marmaris yeni sayfa
27-06-2019 10:21 Kategori: GÜNDEM

Marmaris sokakları Allah’a emanet

Marmaris sokakları Allah’a emanet
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Marmaris’te, turizm sezonu ile birlikte seyyar satıcılar, seyyar meyve ve darıcılar hareketlenmeye başladı. Dilenciler ile küçük yaşta çocukların gece yarısı vatandaşlar ve turistleri rahatsız etmeleri en başta gelen konular arasında yer aldı. "

Marmaris’te, gündüz sokaklarda seyyar ve plajlarda meyve satıcıları, gece ise dilenenler ile taç ve çeşitli hediyelik eşya satan çocuklar illallah dedirtti. Öğle saatlerinde Uzunyalı Mevkii’nde konum alan meyveciler, plajı baştan aşağı birkaç defa dolaşarak ellerindeki tepsilerdeki meyveleri satmaya devam ediyor. Çevredeki esnafın ses çıkartmadığı ve zabıtaların görmezlikten geldiği öne sürülen meyveciler en çok tepki çekenler arasında. Sokak aralarına özel kapalı panelvan araçlarıyla çeşitli şehirlerden gelenler ise esnafı isyan ettiriyor. Fotoğraf da gördüğünüz panelvan içinde 10 liraya incir satan bir kişi karşısındaki manavın uyarılarına aldırış etmeden 30 dakika boyunca anons ve kendisi bağırarak müşteri çekti. Sarımsak, karpuz-kavun, soğan ve domates satıcıları da ilçe sokaklarını mesken tutmaya başladı.

GECE SOKAKLAR ALLAHA EMANET

Akşam saat:23.00’den sonra Yat Limanı ve Barlar Sokağı, darı tezgâhı getirerek satış yapanlar, kucağında bebekleriyle dilenen kadınlar ve küçük yaşta çocukların ışıklı eşyalar ile taç satmaları bıktırdı. Polisin gözü önünde seyreden bu olaylarda ortalarda zabıta görmek imkânsız. Yat Limanı ve Barlar Sokağı’nı mesken tutan bu kişilere karşı alınan bir tedbir de yok. Güney Doğu Anadolu şehirlerinden geldiği öne sürülen taç satan küçük yaştaki çocuklar, Barlar Sokağı’ndaki alkollü mekânlarda tur atıyor. Tatilci ve turistleri bıktırıncaya kadar peşini bırakmayan kız ve erkek çocuklar her türlü kirli zihniyetlerin kucağında. Barlar Sokağı’nın 03.30’da dağılımı ardından Atatürk Caddesi’ndeki halk plajı bedava konaklama haline gelmiş durumda. Kordon Caddesi’nden Ketenci Kavşağı’na kadar uzanan sahil yürüyüş yolu turistleri ve kadınları taciz eden kişilerle dolmuş durumda. Banklarda ve plajlarda ki bazı kişiler aldıkları alkolün etkisiyle çevreye rahatsızlık vermeye devam ediyor. Polisin ve zabıtanın kontrol etmediği öne sürülen halk plajı ile yürüyüş yolu her an bir olaya gebe durumunda.

VATANDAŞ ŞİKÂYETÇİ

Vatandaşların şikâyeti ve gözlemlerimiz sonucu yaptığımız haber de çarpıcı açıklamalar yapıldı. Atatürk Caddesi’nde oturan vatandaşlar, her gün aynı rezilliklere şahit olmaktan bıktıklarını dile getirdi. Şehrin ana caddesinde zabıtayı göremediklerini öne süren vatandaşlar, isim ve fotoğrafları gizli kalma şartıyla açıklamada bulundu. Atatürk Caddesi’nde oturan ve dolaşan 2 kadın ve 3 erkekle yaptığımız görüşmede şunları ifade ettiler. “ Dilenciler, sokak çalgıcıları ve alkollü kişiler cirit atıyor. Cadde ve caddenin yürüyüş yolunda bir tane zabıta yok. Olsa bile hiçbir şey yapmadan motosikletle gelip gidiyorlar. Saat:02.00’den sonra sabaha kadar banklarda oturup alkol alan ve aldıkları alkolün etkisiyle kadın turistleri taciz eden çok kişi mevcut. Sokakta alkol almak bildiğimiz kadarıyla izin verilmiyor. Akşam saat:22.00’den itibaren balkonda oturuyoruz ve her türlü rezilliği görüyoruz. Polis ve zabıta bu kişileri neden uzaklaştırmıyor. Ailenizle deniz kenarına gidip serinlemek ve manzara seyretmek için gitseniz bile çevredeki alkol alıp çırılçıplak denize girerek rahatsızlık verenlerden rahat yok. Sahil ve sokaklar Suriye kampına dönmüş durumda. Geçen senelerde daha sıkı denetimler oluyor ve banklarda alkol alıp çevreye rahatsızlık verenler uzaklaştırılıyordu. Şimdi ise ne denetim var ne de görmelerine rağmen şahısları uzaklaştırma var. Marmaris polis ve zabıtasında metal yorgunluğu baş göstermiş. Bizler, bahane istemiyor huzur ve güven istiyoruz. Herkes görevini layığı ile yapmalıdır” dedi.

BELEDİYEDEN AÇIKLAMA

Marmaris Belediye yetkilileri yaşanan üzücü olaylarla ilgili gazetemize açıklama yaptı. Zabıta ekiplerinin kontrollerini artırdığını öne süren yetkilileri, “ Her gün meyveci ve dilenciler alınmakta. Halkın yoğun bulunduğu sahil ve caddelerde ekiplerimiz denetimlerini sürdürüyor. Araçlarla seyyar satış yapanlara uyarı yapıldı. İkinci kez yakalananlara para cezası kesildi. Vatandaşlarımızdan ricamız. Bu tür kişileri gördüklerinde belediyemizle irtibata geçerek ihbarda bulunmalıdır. Her yerde gözümüz ve kulağımız olmuyor. El birliği ile yapılacak çalışmalarla huzuru bozan ve haksız kazanç elde edenlerin önüne geçebiliriz.Önümüzdeki günlerde Atatürk Anıtı ile Ketenci Kavşağı, Kordon Caddesi ve Yat Limanı’nda zabıta sayımız artırılacak bu tür kişilere göz açtırılmayacaktır” dedi.

Kürşat KESKİN

 


Bu haber 1047 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER GÜNDEM HABERLERİ