marmaris yeni sayfa
09-11-2018 11:46 Kategori: GÜNDEM

Beyaz gömleklilerin başarısı gururlandırdı

Beyaz gömleklilerin başarısı gururlandırdı
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Bir günde 2 bin 500 ile 3 bin 500 hastaya hizmet veren Marmaris Devlet Hastanesi’nde Başhekim Dr. Ahmet Mutlu Arıcı’nın mücadelesiyle acil servis başta olmak üzere çok sayıda ünitesinde yenilikler yapılıyor. Alınan yeni cihazlarla sağlık sektörü teriminde ‘C’ sınıfı hastane ‘B’ sınıfı gibi hizmet vermeye başlayacak."

Yeni Sayfa Gazetesi Editör Masası olarak, son aylarda Marmaris Devlet Hastanesi hakkında sosyal medyada bilgi sahibi olunmadan fikir ürete bir takım kişiler nedeniyle yerinde inceleme kararı aldık. Kamuoyuna doğru bilgilendirme adına Marmaris Devlet Hastanesi Başhekimi Doktor Ahmet Mutlu Arıcı, görüşme talebimizi geri çevirmedi. Yenilenen acil servisi, eklenen hasta bakım üniteleri, sağlık personeli odaları, yenilenen tuvaletler ve yeni cihazlar hakkında yerinde görerek bilgi aldık. Evde bakım hizmetleri, 13 mahalle statüsüne kavuşmuş köyler ve Marmaris merkez olmak üzere günde 2 bin 500 ile 3 bin 500 hastaya hizmet veren hastanenin acil servisinden başlayarak Başhekim Dr. Arıcı ile gezdik.

BİTTİĞİNDE MUĞLA’DA OLMAYAN BİR ACİL SERVİS HİZMET VERECEK

Yazın turist, tatilci ve yöre halkıyla bir milyona yakın kişiye hizmet veren Marmaris Devlet Hastanesi Acil Servisi, Başhekim Dr. Arıcı ve ekibinin girişimiyle hayırsever bir vatandaş tarafından yaklaşık 500 bin liraya yenilenmeye başlanıldı. Acil Servis alanı genişletilerek 12 olan yatak kapasitesi 27’ye çıkartıldı. Polis noktası, ayakta ve yatarak müdahale odaları ayrıldı. Terör örgütüne yataklık yaptığı belirlenen bazı kişilerin kapatılan hastanelerinden sıfır ve iyi durumda son model cihazlar getirildi. Tamamen yenilenen acil servis, hasta ile sağlık personelinin ferah ortamlarda bulunması sağlandı.

ÇOCUKLARIMIZ ARTIK KORKMAYACAK

Acil servise gelen tüm hastaların bir arada bakıldığı alanda artık çocuklar için özel bölüm oluşturuldu. Hastaları ve acı yaşayanları görerek korkuya kapılan çocuklar, artık ayrı geniş bir bölümde bakılacak. Acil Servis’in özel bir bölümüne yapılan geniş bir alanda, duvarlar renkli ve çizgi film karakterleriyle boyandı. Çocuklar için televizyon konularak onlara özel yatak ve cihazlar ayarlandı. Her şeyin düşünüldüğü alan çiçek gibi yeniden yapılandırılırken yetişkin ve çocuklar hastalar düşünülerek röntgen cihazı Acil Servis’e getirildi. Hastanenin alt katında birçok bölüm kazandırılarak birçok servise ilave alanlar oluşturuldu. Hastaların yanı sıra hastane çalışanlarının da çalışma ortamları iyileştirildi.

CİHAZLAR YENİLENDİ

Hastanenin en büyük sıkıntılarından bir olan görüntüleme cihazlarının tek oluşu, uzun kuyruklara neden oluyorken, arızalanmaları nedeniyle de günlerce sorun yaşanıyordu. En çok kullanılan röntgen cihazı getirilerek sayı ikiye çıktı.  Nüfusun kalabalık olduğu yaz aylarında saatlerce sıra bekleme derdi sona erdi. Acil Servis’ten girip, koridorun bir ucuna yürümek ve beklemek sıkıntıları Başhekim Dr. Arıcı’nın girişimleriyle son buldu. En büyük eksiklerden biri olan laboratuarda kullanılan biyo kimya cihazı getirildi. Piyasada ciddi fiyatlara tekabül eden biyokimya cihazının gelmesiyle laboratuvar önlerinde sıra bekleme derdi de ortadan kalktı.

TUVALET VE BAZI ODALAR YENİLENDİ

Yapılan tadilat ve yerden kazanılma ardından tuvaletlerin yetersizliğini hastanenin öz imkânlarıyla çözüme kavuşturan Başhekim Dr. Arıcı, sayılarını artırdı. Acil Servis ve hastane içinde hastalar için kadın-erkek, engelli tuvaletleri artırıldı. Acil Servis yenileme sırasında üst ve alt katlarda fazla alanlara odalar yapıldı. Sağlık personeli ve hasta rahatlığı düşünülerek yapılacak odalar da daha ferah hizmetler verilecek.

HASTANE KARA GEÇTİ

Başhekim Dr. Ahmet Mutlu Arıcı, hastalara özel yemek evlerinden hizmet alımı yerine kendi bünyesinde yaptırarak Marmaris Devlet Hastanesi’ni aylık ciddi kara geçirdi. Hastane çevresi ve içinde her gün dolaşarak yerinde inceleme yapan ve eksiklerin giderilmesini sağlayan Başhekim Dr. Arıcı, hijyene de çok dikkat ediyor.

VATANDAŞ MEMNUN

Hastane içinde sürekli dolaşan Başhekim Dr. Arıcı, kendisine selam veren vatandaşlarla sohbet ediyor. Vatandaşların, dilek ve sorunlarını dinleyen Başhekim, anında çözüm üretiyor. Hastane alanın genişlemesi, eldeki imkânlarla daha iyi hizmet sunmak ve devleti zarara uğratmadan çalışan Başhekim için vatandaşlar da olumlu görüşler söyledi. Kronik sağlık sorunları nedeniyle sürekli tedaviye geldiğini söyleyen Mehmet Bıçak, “ Başhekimi bir kere acil servis önünde gördüm, kendisi ile görüşme olanağım oldu. Mütevazi ve işini bilen kişi. Dileğimizi kısa sürede yerine getirdi” dedi. 52 yaşındaki Hatice Ümren ise, “ Hastanemiz böyle çalışkan başhekim ve hayırsever vatandaşlarla güzelleşiyor, gelişiyor. Yapılan hizmetleri görüyoruz, memnunuz. Başarıları daim olsun” dedi.

EDİTÖR MASASI YORUMU

Yeni Sayfa Gazetesi Editör Masası olarak yerinde yaptığımız inceleme ve hastalarla yapılan görüşme sonucunda; Marmaris Devlet Hastanesi Başhekimi, müdürü ve ekibiyle Muğla’da ilkleri başarıyor. Kamuda ekonomik kısıtlama adı altında verilen talimatlar, kısıtlı imkân ve hastanenin fizik yapısı birçok yenilemeyi zorlarken hastane yönetiminin azmi ile sıkıntılar geride bırakılmış durumda. Başhekim Dr. Arıcı ve ekibi, memur düşüncesi yerine hastaneyi kendi evleri gibi görmüş ve ona göre geliştirmek için projelerini hayata geçirmeye başlamış. 48 günde gerek kendisi gerekse hayırseverlerin desteğiyle hastaneyi 18. yüzyıldan alıp 21. yüzyıl modernliğine yaklaştırmış. Biz medya mensuplarına düşen görev ise Marmaris’imize katkı koyan kim var ise destek olmak, başarılarını başarı katmasını sağlamak. Herkesin mutlaka gittiği hastanemize hepimiz sahip çıkmalı, sağlık personellerin motivasyonlarını bozacak eylem ve kalemşorluktan uzak durmalıyız. Buna tüm siyasiler, yerel yönetim, oda ve sivil toplum kuruluşları özen göstermelidir. Yeni Sayfa Gazetesi Ailesi olarak Başhekim ve ekibine başarılar dileriz.


Bu haber 632 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER GÜNDEM HABERLERİ