marmaris yeni sayfa
21-06-2019 10:39 Kategori: GÜNDEM

Dünyaca ünlü şelaleyi yazı tahtasına çevirdiler

Dünyaca ünlü şelaleyi yazı tahtasına çevirdiler
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Marmaris İlçesi’ndeki günde 2 bin kişinin ziyaret ettiği dünyaca ünlü Turgut Şelalesi, yabancı turist ve tatilciler tarafından dere zemini ve duvarlar yazı tahtasına çevrildi."

Marmaris’in 41 kilometre uzaklıktaki mahalle ile aynı ismi taşıyan Turgut Şelalesi, yabancı turist, tatilci ve ilçe halkının olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Safari, acente turları ve özel araçlarıyla günde 2 bin kişinin ziyaret ettiği Turgut Şelalesi, son günlerde dere zemini ile duvarları yazı tahtasına çevirenlerle anılmaya başladı. Etrafını çeviren asırlık dev çınar ve sığla ağaçları nedeniyle güneş ışığının fazla girmediği 47 bin 800 metrekarelik alan içindeki şelaleye, ahşap köprüler ve patika yollardan geçilerek ulaşılıyor. 5 ve 7 metre yükseklikten akan kaynak suyu göletler oluşturuyor. Nisan-Eylül arasında suyun 11-15 derece arasında olduğu şelaleye serinlemek isteyenler akın ediyor. Türkçe ve İngilizce “Atlamak yasak” tabelasına aldırış etmeyenler kendilerini 7 metre yükseklikten buz gibi suya bırakıyor. Oluşan göletlere atlayanlar çevredeki dere yataklarına oturuyor ve duvarlara yaslanıyor. Oturdukları zemine ve yaslandıkları duvara, turist ile tatilciler isimlerini kazıyor. Dere zemininde ki taşın yumuşak olması nedeniyle İngilizce, Türkçe isimler yanı sıra sevgi içeren kelimeler kesici aletlerle kazınıyor. Asırlar önce oluşmuş dünyaca ünlü şelalenin dere zeminleri ve duvarlar tamamen yazı tahtasına çevrildiği görülüyor. Anı ölümsüzleştirmek isteyen ziyaretçiler, kazıdıkları alanlarda öz çekim yaparak sosyal medya hesaplarında paylaşıyor.

26 yıldır Şelale girişinde bulunan arazi üzerinde büfe işleten Hasan Hüseyin Özdemir, “Yazın serinlemek kışın ise doğanın sunduğu görsel şöleni çekmek için günde binlerce kişi buraya geliyor. Vatandaşlarımız her yeri kazıyarak yazmış. Bunları gören yabancı turistlerde yazmaya başlamış. Böyle doğal güzelliğe sahip çıkılması gerekirken her yer yazı tahtasına çevrilmiş” dedi. Orman İşletme Müdürlüğü yetkilileri ise, “ Şelalede, sorumluluk alanlarımızda turistlerin güvenli gezmeleri için ahşap korkuluklar yapıldı. Her gün ekiplerimiz düzenli kontrollerini yapıyor ve alanın korunması için hassas davranıyorlar. Ne yazık ki bazı kişi ve kişiler dere zemini ile duvarlarda kazıma yapmışlar. Herkesin başına nöbetçi tutamıyorsunuz. Bu toplumsal bir sorumluluktur. Toplum olarak çevre bilinci sağlandığında doğanın zarar verilmesinin önüne geçeriz” dedi.

YOLUN DÜZELTİLMESİ İSTENİYOR

Şelaleye giden 800 metrelik yolun 100 metresi parke taşları ile düzgün iken kalan 700 metrelik toprak yol büyük tehlike saçıyor. Günde yüzlerce aracın geçtiği toprak yoldan kalkan tozlar arı kovanı sahiplerini de endişelendiriyor. Orman İşletme Müdürlüğü yetkilileri gelen talebe göre toprak yolda dozerler ile düzenleme yapmasına rağmen bir süre sonra tekrar bozuluyor. Köylüler, “Orman ile belediye bir protokol imzalasın. Bu yolun asfalt dökülmesi için protokol imzalanması gerekiyor. Marmaris ve Muğla Belediyelerinden yolun yapılması için destek bekliyoruz” dedi. Marmaris’te tatilini geçiren Ahmet Aktaş, “ Bir haftalığına Kastamonu’ndan tatile geldim. Buraları çok övdüler ve merak edip geldik. Bu kadar yolu aştıktan sonra geri dönmek olmazdı. Yol çok kötü ile alt takımlarında sıkıntılar yaşadım.Umarım bir an önce bu yollar düzeltilir” dedi.

 

Ali GÜNDOĞAN


Bu haber 1005 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER GÜNDEM HABERLERİ