marmaris yeni sayfa
14-05-2019 10:18 Kategori: GÜNDEM

Marmaris Emekli-Sen temsilciliği açıldı

Marmaris Emekli-Sen temsilciliği açıldı
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"MARMARİS’te yeni temsilciği açılan Emekli Sen, şehir meydanında stant açarak üye kaydı yapıp, emeklilere örgütlenme çağrısında bulundu. Bütün emeklileri kendi çatıları altında toplanmaya davet etti."

(DİSK) Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na bağlı Tüm Emekliler Sendikası (Emekli-Sen), Marmaris İlçesi’nde temsilcilik açtı. Sendikanın başkanlık görevine eski Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Marmaris Başkanı Kasım Çağlı getirildi. Çağlı ve yönetiminin ilk işi Ulusal Egemenlik Caddesi’ndeki 19 Mayıs Gençlik Meydanı’nda stant açmak oldu. Stantlarında üye kaydı yapan Emekli-Sen üyeleri, emeklilere örgütlenme ve tek çatı altında toplanma davetinde bulundu. Stant önünde toplanan yeni üyeler adına Emekli-Sen Marmaris Temsilcisi Kasım Çağlı basın açıklaması yaptı. Emeklileri örgütlenme çağırısında bulunarak tek çatı altında toplanmaya davet eden Çağlı sözlerini şöyle sürdürdü;

 

“Sömürünün son yıllarda katlanarak adeta çığ gibi emekçinin sırtına yüklendiği hepimizin malumudur. Egemen güçler ve onların yerli işbirlikçileri elbette ki bu zorluklarla ezilen emekçinin ve emeğin örgütlenmesini istemezler. Nitekim emeklilerin en doğal hakkı olan sendika kurma hakkı bunun için yıllarca yasaklandı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararı sonucu, iktidar geri adım atmak zorunda kaldı ve 9 Şubat tarihinde karanlığın en koyusundan doğan sendikamız 25 Şubat günü bir güneş gibi emeklileri sarıp sarmalayarak cesaretimizi kendi umudumuzdan yaratmamızı sağladı. Emeklilerin sendika hakkını kazanması, emekçilerin ve devrimcilerin azmi sayesinde olmuştur. Kurtuluşumuz bireysel çıkışlarla değil, örgütlü, ele ele veren, iri ve diri birlikteliklerle olacaktır. Marmaris’te DİSK/ Emekli-Sen Marmaris şubesi olarak hangi iş kolundan emekli olursa olsun, tüm emek arkadaşlarımızı, yoldaşlarımızı sendikamıza üye olmaya çağırıyoruz. Emekliler artık yalnız değilsiniz. Yanınızda sizin için çalışan bir sendikanız var. Farklı görüşlere de sahip olsak hepimiz, insanca yaşamayı ve yıllarca çalışarak yarattığımız mal ve hizmetten gelişme payını istiyoruz. Bu pay için emeklilerinde toplu iş sözleşmesi yapması elzemdir. Toplu iş sözleşmesi yapma hakkımızı istiyoruz ve alacağız. Devleti yönetenlerin, plansız, hesapsız, savurgan ve keyfi harcamalarının sorumlusu biz değiliz. Biz en doğal hakkımızı istiyoruz. Bu isteklerimizin yöneticiler tarafından duyulması için birlik olmalıyız. İri ve diri olmalıyız. Gün birlikte güç olma günüdür. Gün örgütlenme günüdür” dedi.

Açıklama ardından grup, alkışlarla “Yaşasın örgütlenme mücadelemiz” sloganı attı. Stantta gün batımına kadar üye kaydı devam etti. Derneğe, açılan stant önünde bir günde 100 emekli üye oldu.

 

Ali GÜNDOĞAN


Bu haber 316 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER GÜNDEM HABERLERİ