marmaris yeni sayfa
04-07-2019 10:01 Kategori: GÜNDEM

Halk plajına kurulan kaçak iskeleye tepki

Halk plajına kurulan kaçak iskeleye tepki
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

" Marmaris İlçesi’nde, halk plajını karadan bağlı yüzen kaçan iskele ile istila ettiği öne sürülen günü birlik gezi teknelerine vatandaşlar tepki gösterdi. Plajda toplanan vatandaşlar kamu kuruluşlarının duymazlıktan ve görmezlikten geldiğini söyledi. "

Marmaris İlçesi’ne 24 kilometre mesafedeki 3760 nüfuslu turistik kırsal Hisarönü Mahallesi’nde vatandaşlar ücretsiz girebildikleri tek halk plajının günü birlik gezi tekneleri ile işgal edilmesine tepki gösterdi. 250 metre uzunluğundaki “Altın Kum” adlı mavi ile yeşilin buluştuğu halk plajı önüne günü birlik gezi teknelerinin yaptırdığı iddia edilen kaçak karadan bağlantılı yüzen iskele konulması denize gelenleri şaşırttı. Plajı tamamen kapalı T şeklinde yüzen iskeleyi görenler Hisarönü Mahalle Muhtarı Mehmet Ali Taştekin’i aradı. Muhtar Taştekin yaptığı araştırmalar sonucu iskelenin kaçak olduğunu ve kendilerine sorulmadan buraya günü birlik gezi teknelerinin yolcu indirip-bindirmek için kullandığını tespit etti.

Muhtarı yanına alan mahalle sakinleri plaja gelerek basın mensuplarına yaşadıklarını anlattı.

HALKIN SORUNUNU KURUMLAR GÖRMEZDEN GELİYOR

İddialarla ilgili DHA kamerasına açıklama yapan Hisarönü Mahalle Muhtarı Mehmet Ali Taştekin, “ Mahallemiz kışın 3760 nüfusa yazın ise gelen misafir ve yazlıkçılarımızla 6 bine ulaşmaktadır. Hisarönü Mahallesi’nin plajları otel, restoran ve çeşitli işletmelerin işgali altındadır. Halkın gidebildiği tek yer Altın Kum plajıdır. Yaptığımız araştırmalarda halk plajı önüne T şeklinde günü birlik gezi teknecilerinin yaptırdığı karadan bağlı kaçak yüzen iskele yaptırılmış. Halkımızın tek plajı tekneciler tarafından işgal altında. Konu ile ilgili Marmaris kaymakamlık, Sahil Güvenlik,  Datça Liman Başkanlığı, Çevre Şehircilik Muğla İl Müdürlüğü ve Marmaris Belediyesi’ne bilgilendirmede bulunmamıza rağmen hiç kimse ilgilenmedi. Çalmadık kapı bırakmadık ama halen bu halkımızı rahatsız eden kaçak iskeleler kaldırılmadı. Muğla’nın kamu görevlileri kaçak iskelelere izin veriyorsa o zaman herkes istediğini yapar. Muğla’da bu kaçak iskeleyi kaldırabilecek bir kurum yok bizlerde çareyi Ankara’da şikâyet ile arayacağız” dedi. 5 yıldır Hisarönü Mahallesi’nde yaşayan Sinan Öner, “ Mahallemizdeki plajlar çeşitli işletmelerin işgali altında. Halkın tek ücretsiz girebileceği yer burası. Birileri tarafından kaçak bir iskele dikilmiş. Kamu kurum kuruluşlarının hiçbirinin haberi yok veya görmezden geliyorlar. Halk olarak ailemizle gittiğimiz bu plajda önümüzde kaçak bir iskele ve sürekli günü birlik gezi teknesi yolcuları bindirilip götürülüyor. Eğer herkes kafasına göre bir iskele ve yer işgal ediyorsa bizlerde balıkçı teknelerimiz için özel iskele yapalım. Mahalleli olarak yaşanılan bu gelişmelerden çok rahatsız olduk. Cumhurbaşkanı’nı temsil eden mahalle muhtarına kaçak iskele ile ilgili bilgi veren bir tane kurum yok, bu çok şaşırtıcı bir durum” dedi.

Plaja hâkim bir tepede bir süre bekleyen Hisarönü Mahalle sakinleri, Muhtar Taştekin’in girişimiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderilmek üzere imza kampanyası başlattı. Plajda vatandaşlar Sahil güvenlik ekiplerini aradı. Arama sonucu “devriye botlarının arızalı olduğu gelemeyecekleri” cevabı aldı. Datça Liman Başkanlığı ile görülen grup ise imza toplanarak kendilerine başvuru yapılmasını istenildiğini söyledi. Hiçbir kurumdan cevap alamayan mahalle sakinleri yaşanılanlara isyan etti.

 

Ali GÜNDOĞAN


Bu haber 1035 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER GÜNDEM HABERLERİ