marmaris yeni sayfa
14-10-2020 17:27 Kategori: GÜNDEM

‘Hazine’ye hücum!

‘Hazine’ye hücum!
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

""

Marmaris’in turistik kırsal mahallerindeki “tabiat hazinesi” diye nitelenen yerler, günübirlik tatilciler ve turistlerin akınına uğradı.

 

 

Koronavirüs salgınıyla birlikte bu kez de ‘izole tatilin gözdesi’ olarak ünlenen Marmaris’in kırsal mahalleleri, Eklim ortasında da tatilcilerden yoğun ilgi görüyor..  İlçeye 35 kilometre mesafedeki turistik Orhaniye Mahallesi'nde bulunan deniz üzerinde yürünüyor hissi veren efsanevi Kızkumu Plajı çevresinde uzun araç parkları oluştu. Koyda deniz içinde bulunan doğal oluşumlarla meydana gelen 500 metre uzunlukta, 3,5 metre genişlikteki deniz üzerinde yürüyor hissi veren kumul yolda ilk defa yürüyenler oldu. Heyecana ve korkuya kapılan tatilciler, alıştıkça deniz üzerinde yürümesini sürdürdü. İlk defa böyle bir şeyle karşılaştığını belirten tatilcilerden bazıları, öz çekim yaparak anı ölümsüzleştirdi.

“Tabiatın gizli hazinesi” olarak adlandırılan mahalle ile aynı ismi taşıyan Turgut Şelalesi de tatilcilerin büyük ilgisini çekti. Turgut Mahallesi'ndeki Şelale, 800 yıllık çınar ve sığla ağaçlarıyla çevrili. 600 metre patika yolda güneşin yansımasıyla renkten renge giren sığla ağaçlarının gölgesinde ve dibi görünen nehri seyrederek şelaleye ulaşan tatilciler, gördükleri manzaraya hayran kalıyor. Şelale, fotoğraf tutkunları içinde doğal bir fon oluşturuyor. Kavurucu sıcakta şelalenin yaz -kış yarattığı serin ortamın keyfini yaşayanlar, o anları fotoğraflayarak ölümsüzleştirdi. ​Kimileri ise yaz-kış suyu 10 derece olan şelalenin oluşturduğu göletlerde suya girip yüzerek, serinledi. Turist ve tatilcilerin olmazsa olmazları arasında yer alan Kızkumu ve Turgut Şelalesi gezileri ardından mavi ile yeşilin her tonunun bulunduğu cennet koyların kuş bakışı vazgeçilmezler arasında yer aldı. Günlük gezilerini tamamlayanların son noktası ise Bayır ve Osmaniye Mahallesi oldu. 2 bin yıllık dev çınar ağacı etrafından gezip dilek tutanlar, altında bulunan kafeterya da oturup bahçelerde yetişen bitki çaylarını içti. Bayır mahallesinin meşhur organik ürünleri satan işletmeciler yapılan alışverişle cepleri doldu. İki asırlık zeytin yağ çıkarma yerini dolaşan günü birlik tatilcilerin rotası Osmaniye mahallesine çevrildi. Dünyaya adını çam balı ile duyuran mahalle günü birlikçilerin uğrak noktası oldu. Kendine özgün aromasıyla tescillenen Marmaris Çam Balı’nın eşsiz tadının satıldığı dükkânlar alışveriş edenlerle doldu. Bir gün içinde Orhaniye, Turgut, Selimiye, Bayır ve Osmaniye mahallelerini dolaşan tatilciler unutulmaz gün yaşadı. Mavi ile yeşilin her tonunun bulunduğu cennet mahallelerde yaşadıklarını çektikleri fotoğraflarla ölümsüzleştiren vatandaşlar sosyal medya hesaplarında paylaşmayı ihmal etmedi.

PANDEMİ İLE BU GÜZELLİKLERİ FARK ETTİK

Günü birlik Denizli, Aydın, Muğla ilçeleri, Afyon, İzmir ve Manisa gibi şehirlerden özel araçlarıyla gelen tatilciler, ilk defa gördükleri güzelliklere hayran kaldı. İzmir’den gelen Hatice Demirbulak, “ Her yıl Marmaris şehir merkezine 4 günlük tatile gelirdim. Pandemi ile izole ve sakin yer aradım. Bu kırsal mahallelerle pandemi döneminde tanıştım. İyi ki tanımışım. Bundan sonra adresim buraları” dedi. Eşi ve iki çocuğuyla günü birlik Marmaris turuna çıkan Tolga Çanverdi, “Manisa’da bir firmanın müdürlüğünü yapıyorum. Son üç yıldır Marmaris’e tatile geliyoruz. Ailem olduğu için her şey dâhil sistemi çalışan otellerde tatil yaptım. Bu yıl kısıtlama nedeniyle çok bulamıştık. İnternette gezinirken Selimiye Mahallesi fotoğraflarını gördüm. Üç gün tatil yaptık ama aklım orada kaldı. Bir değişiklik yapıp günü birlik buralara geldik. Deniz üzerine yürüdük, şelale gezip olmazsa olmazlar arasında yer alan gözlememizi yedik. Bayır’da şifalı otları, Osmaniye’de eşsiz çam balı alıp geri döneceğiz. Bu mahalleler eşsiz güzelliklere sahip. Korunup, bakılmalı ve herkes tarafından özel gösterilmelidir” dedi.

Ali GÜNDOĞAN

 


Bu haber 165 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER GÜNDEM HABERLERİ