marmaris yeni sayfa
06-09-2019
Erol UYSAL

Erol UYSAL

BEŞİ BİR YERDE…

“Beşi bir yer yerde” sözcüğünü Marmarisliler iyi bilirler. Ama “Eskidendi o, şimdi altın takma kolay mı” diyenleri duyar gibiyim. Altın paramızın değeri küçüldükçe yükseliyor. O zaman ne oluyor, yarım altın, çeyrek altına dönüşüyor. Bizim burada amacımız o değil. Bir A4 kâğıdını beş değişik yazı konusu ile bitirmek.

 

Hangisinden başlayacağımı biraz şaşırdım. Sağlık konusu yaşam için çok önemli olduğunda önce onunla başlayayım. Muğla Tıp Fakültesi yeni bina olduğundan yerine henüz tam oturamadı. Vatandaş ücretsiz muayene için kuyrukları sıra beklemeyle geçiriyor. Ama daha sıradan önce araba park yeri bulmak gerek. Bizim gibi uzaktan gelenler park yeri bulmada zorluk çekiyorlar. Örneğin ben geçtiğimiz yıl kapanlı yere girmemle beraber ön lastiğim aninde gümledi. Stepneyi Allahın sıcağında değiştirmek isterken deyim yerindeyse ‘gavur eziyeti’ çekmiştim. Bereket arabayı kenara çekmiş, Gülsen’e Göz Politikliğinden sıra alabilmiştim. Bu defa da başka bir vatandaş kapana girmiş, ön lastiklerini deldirmişti. İki arkadaş stepne değiştirmekle uğraşıyorlardı. Buraya bu durumda hasta olmaya geliniyor galiba. Bu kapanlar derhal kaldırılmalı, vatandaşa tedavi yerine eziyet yapılmamalıdır. Başka seçenekler yaratılmalı, aksi halde her gün 3-4 kişi kapana girerse burada lastikçi ve çekici bulundurulmalıdır.

 

Afrodisias Müze Müdürlüğünü telefonla aradım. Hürriyet Ege Pazar Ekinde Afrodisias’ta bulunan ören yerinde depoda olup da özel yerine taşınacak olan bir pazar yeri fiyat endeksli çivi yazılarının gelecek günlerde sergilenmeye başlayacağı müjdesini bizzat müze müdürümüz verdi. Eserler tiyatronun arkasında bir manastırın yakınında yerlerini alacaklar. Yatağan Stratoneika Antik Kentinde olduğu gibi Afrodisias’ta da fiyat endeksleri Efes dâhil birçok antik şehirde sergilenmektedir. Bu da rehberlere küçük bir müjde olsun istedim.

 Fiyat istikrarı ve emsal deyince aklıma karpuz fiyatları geldi. Karpuzu Marmaris’te kilosu 3.99 liraya alırken İzmir Karşıyaka’da karpuz kilosu bir (1) liraydı. Üstelik benim aldığım karpuz bozuk çıktı. Karpuzun tam zamanı olduğu halde Marmaris’te bu fiyata satılıyorsa pes doğrusu…Üretici haklarını kim savunacak, bunu ünlü bir AVM yaparsa gerisini siz düşünün. Herhalde içinde altın var diye satmıyorlardır…

 

Bizim yeğen Gökhan İzmir’de evlendi. Neşe Hocanım kızım Şule’nin okul arkadaşıdır. Neşe’yi çok sever. İmbat’ın sahili serinlettiği güzel bir açık hava salonunda serin oturmak, oynamak, eğlenmek doğrusu hoşumuza gitti. Her ikisine de ömür boyu mutluluk dileriz.

 

Dönüşümüz çabuk oldu. Okullar açılıyor. Şule ve tüm öğretmenler büyük tatil sonrası okula başlıyorlar. Hepsine sağlıklı, mutlu ve keyifli bir eğitim ve öğretim yılı dilerim. Taşan ovasından tırmanırken doğudaki Balan Dağı eteklerinde yangın çıkmıştı. Ama helikopter destekli yangın itfaiye ekibimiz kendinden emin 4-5 koldan yangınla aslanlar gibi savaşıyorlardı. Nitekim akşamdan yangının kontrol altına alındığını duyduk. “Eee Sıcağa kar mı dayanır” denir, sevindik. Yaz henüz bitmedi. Aman dikkat edelim. Trafodan çıktığı söylendi. Bizim Marmaris çok güzel. Bunu dışarı çıkınca anlıyorsunuz. Bu doğayı ve bizlerle birlikte olan tüm canlıları yaşatalım. Çevreyi ve yaşadığımız yeri koruyalım.     

Erol Uysal 04.09.2019     

Bu makale 923 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI