marmaris yeni sayfa
24-06-2019 10:58 Kategori: GÜNDEM

Şeyh’in oteli kaderine terk edildi

Şeyh’in oteli kaderine terk edildi
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Marmaris’in turistik İçmeler Mahallesi’nde bulunan, Katar Kraliyet Ailesi üyesi (Emir) Şeyh Nasser Ahmed Ali A. Al Thani’ye ait 5 yıldızlı otel, istenildiği iddia edilen KDV hariç yıllık 1 milyon 200 bin dolar yüksek kira bedeli nedeniyle alıcı çıkmayınca kaderine terk edildi. "

Marmaris’in dünyaca ünlü turistik İçmeler Mahallesi’nde bulunan 189 odalı, denize sıfır 5 yıldızlı Munamar Beach Otel, 2010 yılında Katar Kraliyet Ailesi üyesi (Emir) Şeyh Nasser Ahmed Ali A.Al Thani tarafından 15 milyon dolara satın alındı. Şeyh, sahilin bir bölümü kapatma şartıyla oteli ailesinin tatil yapabileceği yazlık saray haline getirme planı dönemin İçmeler Belde Belediye Meclisi tarafından kabul edilmedi. İsteğin belediye meclisi tarafından geri çevrilmesiyle otel, yıllık 1 milyon dolara 5 yıllığına Güney Yıldızı Otelcilik şirketine kiralandı. Şirket, geçen sene Temmuz ayına kadar 7 yıl süreyle otelde kiracı olarak işletti. Kontratın bitmesi üzerine Şeyh Thani’nin avukatları ve işletmeci anlaşmaya oturdu. Şeyh’in istedi KDV hariç yıllık 1 milyon 200 bin dolar miktarı Güney Yıldızı Otelcilik Şirketi yetkilileri kabul etmedi. Anlaşmazlık mahkemeye taşındı. Mahkeme, geçen sene 21 Temmuz tarihinde otelin boşaltılması kararını verdi. Otel, 400 turistin konakladığı sırada polis ve avukatlar nezaretinde geçen sene 27 Temmuz’da boşaltılarak kiracıları çıkartıldı.

YÜKSEK KİRA BEDELİNE TALİP OLAN OLMADI

Sekiz aydır atıl halde kalan otel, KDV hariç yıllık 1 milyon 200 bin dolar bedelle kiraya çıkartıldığı öğrenildi. Marmaris ve çevresindeki işadamı ile turizmciler, Şeyh’in aracılarıyla yaptıkları iddia edilen görüşmelerinde yüksek fiyatı öğrenince tesisi kiralamaktan vazgeçti. Denize sıfır, Mavi Bayraklı plajı ve her türlü konforu barındıran 5 yıldızlı otel metruk hale geldi.

 BU RAKAM KİRAYA VERMİYORUM ANLAMINA GELİR

Marmaris’in turizm dernek ve söz sahibi kişileri yaşanılan durumu şöyle değerlendirdi. “ Bölgemiz adına üzücü bir durumdur. Turistik İçmeler Mahallesi bölgemiz için çok büyük önem arz ediyor. Çok sayıda 5 yıldızlı otelin bir arada bulunduğu mahalledir. Maalesef yıllardır Katar Şeyh’in oteli sıkıntı. Kapandı, açıldı ardından kiraya verildi. Geçen sene turizm sezonunun en yoğun olduğu Temmuz ayında içinde müşteri bulunurken kiracılar çıkartıldı. Şey’in sahilde birkaç tane oteli var ve hepsi kapalı, atıl durumda. Bu nitelikli oteller bir an önce canlandırılarak turizme kazandırılmalıdır. Katar Şeyhi ya kendi işletmeli yâda profesyonel turizmcilere uygun rakamlarda kiraya vermelidir. Öğrendiğimiz bilgilere göre yıllık 1 milyon 200 bin dolar ve artı KDV gibi rakamlara kira istenmekte. Bu rakam kiraya vermiyorum anlamına geliyor. Türkiye şartlarında 189 odalı otelde bu kirayı ödemek ve kazanması mümkün değil. Otelciler son üç yıldır kötü giden turizmde ayakta kalmaya çalışıyordu. Bu yıl bir kıpırdanma mevcut. Bizler kazanmayı 2019 ve sonrasında planlıyoruz. Bir an önce bir önlem alınmalı ve atıl nitelikli tesis profesyonel ellerde hizmete çıkartılmalıdır” dedi.

 

Ali GÜNDOĞAN

 


Bu haber 1026 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER GÜNDEM HABERLERİ