marmaris yeni sayfa
22-02-2021 17:18 Kategori: GÜNDEM

Yabancı uyruklu yengeler huzurlu ve mutlu

Yabancı uyruklu yengeler huzurlu ve mutlu
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

""

Marmaris'te, Türk ile evli yerleşik yaşayan yabancı kadınlar Avrupa ülkelerine göre Türkiye’nin korona virüs tedbirlerinden çok iyi olduğunu ve ülkelerine bu nedenle dönmek istemediklerini, huzur-güven içinde anın keyfini çıkardıklarını söyledi. Türk eşleri ise önlemlerin birçok ülkeye göre çok daha iyi olduğunu öne sürdü.

 

Marmaris ilçe merkezi ile kırsal turistik Orhaniye, Selimiye, Bozburun ve Söğüt mahallelerinde çoğunluğu İngiliz ve Rus olmak üzere Hollandalı, Alman, Ukraynalı ve İsveçli 3 bin yerleşik yabancı yaşıyor. Bazıları Türk ile evli olan yerleşik yabancıların çoğunluğu korona virüs salgınını ülkelerinde tedbirler yetersiz olduğunu gördüğü için Marmaris’te huzur ve güven içinde yaşamayı tercih ediyor. Sokağa çıkma kısıtlamasından ikametgâhı Marmaris’te olmayan muaf tutulan turisti görünen yabancılar, aileleri ile birlikte maske takıp, sosyal mesafe kurallarına uyarak huzur ve güven içinde Marmaris’in tadını çıkartıyor.

“TEDBİRLER GÜZEL ÜLKEMİZE DÖNMEK İSTEMİYORUZ”

Türk işadamı ile evli Rus uyruklu Marina Klimova Tunç, “ Sekiz yıldır Marmaris’te yaşıyorum. Türkiye ve Marmaris çok güzel. Pandemi döneminde Marmaris’te kaldım. Annemi ve kardeşimi Rusya’dan getirdim ve hep birlikte zorlu dönemi huzur içinde yaşadık.

Marmaris’te pandemi tedbirleri çok iyi olduğu için kendimi huzur ve güvende hissettim, hiç ülkeme dönmeyi düşünmedim. Türk hükümetinin salgınla ilgili aldığı tedbirleri görüyoruz, duyuyoruz. Başarılı şekilde devam ediyor bizlerde mutluyuz” dedi.

Türk ile evli İngiliz Charlotte Willson Korkmaz, “ İki yıldır Marmaris’te yaşıyorum. Türk ile evlendiğim için çok mutlu ve huzurluyum. Salgın çıktığında ülkemde tedbirleri yetersiz buldum ve dönmek istemedim. Marmaris virüs salgınında çok tedbirli davrandı. Türkiye, Avrupa ülkelerine göre salgında çok iyi tedbirler alarak işini sıkı tuttu. Ülkemde tedbirler yetersiz olduğu için dönmeyi düşünmüyorum. Burada kontrolleri gördükçe kendimi huzurlu ve güvende hissettim” dedi.

“TEDBİRLERLE BİRÇOK ÜLKEDEN ÇOK DAHA İYİYİZ”

Yabancı Uyrukluların Haklarını Koruma Derneği Marmaris Temsilcisi İşadamı Mehmet Salih Tunç, “ Kış aylarında sürekli yurt dışına çıkıyorum. İsveç’te bir işletmem var, Avrupa’nın birçok ülkesinde ticaret yapıyorum. Salgın ile ilgili Türkiye’yi Avrupa ülkeleri ile kıyasladığımızda bizler çok iyiyiz. Hükümetimizin aldığı tedbirler nedeniyle Rus uyruklu eşim gibi birçok yerleşik yaşayan yabancılar ülkemizi huzurlu buldukları için ülkelerine dönmek istemiyor. Marmaris’te şu anda yaşayan görüştüğü birçok yabancı kişi huzur ve güvende olduklarını söylüyorlar. Sosyal mesafe korunması ve maske takma ile salgından kısa sürede kurtulacağımızı ve güzel bir turizm sezonu geçireceğimizi düşünüyorum” dedi.

İngiliz Eşi ile İngiltere’de yaşayan İşadamı Sedat Korkmaz, “ Türkiye, diğer Avrupa ülkelerine göre sıkı tedbirler aldı. Diğer ülkeler salgında pasif davrandı. Maske takma, sosyal mesafe gibi konularda ülkemiz çok iyi idi. Avrupa’nın birçok ülkesini dolaştım ve gözlemledim. Ülkemizde tedbirleri gördükçe ailemle beraber Marmaris’te kalmaya karar verdim” dedi. Uzunyalı Mevkii’nde 3 yıldızlı bir otelde Alman eşi ile tatil yapan ve ismini vermek istemeyen gurbetçi, güneşlendiği balkonundan DHA kamerasına açıklama yaptı. Tedbirlerin çok sıkı olduğunu söyleyen gurbetçi, “ Avrupa ülkelerine göre salgında Türkiye çok iyi tedbirler aldı. Kıyaslanırsa ülkemiz çok iyi. İsmimi vermek istemiyorum ama gördüğünüz gibi huzurlu ve mutlu bir tatil geçiriyorum” dedi.

TURİSTİK İLÇELERİ GÜVENLİ OLDUĞU İÇİN TERCİH EDİYORLAR

Marmaris ve turistik kırsal 13 mahallesinde başta İngiliz ve Rus olmak üzere yaklaşık 3 bin yerleşik yabancı yaşıyor. Çoğunluğu ülkelerinde emekli olan ve tatil için geldiği Marmaris’te huzur bulan yabancılar yerleşik yaşamaya karar vererek hayatlarını geçiriyorlar. Öte yandan Muğla’nın turistik Bodrum, Marmaris, Fethiye, Datça, Göcek, Güllük, Köyceğiz, Ortaca ve Dalaman gibi denize kıyı şehirlerde 24 bin 500 yabancının mülk satın alarak yerleşik yaşadığı öğrenildi. Ülkelerine dönmeyerek tamamen turistik ilçelere yerleşenlerden 15 binin İngiliz, 2 binin Rus, 4 binin Ukraynalı, 2 binin alman ve 1500’ünün de Hollandalı olduğu öğrenildi. Yabancı uyruklu kişilerin turistik şehirlere tercih etmesinin en önde nedenlerinden bazıları doğanın sahip çıkılması, yeşilin her tonu ormanlar ve mavinin her çeşidi deniz ve temiz havasının olması ilk sıralarda görülüyor. Marmaris, Fethiye, Bodrum ve Datça gibi ilçelerde kolluk kuvvetlerinin aldığı güvenlik tedbirlerinin en üst seviyede tutulması yabancılara huzur veriyor.

Ali GÜNDOĞAN

 


Bu haber 511 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER GÜNDEM HABERLERİ