marmaris yeni sayfa
YENİSAYFA TV
11-07-2019 09:56 Kategori: GÜNDEM

Emekliler zam oranlarını protesto etti

Emekliler zam oranlarını protesto etti
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Marmaris İlçesi’ndeki Kordon Caddesi Atatürk Anıtı önünde toplanan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na(DİSK) bağlı Tüm Emekliler Sendikası (Emekli-Sen) üyeleri, temel gıda ve tüketim mallarına yapılan zamları, emekli maaşlarına yapılan yüzde 5 zam oranını protesto etti. "

Emekli-Sen Marmaris Şube üyeleri, Salı akşamüstü saat:20.00’de Kordon Caddesi’ndeki Atatürk Anıtı önünde bir araya geldi. Çalan müzikler eşliğinde alkışlarla tempo tutan grup, temel gıda ve tüketim mallarına yapılan zamların geri çekilmesini talep ederek, son enflasyon verilerine bağlı olarak yapılan emekli maaşı zamlarının yüzde 5 olmasını protesto etti. Kurulan kürsüde ilk olarak Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin meclis kararı ile suya ve ulaşıma yapılan zamların geri çekilmesini talep eden Emekli-Sen Marmaris Şube Başkanı Kasım Çağlı, “ Emekliler Temmuz ayı enflasyon verileriyle bir kez daha hayal kırıklığına uğratılmıştır.

Art arta gelen seçimler ve iktidar kabullenmediği için tekrarlanan İBB seçimi nedeniyle ertelenen zamanlar haziran sonu üstü itibariyle üst üste yağmaktadır. Bu zamlarla beraber, emeklilerin alım gücü ciddi oranda zayıflamıştır. Temmuz ayında yapılan yüzde 5’lik zamla en düşük maaş alan işçi emeklisine 56 TL, en düşük maaşı alan memur emeklisine 138 TL, en düşük maaşı alan BAĞ-KUR emeklisine 69 TL yansıdı. Yıllarca artı değer üretmiş olan biz emeklilere bu ücretleri reva görülürken aklımızla dalga geçercesine, hangi amaçla oluşturulduğu şaibeli olan Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyelerine yüzde 40 zam yapılarak ücretleri 18 bin TL’ye yükseltilmiştir. Bu durumun hangi ekonomik modelin ya da hangi vicdanın ürünü olduğunu merak ediyoruz. Biz emeklilerin toplu sözleşmeli sendikal örgütlenmemizin önüne engeller çıkarılıyor. Kendimizi ifade etme özgürlüğümüz gasp edilmeye çalışılıyor. Tüm bu yaşananlar ortadayken bizler siyasi aktörlerden acilen aşağıdaki taleplerimizi hayata geçirmelerini bekliyoruz. Haziran ayı sonu itibariyle temel gıda ve tüketim mallarına yapılan tüm zamlar geri çekilsin. TÜİK, siyasi baskılardan uzak ve iktidarın propagandalarından kurtularak enflasyon verilerini bilimsel ve objektif bir şekilde yeniden açıklasın. Emekli aylıkları (dul ve yetimler dâhil) 2 bin 500 TL’nin altında olmasın. Sağlıkta katkı payı kaldırılsın, emeklilerin nitelikli sağlık hizmetinden faydalanması sağlansın” dedi. Emekliler, açıklama ardından hep birlikte “Emekli hakları mezarda olmasın” sloganı attıktan sonra sessizce dağıldı.

Ali GÜNDOĞAN

 


Bu haber 432 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER GÜNDEM HABERLERİ