marmaris yeni sayfa
24-03-2020 14:25 Kategori: GENEL

Yasağa uymayan 65 yaş üstülere para ve hapis cezası

Yasağa uymayan 65 yaş üstülere para ve hapis cezası
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

""

65 yaş ve üzerinde olanlara sokağa çıkma yasağı uygulanmasıyla beraber bu yasağın ihlali durumunda cezasının ne olacağı da gündeme geldi. 65 yaş ve üzerinde olan kişiler ile kronik hastalığı olanların sokağa çıkma yasağında İl İdaresi Kanunu'nun 11. Maddesi ve Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 27. Maddesine atıf yapıldı. İşte mevzuata göre sokağa çıkma yasağı ihlali cezası.

Corona virüsünün yayılım hızının artması ve virüsten en çok etkilenen yaş grubunun 65 yaş ve üstü kişilerin olması sebebiyle İçişleri Bakanlığı tarafından 65 yaş ve üstündekilere sokağa çıkma yasağı getirildi. İl İdaresi Kanunu’nun 11. Maddesi ve Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 27. Maddesine göre bu yasağı ihlal edenler para ve hapis cezasına çarptırılabilecek. Açıklamada belirtilen iki madde incelendiğinde bu yasağa uymayanlara 392 lira para ve bir yıla kadar hapis cezası verilebiliyor. Yasağa uymayanlar ve kolluk kuvvetlerine direnenler hakkında ceza artabiliyor.

KARANTİNA İHLALİ AYRI CEZA

TCK’nın 195’inci maddesinde “Bulaşıcı hastalıklardan birine yakalanmış veya bu hastalıklardan ölmüş kimsenin bulunduğu yerin karantina altına alınmasına dair yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, 2 aydan 1 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır” ibaresi bulunuyor. Sokağa çıkma yasağını ihlal edenler bu yasaya göre de ceza alabilecek.

Ali GÜNDOĞAN

 


Bu haber 90 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER GENEL HABERLERİ