marmaris yeni sayfa
20-06-2019 10:15 Kategori: GÜNDEM

Denizin üstünde yürümek için akın ediyorlar

Denizin üstünde yürümek için akın ediyorlar
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Marmaris İlçesi’ndeki kırsal turistik Orhaniye Mahallesi’ndeki deniz üzerinde yürünüyor hissi veren, dünyaca ünlü Kızkumu’na başta yabancı turistler olmak üzere tatilciler yoğun ilgi gösteriyor."

Marmaris İlçesi’nde yabancı turistler ve tatilcilerin olmazsa olmazları arasında yer alan, deniz üzerinde yürünüyor hissi veren Kızkumu’na akın başladı. İlçe’ye 35 kilometre mesafedeki turistik Orhaniye Mahallesi’nde bulunan efsanevi Kızkumu Plajı, hafta içi günlük bin hafta sonu iki bin kişinin ziyaret ettiği yerlerin başında geliyor. Koyda deniz içinde bulunan ve doğal oluşumlarla oluşan 500 metre uzunlukta, 3,5 metre genişlikteki yol, ziyaretçilere suyun üzerinde yürüyormuş hissi veriyor. Mayıs ayı ortasından itibaren acenteler, çeşitli turlar düzenlemeye başlıyor. Cip safari ve günü birlik gezi turlarıyla gelenler, deniz üzerinde yürüyerek o anları cep telefonlarıyla görüntüleyerek anı ölümsüzleştiriyor. Turistler, deniz üzerinde zorlu bir yürüyüş ardından çevredeki kafeteryalarda dinleniyor.

Melek Demir, “ Ailemle beraber sürekli gelirim. Deniz üstünde yürüyor hissi veriyor. Kumlu olduğu için sürekli yürümek yoruyor. Çok güzel bir duygu” dedi. Kızkumu’nda kafeterya ve apart otel işletmecisi Cihan Gök, “ Nisan sonu ve Mayıs sonuna kadar Ortadoğulu turistler akın ediyor. Haziran başından itibaren Avrupa’nın her ülkesinden ve ülkemizin çeşitli şehirlerinden tatile gelenler buraya uğruyor. Turist ve vatandaşlarımızın olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Günlük bin ile iki bin arasında değişen bir ziyaret mevcut. Sosyal medya hesaplarında kızkumu diye yazıldığında açılmış çok sayıda sayfa ve muhteşem güzelliği paylaşan binlerce turist görebilirsiniz. Bildiğim kadarıyla dünyada deniz üzerinde yüründüğü hissi veren başka bir yer yok. Burayla ilgi çeşitli efsaneler var. Fakat rehberlerin anlattığı prenses ile balıkçının aşk hikâyesi sonrası gelişen olaylar. Tamamen doğal bir oluşum. Korunması için gözümüz gibi bakıyoruz” dedi.

KIZKUMU EFSANESİ

Efsaneye göre Bybassos Kralı’nın kızı güzel prenses ile bir balıkçı birbirlerine aşık olurlar. Kız geceleri sahile çıkıp kandille balıkçıya işaret verir ve balıkçı da karşı kıyıdan sandalıyla gelerek buluşurlar. Kral bunu zaman içerisinde öğrenerek bir gece kızını takip ettirerek balıkçının denizden geldiğini, kızının kumsalda onu beklediğini, beklediği yeri de elindeki bir ışıkla balıkçıya haber verdiğini öğrenir. Kral askerlerine kızını kumsalda yakalayıp elindeki ışığı alarak balıkçıya işaret vermelerini ve balıkçıyı yakalamalarını emreder. Denilen yapılır. Balıkçı karşı kıyıdan ışığı gördüğü anda atlar kayığına, kürek çekmeye başlar. Kız askerlerin elinden kurtulup denizin ortasındaki delikanlıya doğru koşmaya başladığı anda bir mucize gerçekleşir ve kızın her adım attığı deniz anında kumsala dönüşür. Arkadan koşan askerlerin üzerlerindeki ağırlık onları suya batırdığı anda bir asker ok ve yayına sarılır. Amacı delikanlıyı vurmaktır ama ok kıza saplanır. Efsaneye göre de kumların rengi kızın kanıyla kırmızıya dönüşür. Delikanlı okla öldürülen prensesi alıp kayığıyla ortadan kaybolur ve bir daha ikisini de gören olmaz.

 

Ali GÜNDOĞAN

 


Bu haber 1026 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER GÜNDEM HABERLERİ