris Yapı'nın 2018 yılında kendi bilgisi dışında ve bilahare Şirket'e kayyım tayin etmekte kullanılan bir yeminli malî müşavir raporu düzenletmiş olduğunu Şirket'e kayyım atandığında öğrendiğini ifade etti.

DSV Yatçılık firması olarak, Marmaris Yapı İnşaat Taahhüt Turizm Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi ile yaklaşık 3 yıldır devam eden anlaşmazlığın içyüzünü kamuoyunun bilmesi amacıyla açıklama yapma ihtiyaçları duyduklarını belirten DVS Yatçılık Firması’nın Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Hülya Alizade, “Oratak olduğumuz firma şirketimize kayyım atanması için 'Özel Amaçlı Yeminli Mali Müşavir Raporu' düzenletti. Düzenlenen rapor kayyım atanması kararına gerekçe oluşturdu. Bu gelişmeler sonucunda şirkete 3  kişilik kayyım heyeti atandı. Karara itiraz ettik. Kayyım heyetinin görevi sonlandırıldı ama olaylar bununla bitmedi. Marmaris Cumhuriyet Başsavcılığı, raporda kullanılan kayıtlar hakkında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın seçtiği üç kişilik bilirkişi heyetinden inceleme istedi. Bilirkişi incelemesinde  raporun mevzuata uygun olarak düzenlenmediği, raporda yapılan tespitlerin ve varılan sonuçların 'gerçeğe uygun olmadığı' belirlendi. Yapılan inceleme sonunda Marmaris Yapı şirketinin  alacağı olarak gösterilen tutarın gerçek rakamın değerinden fazla bir rakamla gösterildiği ve bu durumun ayrıca 'muhasebe hilesi' niteliğinde olduğu tespit edildi” ifadelerine yer verdi.

KUÇERUK: “ŞİRKETİN SGK ŞİFRELERİNİ KANUNSUZ ELDE ETTİLER”

Marmaris Yapı’nın ortağı olduğu şirkete kayyım atatması hamlesinden sonra geçtiğimiz yıl Kasım ayında Şirket’in Sosyal Güvenlik Kurumu’na verilen bildirgeler için kullanılan şifresin, yine kendisinin bilgisi dışında değiştirdiğini ifade eden Alizade, Marmaris Yapı’nın değiştirdiği şifre ile Şirket’in kimi on beş yıl tecrübeli iş bilen elemanlarını aslı olmayan gerekçelerle işten çıkarttığını ve yerine tersane, çekek yeri gibi alanlarda çalışması mümkün olmayan kimi kendi personeli, kimi kendince hatırlı kimseleri Şirket’te çalışıyorlarmış gibi sisteme kaydettiğini ifade etti. Bu işten çıkarmalar ve işe almalardan da işten çıkarılan personele gelen SMS’ler ile haberdar olduğunu söyleyen Alizade soluğu Sosyal Güvenlik Kurumu’nda aldığını ve hemen bu işlemler ile ilgili inceleme başlatılmasını talep ettiğini anlattı. Başvuru sonrası yapılan incelemede anlaşmazlık yaşadıkları ortağın tersanenin kendi personellerini işten çıkarıldı gibi gösterip yerine  kendi elemanlarını sigortalı yaptığının yani “gerçeğe aykırı bildirge verildğinin” SGK denetmenlerince tespit edildiğini söyleyen  Hülya Alizade, "Bu olaylar SGK tarafından yapılan incelemede ortaya çıktı. Bu nedenle de sahtecilikten suç duyurusunda bulunacağız” diye konuştu.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Yatçılık sektörünün önde gelen isimlerinden DSV, 2005’te Marmaris’e 56 kilometre uzaklıktaki Bozburun Mahallesi’nde Avrupa’nın en büyük tersanelerinden birini kurdu. Bölgeye yat turizmini geliştirecek büyük yatırım yapan yabancı sermayeli şirket 2014 yılında 300 milyon avroya mal olacak 141 metre uzunluğundaki ’Dream Symphony’ isimli dünyanın en büyük ahşap yelkenlisi yapmak için kolları sıvadı. Firma 4 yıl önce Ulaştırma Bakanlığı'na taahhüt ettiği tersane ve çekek alanı yatırımlarını tamamlamak amacıyla bölgenin önde gelen inşaat firması Marmaris Yapı İnşaat Turizm Limited şirketi ile sermaye ortaklığı kurdu.

Ortaklık kurdukları firmanın inşaatları gününde teslim etmemesi üzerine anlaşmazlık yaşadıklarını belirten DVS Yatçılık Firması’nın Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Hülya Alizade, “Bunun üzerine ilgili firmaya hisselerini ve kar payını vererek ortaklıktan çekilmesini teklif ettik. Firma bunu kabul etmeyip var olduğunu iddia ettiği alacaklarına karşılık şirket hissesi isteyip DVS yatçılığın çoğunluğuna sahip olmak için dava açtı. Ben şirketin ödül aldığı bir geceye katılmak üzere İtalya’da bulunduğum sırada ilgili firmanın mahkemeye başvurarak şirkete kayyum atanmasını istedi. Mahkeme firmamıza tedbiren 3 kişiden oluşan kayyum atadı. Ancak daha sonra da benim görevime devam etmem yönünde karar verdi” diyerek hukuki sürecin devam ettiğini kendisinin de görevinin başında olduğunu söyledi. DVS Yatçılık Firması’nın Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Hülya Alizade, kamuoyunda oluşan bilgi kirliliğini önlemek amacıyla bu açıklamayı yaptığını belirtti.

ARZU SARITAŞ


Bu haber 444 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER GENEL HABERLERİ