marmaris yeni sayfa
07-10-2019 10:22 Kategori: GÜNDEM

Pastırma sıcakları plaj ve havuz başlarını doldurdu

Pastırma sıcakları plaj ve havuz başlarını doldurdu
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Marmaris İlçesi’nde, hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği şehir merkezinde pastırma yazı yaşanıyor."

Türkiye’nin birçok şehrinde sağanak yağmur ve sonbahar mevsiminin etkisi hissedilirken Marmaris şehir merkezinde halk plajları, güneşlenen ve denize girenlerle doldu. Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği Marmaris’te pastırma yazı yaşanıyor. Caddelere konumlandırılmış elektronik termometrenin 31 dereceyi gösterdiği ilçe merkezinde, deniz suyu sıcaklığı 17 ve nem yüzde 56 olarak ölçüldü. Yazdan kalma günler yaşayanlar şezlonglarında uzanarak, Ekim ayı güneşinde bronzlaşmaya çalıştı. Kimi turistler kitap okuyarak, dinlenmeyi tercih etti. Turistler ve Marmarisliler, plajlara konumlandırılmış su sporları istasyonlarında jet ski, muz, hamburger ve deniz paraşütü ile heyecan dolu anlar yaşadılar. Deniz keyfi yapanlar sahil yollarında yürüyüş ve bisiklet sporu yaptı. Bazı turistler ise kafeteryalarda eşsiz deniz manzarası karşısında soğuk içeceklerini içti. Otel havuz başları da plajları aratmayan kalabalıklara sahne oldu. Çocuklarıyla otel havuz başına gelen turistler günü boyu anın keyfini çıkardı. Bazı turistler havuz başındaki şezlonglarına uzanarak dinlenirken kimileri çocuklarıyla oyunlar oynadı. Halk plajında iki arkadaşıyla dolaşan Mehmet Akdemir, “ Pastırma sıcaklarının keyfini çıkartıyoruz. Kasım ayına kadar denizin keyfini çıkartacağız” dedi.

PASTIRMA YAZI NEDİR?

Pastırma yazı, sonbahar mevsiminde genellikle ekim ayı ikinci haftası ile kasım ayının ikinci haftası arasında meydana gelen sıcak hava dalgasının etkili olduğu, sıcaklıkların mevsim normallerine göre daha yüksek seviyelerde seyrettiği gündüzleri güneşli, geceleri açık ve ayazlı günler için kullanılır.

Ali GÜNDOĞAN

 

 


Bu haber 2405 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER GÜNDEM HABERLERİ