marmaris yeni sayfa
08-08-2019 10:24 Kategori: GENEL

Vandallar yine iş başında

Vandallar yine iş başında
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Marmaris İlçesi’nde,11 gün önce “Bir bidon su, büyük bir orman yangının önleyebilir” sloganıyla yola çıkan üç esnaf arkadaşın, gönüllü olarak çam ormanlarıyla kaplı İçmeler-Turunç Mahallesi arasındaki 17 kilometrelik karayolunun kenarına içi su dolu koydukları 100 bidonun yarısı parçalandı ve uçurumdan atılıp zarar verildi. "

Marmaris’in turistik İçmeler Mahallesi’nde pizza dükkânı işleten Ali Demirtaş, market işletmecisi Dursun Bayri ve amcasının oğlu turizmci Süleyman Bayri, otellerden 20’şer kilogramlık boş temizlik maddesi bidonları toplayarak içlerini temizleyip, suyla doldurdu. 28 Temmuz Pazar günü üç esnaf, İçmeler-Turunç arasındaki kızılçam ormanlarıyla kaplı 17 kilometrelik karayoluna 50’şer metre Aralıklarla 100 bidonu koydu. Üç esnaf, 11 gün boyunca her gün bidonları kontrol ederek suyu azalan ve zarar görenleri yenilemek için gitti.

Dün, kontrol için giden esnaflar karşılaştıkları manzara ile şok oldu. Koydukları bidonların yarısının uçurumdan atıldığı, parçalandığı ve bazılarında sebze ve araç yıkanmak için boşaldığını fark etti. Yangın bidonları yanı sıra kimliği belirsiz kişi ve kişiler tarafından Asparan-İçmeler yol boyunca trafik levhalarının kurşunlandığı, beton bariyerlerinin sprey boyayla yazı tahtasına çevrildiği görüldü.

DOĞAYI SEVMEYEN GELMESİN

Verilen zararı görerek öfkelenen pizza dükkânı işleten Ali Demirtaş, “ Üç arkadaşımız mesaimizden artan kalan zamanda otel ve restoranlara dolanarak boş bidon almak için resme dilendik. Amacımız, küçük bir alevde ilçemizin oksijen deposunun kül olacağını gördük. Çıkabilecek bir yangına ilk müdahale edilerek büyümesini önlemek için bu bidonları koymuştuk. 100 bidonun yarısı uçurumdan atılmış, parçalanmış veya içindeki su ile sebze, araç yıkanmış. Memleketimizin doğasını gelecek nesillerimize aktarmak için korumak asli görevimizdir. Marmaris’imize gelecek olan tatilciler ve turistler, doğayı sevmiyor iseniz lütfen gelmeyin. Bidonları parçalanması bizleri üzmedi. Tekrar toplar ve yerine yenisini koymaktan gocunmayız. Bizleri üzen bu vurdum duymazlık ve doğaya yapılan saygısızlıktır” dedi.

 

Ali GÜNDOĞAN

 


Bu haber 417 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER GENEL HABERLERİ