marmaris yeni sayfa
19-07-2019
Canan Baykız

Canan Baykız

Başkan Gürün katılmadığı toplantıda soru yağmuruna tutuldu

Hepimizin malumu Muğla Kent Konseyi 09 Temmuz Salı günü “Muğla’da ulaşım ücretleri forumu” düzenledi. Foruma, Menteşe Kent Konseyi Yürütme Kurulu, Milas Kent Konseyi Başkanı Dr.Mehmet Günlük, Muğla Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Şubesi, MBB Ulaşım Dairesi Toplu Taşıma Şubesi, Fethiye ve Bodrum’dan şoför esnafları, Menteşe Kent Konseyi delegeleri, üniversite öğrencileri, öğretim üyeleri, oda, sendika, dernek ve siyasi partilerin temsilcileri, Muğla halkının temsilcileri katıldı.

Toplantıya Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün katılmasa da öğrencilerin bizzat kendisine iletilmek üzere soruları toplantıya damgasını vurdu.

Bugün köşemi soru üreten,sorgulayan,yaşadığı şehir ile ilgili kafa yoran Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öğrencilerine adıyor ve bir seçmen,bir vatandaş olarak Sayın Başkan’dan geleceğimiz olan gençlerimizi cevapsız bırakmamasını rica ediyorum.

Işte geleceğimizi rahatça emanet edebileceğimiz,hakkını arayan,soru üreten,sorgulayan,yaşadığı şehri hak ettiği refaha taşımak için akıl yoran,düşünen,cesur  gençlerin cevapsız kalan soruları…

1-Zammın gerekçesi nedir? Mersin’de, İstanbul’da olan neden Muğla’da yapılamıyor. En pahalı ulaşım Muğla’da var. Aydın-Didim arası 95 km. 13TL, Muğla Bodrum arası 110 km 28 TL neden?

2-7 yıldır Muğla’da yaşıyorum, diğer yerlere göre ulaşımda, konutta  2.5 katını ödüyorum. Bunun sebebi nedir?

3-Büyükşehir Belediyesi, bugüne kadar öğrenciler için ne yapmıştır? Beraber yönetelim lafı içinde 40.000 öğrenci neden yok? Diğer illerde ulaşım sistemi kullanılmıyor mu?

4-Nakitte öğrenci indirimi niye kalktı?

 

5-Mevcut düzende otostop çekmek zorunda bırakılarak Muğla’da yaşamanın bedelini aldığımız risk ile ödüyoruz.En basiti sözlü tacizlere maruz kalan kadın öğrenci arkadaşlarımız var.Başımıza bir şey gelmesi durumunda bunun vebalini kim ödeyecek?

6-Muğla kendi kendine yetecek bir il ise, neden hükümetten gelen baskılara veya zamlara rağmen çözüm üretememektedir? Muğla’nın öz kaynakları nereye gidiyor? Neden 1600 aracın %80’i özel şahıs veya firmalara ait? Belediye bu kadar mı aciz veya neden bizi özel firmalara muhtaç bırakıyor?

 

7-Mevcut diğer zamlardan sadece Muğla ulaşım esnafı mı etkileniyor, Türkiye geneli etkilenmiyor mu? Tunceli Ovacık Belediyesi kendi öz kaynaklarını kullanarak halka hizmet ederken, Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin öz kaynağı yok mu? 

8-Öz kaynaklar hizmete doğru aktarılmıyor mu? Ve halka hizmet olarak dönüşmüyor mu? Belediye kaynakları nereye aktarılıyor bu sistem nasıl çalışıyor ? Neden bu konular ile ilgili bir seçmen olarak bizlerin  bir bilgisi yok?

9-Öğrenci ulaşım için aylık 200-240 TL arası bir bedel ödüyor.Aldığımız burs belli  kira-fatura-yemek  ne olacak?. Devleti buradan eleştirelim. Peki ana muhalefet partisine mensup belediye bizim hakkımızı savunmak için ne yapıyor?


10-En büyük eleştirimiz ise  Başkan  Gürün’ün burada olmamasına, Osman Başkan neden burada yok? Biz muhatap bulamıyoruz. Bizi oyalamaya yönelik hareketler söz konusu. Kent ile üniversite entegresyanonunu bu koşullarda nasıl sağlayacaksınız?


11-Ulaşım birinci önceliktir. Bu sorun nasıl çözülemez?

 

Biz, belediyenin öz kaynaklarının halka aktarılmasını sağlayacak mekanizmanın çalıştırılmasını istiyoruz. Muğla Büyükşehir Belediyesinden öğrencilere aylık dolum ücreti istiyoruz. Bu, Türkiye’nin her yerinde olan bir şey.Barınmada yardım istiyoruz. Yemekte yardım istiyoruz.

 

12-Başkan Yavaş,Ankara’da “ODTÜ’ye istediğiniz kadar yurt yaparım”, dedi. Peki, Ankara Büyükşehir  Belediyesi bunu yapabiliyorsa Muğla Büyükşehir Belediyesi niye bunu yapamıyor?

 

Evet bu sorular pırıl pırıl gençlerden geliyor Hanımefendiler/Beyefendiler. Sizce de sorulması gereken,merak uyandıran ve serzenişinde haklı sorular değil mi? Gönül almayı hak etmiyor mu sahiden?

Kent ve üniversite entegrasyonu Muğla’da defalarca toplantılarda ve belli zamanlarda yapılan açıklamalarda altı önemle çizilen konular arasındadır. Sorular her ne kadar sadece yerel yönetime yönlendirilmiş olsa da hepimiz biliyoruz ki; üniversitenin de bir yönetim kadrosu var ve bu entegrasyonun bir tarafı da Rektör Hüseyin Çiçek ve kıymetli ekibi.

Muğla’nın “öğrenci düşmanı” olarak anılmaması için dilerim herkes elinden gelen gayreti samimiyet ile gösterir.Muğla’nın yüzü gencinden yaşlısına hep güler.

Aşkınız baki olsun…

Bu makale 1752 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI