marmaris yeni sayfa
07-04-2020 18:14 Kategori: GÜNDEM

Kurallara uymayanlara af yok

Kurallara uymayanlara af yok
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

""

Marmaris Umumi Hıfsızsıhha Meclisi tarafından koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan kararla “ Ferdi, toplu yürüyüş, bisiklete binme, koşu, fotoğraf çekmek ve sportif faaliyetler” yasaklanması, hükümetin aldığı yeni tedbirlerle sokağa çıkma sayısında azalma görüldü. Yasak ve genelgelere uymadığı öne sürülen 120 kişiye üç günde kabahatler kanununa göre emre aykırı davranıştan 392 şer lira para cezası uygulandı.

 

Marmaris Kaymakamı Ertuğ Şevket Aksoy başkanlığında kurulan “Umumi  Hıfsızsıhha Meclisi” tarafından geçen hafta Cuma günü (3 Nisan 2020) koronavirüs kapsamlarında alınan kararla “ Sportif amaçlı ferdi, toplu yürüyüş, bisiklete binme, koşu, fotoğraf çekmek ve sportif faaliyetler” yasaklandı. Ayrıca İçişleri Bakanlığı’nın genelgesiyle 20 yaş ve altı kişilerin sokağa çıkması yasaklanması, maske takma zorunluluğu ve sosyal mesafe koruma ardından Marmaris sokaklarında araç ve insan kalabalığı azaldı. İlçe merkezinde polisler alınan kararlar doğrultusunda denetimlerini artırdı. Sosyal mesafeyi uymayan, yürüyüş sporu, spor amaçlı bisiklete binen ve 20 yaş altı kişiler tespit edildi. Tespit edilen 120 kişiye Kabahatler Kanunu’na göre emre aykırı davranış sergilemekten 392’şer lira para cezası uygulandı.

VATANDAŞ TEDBİRLERDEN MEMNUN

Marmaris’te genelgeleri uymayan vatandaşların ceza kesildiğini öğrenen duyarlı vatandaşlar daha çok denetim yapılmasını talep etti. Sosyal mesafelerini koruyarak ihtiyaçlarını gidererek evlerine dönen duyarlı vatandaşlar, “ Çoğu insan bu salgının ciddiyetinden habersiz. Cahil insan çok fazla. Şahıslara sosyal mesafenizi koruyun diyoruz dövecek gibi bakıyorlar. Genelgeden habersiz olan vatandaşları polis uyarmasına rağmen kurallara uymayanlar çok fazla. Özelikle okumuş dediğimiz kesimlerde bu çok fazla. Temiz hava almaya çıktım diyerek spor yapanlar, keyfi bisiklet sürenler mevcut. Bu virüs havada 40 dakika asılı kaldığı iddia ediliyor. Kendi canlarını düşünmedikleri gibi halkın sağlığı ile de oynuyorlar. Yapılan bu ceza kesme denetimleri yerinde bir karar. Marmaris kaymakamlığını bu konuda takdir ediyoruz. Daha sıkı denetimler yapılarak fahri kişiler atanıp her sokakta kurallara uymayanlar tespit edilmelidir. Ne yazık ki bizim insanımız güzellikten anlamıyor” dedi.

Emniyet yetkilileri, “ Tüm ekiplerimizle beraber 7 gün 24 saat ilçe giriş-çıkışları ve sokaklarda denetimlerimiz devam etmektedir. Denetimlere uymayan kişiler hakkında kabahatler kanunu ne hükmettiyse cezası kesilmektedir. Lütfen evinizde kalın. İhtiyaç halinde sokağa çıkmayın” dedi. Ayrıca, alınan yasak kararları ardından Marmaris ilçe merkezinde birçok vatandaşın kuralları uyduğu görüldü. İhtiyaçları için dışarı çıkan vatandaşların maske ve eldiven taktığı,sosyal mesafeyi koruduğu gözlendi.Bir hafta öncesi yere iğne atsan düşmez dedirten görüntülerin oluştuğu ilçe merkezinde yapılan denetim ve duyarlı vatandaşlar sayesinde sessizlik hakim oldu.

Ali GÜNDOĞAN

 


Bu haber 313 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER GÜNDEM HABERLERİ