marmaris yeni sayfa
YENİSAYFA TV
06-07-2019
Canan Baykız

Canan Baykız

“Muğla’ya okumaya geldik soyulmaya değil!”

Bugün başlığı ben değil Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öğrencileri yazdı.

Muğla’ya 2018 ‘in Şubat ayında geldim. En çok dikkatimi çeken; otostop yapan kızlı erkekli öğrenciler olmuştu. Hiçbir şehirde bu kadar fazla cesaret edilmez otostopa. Şimdi şimdi anlıyorum ki; gençler haklı Efendiler. Ama siz, sonuna kadar haksızsınız!

Neden mi?

Çünkü; toplu ulaşımı herkesin bütçesine göre ayarlamak yerel yönetimlerin asli görevidir. Peki yapılmazsa ne olur? Sorusunun yanıtıdır: otostop. Davulla zurnayla büyük sözler vererek karşıladığımız, emanet gençlerimiz, imece usülü ulaşım sağlamaya çalışıyor. Biliyor musunuz ? Birisi saçma sapan bir adamın hız gösterisine şahitlik ederken yeni tanıdığı o adamla uçurumdan düşerek hayatından oldu. Diğeri uyuşturucu satıcıları ile polis kontrol noktasında buldu kendini.

Bunlar yaşandı, dilden dile dolaştı. Ama gençler yine de otostop yapmayı toplu ulaşım araçlarına tercih etti. Ne yapacaktı başka ? 480 liradır aldıkları burs. Neredeyse 4/3 üne taliptir ulaşım giderleri. Belediyenin kar amacı gütmesine anlam vermekte zorlandığım için kusura bakmasın UKOME Yetkilileri “maliyetler yükseldiği için” gerekçesi tarafımca hükümsüzdür.

Bu durumun parti politikaları ile açıklanabilir bir tarafı yoktur. O nedenle hemen iktidar yanlıları el ovuşturmasın zira  İstanbul ve İzmir’de konu ile ilgili olanlar ortada. Nedir oradaki durum? diyecekler yorulmasın araştırma yapmaya. Biz iliştirelim hemen bu cümlenin ardına. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun seçildikten sonra öğrenciler için aylık ulaşım akbilini 85 TL’den 40 TL’ye indirmesinin ardından, CHP’li İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde halk taşıt uygulamasına geçildi. Halk taşıt uygulamasıyla İzmir’de yurttaşlar sabah 06.00-07.00 ile akşam 19.00-20.00 arasında toplu ulaşımdan yarı fiyatına yararlanıyor.

CHP’li Muğla Büyükşehir Belediyesi ise, toplu ulaşıma zam yaptı. Bugün otobüslere asılan yazıyla duyurulan zammın oranları yüzde 20-45 arası değişirken, açıklanan yeni ulaşım ücretleri ise şu şekilde; Kartlı binişte öğrenci 1,95 TL’den 2,35 TL’ye, kartlı sivil 2,55 TL’den 3,05 TL’ye, kartsız öğrenci 2,75 TL’den 4 TL’ye, kartsız sivil ise 3,25 TL’den 4 TL’ye yükseldi.

Bu arada 5 km’lik  yol öğrenciye 4 TL yazınca sosyal medyada, UKOME’den açıklama geldi. Salı günü sabah Bodrum’da yapılan açıklamada kartlı biniş ücretleri baz alınarak öğrenci 2.35 TL, sivil 3.05 TL diye.Bir üst satırda bu cümleyi yalanlayan ne var?

Muhalefet nerede diye soruluyor. Muhalefet Göcek’te! 926 metrelik Göcek Tüneli’nde küçük araca 7 TL, büyük araca 11 TL ulaşım gideri vatandaşa reva görülüyor. Vekillere ücretsiz ! O tünelde öğrenci sivil ayrımı da yok bildiğim kadarıyla. Niye hatırlattım şimdi bunu demek istediğim şu: “ Kimsenin kimseye diyecek sözü yok ulaşım konusunda  Muğla’da” Allah’tan alternatif yol açık ve bir şeyin altını çizeyim o yol Avrupa’da olsa ücretli olan manzarasından ötürü o yol olurdu!

Her neyse konumuza dönecek olursak; Muğla’nın öğrenciye kastı nedir? Bilmiyorum. Gençler Kötekli’de ev fiyatına oda kiralıyor. Belediye hizmetleri neredeyse yok. Çöpleri bile doğru düzgün toplanmıyor. Kafe üstüne kafe açılan caddede esnafın geçim kaynağı: “öğrencinin cebindeki burs”. “Öğrencilere iş buluyoruz “ diyenler öğrencilerden başka nasıl yararlanabiliriz? Sorusuna yanıt arar gibi. Çocuk işçilerden çok farkı yok öğrenci çalıştırmanın. Gören duyan da başka geçim kaynağı yok sanacak Goca Moğla’nın. Oysa tarım ve turizm gibi “her sektör yok olur onlar ise insan yaşadıkça var olur” diye nitelenen iki önemli sektörün baş aktörüdür Muğla.

“Kötekli’de fuhuş arttı” diye yapılan haberler daha silinmedi hafızalardan. O haberlerde hap satıcılarından da bahsediliyordu ara ara. Efendiler; legal ve illegal olarak öğrencilerin sırtına yük olmaktan vazgeçin! Süslü kelamlar ve gülümseyen sıcak vatandaş temasları temalı fotoğraflarınız ile değil yaptıklarınız ile gündem oluyorsunuz,farkına varın!

Hiçbir TT görmedim “falanca ziyaretimiz” diye ama geçen hafta #ogrencidusmaniMugla diye TT gördüm. İçim acıdı. Sürçü lisan ettiysek sebebidir kanayan yanımız. Zülfü yare dokunmadan da geri adım atılmıyor maalesef, yaparken değil de biri çıkıp yapılanı dile dökünce anlaşılıyor hatalar bazen…Bizimki  de bir umut be usta, çok görme e mi!

Velhasılı; bu gençler Marmaris’e ,Bodrum’a trilyonluk yatla gelenlerden değil, helikopter ile inenlerden de değil! Ankara, İstanbul mekiğini de dokuyamıyorlar henüz. Fakat bu gençler bizim geleceğimiz, “vatan bekası” diyor ya hani büyüklerimiz meydanlarda  işte o beka onlarsız olmayacak! Asgari ücretle ev geçindiren ana-babaların el emeği, göz nuru o gençler.

2.35 TL deyip geçmeyin.O, 2.35 TL için eller nasırlaştı, gözlerin feri kaçtı, beli büküldü ana/babaların daha neler var ne emekler belki ne yaşlar.

Sahi, Efendiler!  Emanetini aldığınız ana/babaların hatrını sordunuz mu hiç? Baktınız mı gözlerine,sıktınız mı ellerini veli nimetlerinizin? Cevabı biz bilmesek de olur,vicdanınız bilsin kafi!

Bir defa o baba gibi düşünün, bir defa o annenin yerine koyun kendinizi! Muğla, öğrenci düşmanı olmasın, bunu bize kabul ettirmeyin. Muğla’da ulaşımda hak yenmesin bunu bize kanıksatmayın!

Aşkınız baki olsun…

 

Bu makale 1458 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI