marmaris yeni sayfa
08-02-2019 11:26 Kategori: GENEL

Asırlık ağaçları yazı tahtasına çevirdiler

Asırlık ağaçları yazı tahtasına çevirdiler
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Ula ilçesi Akçapınar Mahallesi'nde, 'Sevgi Yolu' olarak bilinen Cumhuriyet Caddesi'ndeki karşılıklı iki sıra halindeki bir asırlık okaliptüs ağaçları, yazı tahtasına döndü. Ağaçların gövdesindeki, sevgililerin baş harflerinden çeşitli sloganlara kadar çeşitli yazılar ve ağaçlara çakılı tabelalar halen yerinde kalması tepkilere neden oluyor."

Şehre Sakar Geçidi'nden indikten sonra Gökova'yı Marmaris'e bağlayan ve 'Sevgi yolu' olarak anılan Cumhuriyet Caddesi'nde 200'den fazla okaliptüs ağacının bazıları, duyarsız kişilerce yazı tahtasına dönüştürüldü. Her biri bir asırlık okaliptüs ağaçlarının üzerine sevgililerin baş harflerinden çeşitli sloganlara kadar çeşitli söz ve simgeler yazıldı. Ağaçlara zarar verilmesi bazı vatandaşların tepkisini çekti. Mahalle sakinleri, tepkilerini dile getirirken şunları söyledi,
“Ağaçların gövdesine derin yaralar açarak, isimlerin baş harflerini kazıyanlar marifetmiş gibi sergilemekten geri kalmıyor. Ağaçlara bıraktığımız derin yaralar önünde fotoğraf çektirip bunu sosyal medyada paylaşmaktan gurur duyuyoruz. Akçapınar Mahallesi'nde koruma altındaki bir asırlık okaliptüs ağaçlarının gövdelerinde her türlü ilanı aşka ve slogana kadar ne ararsanız rastlamak insanı çok üzüyor”.

Akçapınar’a gezmeye ve meşhur tostçusuna gelenler ağaçlara verilen zararları görünce isyan ediyorlar. İstanbul’dan üç günlüğüne tatile gelen Finans uzmanı Hakan Çetin, “  Bu yapılan tarihe, doğal mirasımıza büyük bir saygısızlık. Yıllara meydan okuyan bu ağaçlar bu şekilde tahrip edilmemeli. Ağacın üzerine atılan her bir çiziğin ciddi zararlar verdiğini, onları enfeksiyon ve mantara karşı savunmasız hale getirdiğini biliyoruz. Bu da ağaçların ölümlerine sebep oluyor. Şu gördüğümüz güzelliğin, böyle saçma sapan 'hatıra bırakma' gibi bir sebeple yitip gitmesine gönlümüz elvermiyor. Hatıra kalmasını isteyen kişiler zarar vermeyip ağaçların önünde fotoğraf çektirerek anılarını ölümsüzleştirebilir” dedi.

 

Ali GÜNDOĞAN

 


Bu haber 129134 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER GENEL HABERLERİ