marmaris yeni sayfa
14-05-2018 09:55 Kategori: GÜNDEM

Türk denizciliği Fethiye’de tartışıldı

Türk denizciliği Fethiye’de tartışıldı
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Fethiye, denizcilik adına önemli bir buluşma olan “Türk Denizciliği’ne Bakış” paneline ev sahipliği yaptı. Ece Saray Marina & Resort’te düzenlenen panelde, denizcilik sektöründe istihdamdan, sektörün ekonomideki payına, deniz turizminden- taşımacılığa, denizlerde güvenlikten- su araçları sorumluluk sigortalarına kadar birçok konuda cevabını bekleyen sorular yanıtlandı. "

güvenlik sorunları masaya yatırıldı, denizcilerin bu konudaki eksikleri gün yüzüne çıktı. Yakın zamanda Marmaris ve Antalya’da gerçekleşen panelin son durağı Fethiye oldu. Fethiye’de gerçekleşen panelin konuşmacıları arasında Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Selçuk Sert, Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Şadan Kaptanoğlu, Fethiye DTO Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Arıkan ve Türk P&I Genel Müdürü Ufuk Teker yer aldı.

“5 bin 800 tekne Türk Bayrağı’na geçti”

Panelin konuşmacıları arasında yer alan Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Selçuk Sert “ Deniz turizmi 1945’li yıllarda Halikarnas balıkçısıyla başladı. Geçen sürede bugün bin 976 ticari yat,  bin 965 gezi teknesi, 18 bin yatak kapasitesine ulaştık. 6. 8 milyar $ gelirimiz var. Deniz turizminin Türkiye turizminin içindeki payı yüzde 20. Sektörün ve bakanlığın desteğiyle Türk Bayrağı’na geçiş süreciyle bugün itibari ile 5800 tekne geçiş yaptı. Ama geldiğimiz nokta yeterli değil” dedi.

“Çekçek yeri 20 yıldır taşınmıyor”

Panelde konuşan Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı  “ Büyükşehir yasası bizi sekteye uğrattı. Belediye iskelesi elimizden alındı. Fethiye DTO, Turmepa ve ile birlikte 2007 yılında Atık Alım Merkezi yaptık. Yılda 600 litre atık yağ,    6 bin ton pis suyu arıtıyoruz. En önemli sorunumuz çekçek yeri iptidai durumda. Taşımamız gerekiyor. 20 yıldır taşınması bekleniyor. 300 bağlama kapasiteli proje hazırladık. Ne yazık ki sonuç alamadık. Mevcut şartlarda ancak 700-800 tekne bağlayabiliyoruz. Fethiye körfezinin üçte ikisini kullanabiliyoruz” dedi.

“Dünya Deniz Ticaretinde 15’inci ülkeyiz”

Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Şadan Kaptanoğlu “2008’den bu yana sektörde çeşitli krizler içinde. Finansal, ekonomik ve arz-talebe bağlı krizler yaşanıyor. Bu krizleri avantaja nasıl çevirebiliriz çalışmaları yapıyoruz. Turizm ülkesiyiz. Dünya deniz ticaretinde 15’inci ülkeyiz. Denizcilikte Türkiye eski günlerine geri dönecek. Hep birlikte bunun için çalışıyoruz” dedi.

 

 


Bu haber 4724 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER GÜNDEM HABERLERİ