marmaris yeni sayfa
11-09-2019 11:08 Kategori: GÜNDEM

Marmaris ikiye bölündü

Marmaris ikiye bölündü
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"2019 Dünya Ralli Şampiyonası'nın (WRC) 11'inci ayağının 12-15 Eylül tarihleri arasında, üst üste ikinci kez olmak üzere Marmaris’te yapılması bir kere daha ilçeyi ikiye böldü. Geçen sene doğaseverlerin ve birçok kesimin organizasyon nedeniyle yapılmamasını isteyenler yanı sıra olmasını isteyenler sosyal medyada yine tartışmalara başladı."

Dünya Ralli Şampiyonası’nın 11. ayağının Marmaris’te yapılması vatandaşları ikiye böldü. Sosyal medya ve bloglarda “Yarışları isteyenler ve istemeyenler” olarak paylaşımlar yapılmaya başlanıldı. İstemeyen kesimlerin en çok dile getirdiği konu ise doğanın dengesinin bozulduğu oldu. Düzenlenen arazi yollarında kalkan toz bulutları nedeniyle arıcıların büyük zarar gördüğü, doğanın dengesinin bozulduğu iddia edildi. Ayrıca yapılacak etkinlikler nedeniyle şehir merkezinde yolların kapanması oldu. Dünya’da 155 ülkede Marmaris adının duyurulacağı ciddi bir reklam kampanyası olduğunu savunanlar yanında reklam olmasa bile ilçeye turistin geleceği Cumhurbaşkanlığı bisiklet Yarışı’nın bundan daha çok ses getirdiği öne sürüldü. Ralli organizatörlerin her türlü çevre duyarlılığını ön planda tuttuklarını ve bağımsız denetçilerin çevre düzeni konusunda incelemelerini yapacaklarını bildirmelerine rağmen doğasever ile duyarlı Marmaris halkı ikna olmadı.

İlçe halkının organizasyon ile ilgili ikiye bölünmesi hakkında Marmaris Kent Konseyi Grubu’nun bugün Atatürk Anıtı önünde basın açıklaması yapacağı bildirildi. Şehir merkezinde yapılan organizasyon ile ilgili birçok vatandaşımızın görüşünü aldık. Kimileri dünyaya tanıtılıyoruz ufak sıkıntılar çekilecektir derken bazıları şiddetle karşı çıktı. Adı ve işleri bizde gizli ve fotoğraf çekilmesini istemeyen, organizasyonu kabul etmeyenler şunları söyledi. “ Marmaris’te yurt dışı tanıtım adı altında hiçbir şey yapılmasa, turizm fuarlarına gidilmese bile böyle cennet koylara ve doğaya sahip şehrimize turist gelir. İlçemizin böyle hem şehir yaşantısına ve doğasına zarar verebilecek büyük organizasyonlara ihtiyacı yok. İlçemizin önde gelen sivil toplum kuruluşları ve duyarlı insanların bir araya gelerek belediye ile görüşerek bu etkinliğin seneye yapılmama yönünde fikir beyan etmelidir. Örneğin Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Yarışı’nda bir gün yollar kapanıyor ama kimse ses çıkartmıyor. Neden? Hem doğaya faydalı hem de sağlıklı bir spor dalını herkes seviyor. Bisiklet yarışı ralli etkinliğinden daha çok ses getiriyor. 8 yıl aradan sonra Türkiye’ye ilk defa getirildi deniliyor. Madem önemli bir ralli idi bu uygun çok daha farklı şehirlerimiz var. Karadeniz’de veya İç Anadolu’da yapsınlar. Kısacası bu ralli seneye ilçemizde olmamalıdır” Rallinin olmasını isteyenler ise şunları söyledi. “ Dünyanın her yerinde bu ralli izlenecek. Çok meraklısı olduğu gibi Marmaris adı söylenecektir.155 ülkede yayınlanacak olan ralli şehrimizin tanıtımı için önemli bir yer tutmaktadır. Organizatörler her türlü çevre tedbirlerini aldıklarını ve duyarlı olduklarını dile getirdiler. Böyle önemli bir tanıtımda halkımız bir iki gün rahatsızlık için dişini sıksın. İstemeyenlerin çoğunluğunun altında siyasi nedenler yatmakta gibi geliyor. Geçen sene iktidarın bakan ve bürokratlarının açılışı-kapanışı yapması farklı görüşteki kişileri öfkelendirdi. Bu nedenden dolayı spora siyaset alet edilmesi farklı görüşlere neden olmuştur. Yerel yönetim, sivil toplum kuruluşları ve organizatörler bir araya gelerek ralli hakkında istişare de bulunsalardı bugün bu tartışmalar yaşanmazdı. Marmaris için hayırlı bir etkinlik olacağına inanıyorum”.

STK’LARDAN AÇIKLAMA

Marmaris Belediyesi Kent Konseyi Çalışma Grupları, bugün saat:11.00’de Atatürk Anıtı önünde kamuoyuna bilgilendirme açıklaması yapacak.Grup, ralli hakkındaki olumluı ve olumsuz görüşlerini paylaşacak.

Ali GÜNDOĞAN


Bu haber 990 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER GÜNDEM HABERLERİ